TRYB JASNY/CIEMNY

Światowy Dzień Uśmiechu

dzień uśmiechuŚwiatowy Dzień Uśmiechu obchodzimy zawsze w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył charakterystyczny uśmiech - uśmiechniętą buzię na żółtym kole. Zapoznajcie się z moimi pomysłami na zabawy oraz skorzystajcie z darmowych pomocy!


Dzień Uśmiechu scenariusz

Poniżej znajdziecie luźny scenariusz zabaw i zajęć na Dzień Uśmiechu. Do wykorzystania w przedszkolu i młodszych klasach szkoły podstawowej. 

Louis Prima When you're smiling

Informujemy dzieci jakie obchodzimy święto. Mówimy, że tego dnia będziemy robić różne rzeczy, które wywołają uśmiech na ich twarzach. Pytamy czy lubią się uśmiechać, jakie emocje kojarzą im się z uśmiechem, co sprawia, że się uśmiechają. Dzień Uśmiechu rozpocznijcie wesołą piosenką Louisa Prima "When you're smiling". Włączamy muzykę i prosimy dzieci o pokazanie tańcem jak czują się, kiedy się uśmiechają. Dzieci mogą tańczyć solo, w parach lub w grupach. Nie bójcie się sami włączyć do uśmiechniętego tańca!

Napis Dzień Uśmiechu do wydrukowania


Napis do wykonania dekoracji z okazji Światowego Dnia Uśmiechu. Zaszalejcie i pozwólcie dzieciom przyczepić go samodzielnie! Napis możecie również wykorzystać do wspólnego plakatu lub arkusza wieńczącego wyniki burzy mózgów wzbudzonej do szukania odpowiedzi na pytanie "Czy uśmiech jest ważny?".

dzień uśmiechu napis


Dzień Uśmiechu zabawy

Znajdź uśmiechnięte twarze


Wycinamy postacie (wystarczy zrobić to byle jak, nie musicie idealnie trzymać się linii) i rozkładamy je w różnych miejscach sali. Zadaniem dzieci jest odnalezienie wszystkich uśmiechniętych twarzy. Następnie układają postacie od najmłodszych do najstarszych. Mogą je także posegregować ze względu na płeć lub na mężczyzn, kobiety i dzieci.

dzień uśmiechu zabawyZłów rybki z uśmiechami


Wycinamy rybki. Przyczepiamy do nich spinacze. Rybki łowimy za pomocą wędki zakończonej magnesem. Taką wędkę można kupić razem z zabawkowym zestawem do łowienia ryb lub zrobić samemu, trzeba do patyka przywiązać sznurek i za pomocą kleju na gorąca na końcówkę sznurka przykleić magnes. Na podłodze rozkładamy uformowany w jezioro niebieski worek na śmieci. Zamiast worka możecie użyć chusty animacyjnej lub niebieskiej krepy. Dzieci łowią rybki z uśmiechami. Później dzielą je na te, które płyną w prawo i na te, które płyną w lewo. Mogą je również policzyć.

światowy dzień uśmiechuZabawa w pomidora zasady


Popularna zabawa, którą pewnie wszyscy znacie, ale zasady przypomnę. Uczestnicy siedzą w kole. Jedno z dzieci jest "rozbawiaczem", który podchodzi do kolegów i koleżanek kolejno mówiąc im śmieszne, abstrakcyjne rzeczy na ich temat, np. Ala lubi jeść telewizory. Tomek o północy zamienia się w goryla. Dzieci na każde takie stwierdzenie muszą z kamienną twarzą odpowiedzieć: "Pomidor". Kto się zaśmieje, ma skuchę i musi oddać fanta. U mnie zawsze był to kapeć. Po skończonej rundzie, ci co mieli skuchę, mogą wykupić swoje fanty wykonując wymyślone przez "rozbawiacza" zadanie, np. zapiać jak kogut.

Zabawa w kanapkę


Dzieci kolejno siadają na kolanach nauczyciela lub innego dziecka - baru kanapkowego. Prowadzimy dialog:

- Dzień dobry, poproszę kanapkę.
- Dzień dobry, a jaką? Mamy do wyboru: kanapkę gilgoczącą, drapiącą, wąchającą, głaszczącą lub spadającą.
- Poproszę kanapkę... (tutaj dziecko mówi, jaką chce otrzymać kanapkę z wyżej wymienionych. Bar kanapkowy wykonuje masażyk na plecach lub delikatnie zrzuca zamawiającego kanapkę z kolan. Dbamy tutaj rzecz jasna o bezpieczeństwo i prowadzący zabawę wykonuje tę czynność tak, aby nikomu nic się nie stało). 

Zabawa w gilgotkowego potwora


Zabawa na podstawie "Baba Jaga patrzy". Jedno z dzieci jest gilgotkowym potworem. Dzieci stoją pod ścianą, gilgotkowy potwór stoi tyłem. Kiedy nie patrzy, dzieci muszą jak najszybciej się do niego dostać. Kiedy mówi: "Raz, dwa, trzy gilgotkowy potwór patrzy!", zamierają bez ruchu. Kto się poruszy zostanie pogilgotany i odesłany pod ścianę. Reszta po odwróceniu się potwora, może kontynuować bieg.

Zabawa w przesyłanie uśmiechu


Zabawa na podstawie "Iskierki". Dzieci stoją w kole. Jedno z nich mówi:

"Piękny uśmiech do was puszczam, niech powróci na me usta." Dzieci przesyłają sobie kolejno uśmiechy.

Uśmiechnięty mikrofon


Wycinamy mikrofon i naklejamy na pustą butelkę, np. po wodzie 0,5 l. Dzieci siedzą w kręgu i podają sobie mikrofon. Ten kto trzyma mikrofon musi powiedzieć coś miłego do koleżanki/kolegi.

dzień uśmiechu przedszkoleŚpiewająca skarpetka


Do zabawy będzie potrzebna czysta ;) skarpetka. Możecie dokleić do niej oczy i przyszyć włóczkowe włosy, wówczas będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla dzieci. Nauczyciel za pomocą skarpetki śpiewa zmienionym, śmiesznym głosem znane dzieciom piosenki. Ich zadaniem jest je rozpoznać i poprawnie nazwać. 

Dzień Uśmiechu karty pracy

dzień uśmiechu karty pracyNa zakończenie święta dzieci siadają do kart pracy. Wśród kart znajdziecie następujące zadania:
 • kolorowanie uśmiechniętych chmurek;
 • dorysowywanie uśmiechów postaciom;
 • wybieranie spośród zdjęć tych, na których widnieje uśmiech;
 • kończenie rysunku uśmiechniętego jesiennego jeża, dorysowywanie jeżowi uśmiechniętego robaka;
 • labirynt, w którym należy znaleźć wszystkie uśmiechnięte emotikony;
 • poprawienie i wyklejenie po śladzie śpiewającej skarpetki;
 • dokończenie portretów chłopca i dziewczynki.
Z pewnością wybierzecie coś dla Waszych dzieciaków :)

Uśmiech do zdjęcia


Na pamiątkę Dnia Uśmiechu wykonujemy dzieciom zdjęcia z uśmiechami przyczepionymi do patyczków. Uśmiechy tak jak i inne materiały w poniższym pliku do pobrania :)


Materiały na Dzień Uśmiechu do pobrania TUTAJ

Komentarze

 1. Pięknie dziękuję za super materiały 😍. Z pewnością wykorzystam wiele z nich w naszym przedszkolu 😊👍😉.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe pomysły zabaw. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź