TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy na Dzień Nauczyciela

zabawy na dzień nauczycielaZ okazji Dnia Nauczyciela, pozwólmy dzieciom choć odrobinę wcielić się w rolę nauczycieli! W tym roku przygotowałam kilka zabaw, które pomogą dzieciom przybliżyć pracę nauczyciela. Na czym polega praca nauczyciela? Co robi nauczyciel? Gotowi? Zaczynamy!

Sprawdź sprawdziany


Pierwsza zabawa to zabawa w sprawdzanie sprawdzianów (tak, wiem... "masło maślane" ;)). Dzieci oceniają sprawdziany Zosi Literki i Tadeusza Głoski. Zadaniem dzieci jest powiedzieć jakie rysunki powinny się znaleźć przy czytanych wyrazach. Zabawa wykorzystuje paronimy - czyli wyrazy podobnie brzmiące, ale o innym zapisie, w których czasem jedna litera zmienia cały sens.

paronimy przykładyOceny z zachowania


Kolejnym arcytrudnym zadaniem nauczyciela jest odpowiednie reagowanie na różne sytuacje. Dziecko patrzy na obrazek i ocenia dotykając smutnej chmurki lub uśmiechniętego plecaka, czy dzieci na obrazku zachowują się właściwie czy niewłaściwie. Podczas zabawy powinno też powiedzieć jak zachowałoby się w danej sytuacji na miejscu nauczyciela.

oceny z zachowaniaSprawdzanie obecności na zebraniu


Każde zebranie z rodzicami rozpoczyna się od sprawdzenia obecności. Zadaniem dzieci jest wysłuchać opisów a następnie wskazać odpowiedniego rodzica. Możemy również poprosić o policzenie rodziców, podział wg płci, kolorów itd.

Porządek na biurku


Porządek na biurku nauczyciela to ciężka sprawa ;) Czasem na biurku znaleźć można naprawdę różne, dziwne rzeczy... ale wszystkie na pewno kiedyś przydadzą się do pracy! Nauczycielskie biurko w pliku do druku jest raczej standardowe. W tej zabawie prosimy dzieci, aby odnalazły wymienione na ilustracji przedmioty. To wspaniała okazja do ćwiczeń logopedycznych!

Głos nauczyciela


Głos w pracy nauczyciela jest najważniejszy. Bez odpowiedniej emisji nie ma mowy o nauczaniu! Dlatego tak ważne są regularne ćwiczenia w emisji głosu. Możecie dać dzieciom próbkę, zachęcając je do wykonania ćwiczeń logopedycznych, które umieściłam na kartach.

karty logopedyczne do druku

Karty logopedyczne do druku do pobrania TUTAJ


Dzień Nauczyciela praca plastyczna


Ostatnią zabawą jest wykonanie pracy plastycznej. Dziecko uzupełnia obrazek za pomocą kuleczek z plasteliny i koloruje na zielono kontynenty.


Dzień Edukacji Narodowej zazwyczaj upływa na akademiach i rozmaitych podziękowaniach. Moje zabawy na pewno będą dobrym uzupełnieniem jego obchodów. Na sam koniec możecie zapytać dzieci czy chciałyby w przyszłości zostać nauczycielami oraz czy uważają, że praca nauczyciela jest łatwa czy trudna. 

Zabawy na Dzień Nauczyciela do pobrania TUTAJ

Komentarze

  1. Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten blog. Wiele interesujących oraz ciekawych materiałów dla dzieci. Polecam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź