TRYB JASNY/CIEMNY

Najlepsze pomysły na wycieczkę szkolną


Wycieczki klasowe to zawsze miła odmiana w ciągu roku szkolnego zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Często obejmują lekcje w terenie, omawiające aktualny program nauczania, łącząc je z zajęciami praktycznymi, a także rozmowami z profesjonalistami z danej dziedziny. Aby jednak wycieczka z dziećmi okazała się ciekawa, warto mieć na nią jakiś pomysł oraz połączyć naukę ze wspólną zabawą i grami integracyjnymi. Poniżej przedstawiam najciekawsze pomysły na szkolne wycieczki dla dzieci w różnym wieku.


Wycieczki szkolne dla dzieci z klas I-III

Wycieczki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinny uwzględniać ich ciekawość świata i ogrom energii, jaką dysponują. Wszelkie planowane atrakcje, lekcje i warsztaty muszą zachęcić dzieci do samodzielnego odkrywania świata.

Dzięki temu najmłodsi zyskają pewność, że uczenie się wcale nie jest nudne. Przeciwnie, może prowadzić do odkrycia fascynujących tajemnic i być źródłem zabawy. JuraPark w Bałtowie to miejsce, które pokochają wszystkie dzieci. Dostępne tu atrakcje nie tylko sprzyjają zabawie, ale też uczą wielu ciekawych rzeczy.

Dla najmłodszych przygotowano zwiedzanie z przewodnikiem poszczególnych części Kompleksu Bałtowskiego, a więc JuraParku ze ścieżką edukacyjną, Bałtowskiego Zwierzyńca czy Parku Miniatur. Przewodnicy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania.

Podczas warsztatów, pod opieką animatorów dzieci mogą przygotować wspaniałe pamiątki z wycieczki, między innymi kolorowe amonity, samodzielnie złożone szkielety dinozaurów czy świece wykonane z więzy pszczelej.

Wycieczka szkolna w okresie zimowym również może być ciekawa. W Bałtowie dzieci mogą spotkać się z samym Świętym Mikołajem, zwiedzić jego wioskę, poznać jego pomocników oraz wypić gorące kakao i zjeść domowe ciasto.

Wioska Świętego Mikołaja w Bałtowie składa się z Chaty Świętego Mikołaja, Bajkowej Krainy Lodu, Zimowego Kina, szopki świątecznej, lodowiska, Muzeum Epoki Lodowcowej na terenie JuraParku oraz Szkoły Elfów, w której odbywają się warsztaty.

Podczas spotkania ze Świętym Mikołajem dzieci mogą śpiewać piosenki, recytować wierszyki oraz spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Mogą też posłuchać opowieści Mikołaja o jego rodzinnych stronach.

wycieczka szkolna


Wycieczki szkolne dla dzieci z klas IV-VIII

Dzieci z klas IV-VIII to młodzi ludzie ciekawi świata i mający swoje pasje. JuraPark to miejsce idealne dla małych odkrywców – w końcu kiedyś spacerowały tu dinozaury, a dziś można wiele dowiedzieć się o ich budowie i codziennym życiu, a także obcować z przyrodą.

Szczególnie interesujący może być spacer po JuraParku, w którym można zobaczyć około 100 modeli dinozaurów, wykonanych z niezwykłą dbałością o najmniejszy szczegół oraz w oparciu o aktualną wiedzę paleontologiczną.

Jest to możliwe dzięki współpracy z Państwowym Instytutem Genealogicznym, Uniwersytetem Śląskim oraz Wydziałem Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas spaceru z przewodnikiem, wycieczkowicze poznają okresy geologiczne, uporządkują wiedzę o poszczególnych gatunkach, a także poznają historię życia, jak i wymierania dinozaurów.

Oprócz parku, warto też zwiedzić Muzeum Jurajskie, gdzie można obejrzeć mnóstwo eksponatów, w tym oryginalne skamieniałości, kolorowe dioramy czy odtworzone dawne środowiska morskie i lądowe.

pomysły na wycieczkę szkolną


Wycieczki szkolne dla szkół średnich

Wycieczki dla licealistów powinny uwzględniać program edukacyjny, przygotowujący do egzaminu maturalnego, a także aktywne zajęcia integracyjne. Dzięki temu młodzież połączy naukę w przyjemnych okolicznościach z fizycznymi aktywnościami angażującymi nie tylko mięśnie, ale też rozwijającymi umiejętności współpracy w grupie, logistyki i orientacji w terenie.

Bałtowski Kompleks Turystyczny posiada ciekawe oferty wycieczek klasowych dla uczniów szkół średnich. Uwzględnia między innymi zajęcia terenowe z historii i biologii.

Tematy lekcji obejmują różne zagadnienia, między innymi: życie codzienne i funkcjonowanie średniowiecznego zamku, historia zakonu krzyżackiego i zamków krzyżackich w Polsce albo stosunki polsko-litewskie w latach 1385-1569.

Zagadnienia z biologii to: antropogeneza, skamieniały świat sprzed milionów lat oraz adaptacja zwierząt roślinożernych do różnych środowisk.

Po zajęciach w terenie, uczniowie i nauczyciele mogą spróbować swoich sił w różnych aktywnościach fizycznych, na przykład na spływie kajakowym, wycieczce rowerowej czy wspinaczce po skałkach.

gdzie na wycieczkę szkolną


Wycieczki szkolne jednodniowe lub kilkudniowe

Planując całodzienną szkolną wycieczkę, warto zadbać o to, aby jak najlepiej wykorzystać dostępny czas i zrównoważyć zajęcia edukacyjne z czasem wolnym czy zabawami w terenie. Należy także zadbać o wyżywienie, na przykład w formie wspólnego ogniska czy grilla.

Z kolei wycieczki kilkudniowe muszą uwzględniać całodzienne wyżywienie oraz nocleg dla grupy. Bałtowski Kompleks Turystyczny zapewnia nie tylko ciekawe atrakcje, ale też smaczne posiłki oraz wygodne pokoje.

Organizacja wycieczek szkolnych

Szkolne wycieczki to fantastyczna okazja dla dzieci w różnym wieku do lepszego, wzajemnego poznania i połączenia nauki z zabawą. Jednak ich organizację warto zlecić profesjonalistom.

Dlatego, jeśli jako opiekun planujesz zorganizować szkolny wyjazd, skontaktuj się z Bałtowskim Kompleksem Turystycznym w celu uzyskania przykładowego programu pobytu i wyceny.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź