TRYB JASNY/CIEMNY

"Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego" Agnieszka Jucewicz

pomoc w kryzysie psychicznym

Czy wiecie, że co czwarta osoba w Polsce doświadczyła, doświadczy lub właśnie doświadcza kryzysu psychicznego? Łatwo wysnuć wniosek, że każdy z nas zna taką osobę, ale niekoniecznie o tym wie. Kryzys psychiczny to nie coś czym chwalą się znajomi, przyjaciele i rodzina. Od zawsze jest uważany za tabu.


"Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego" Agnieszki Jucewicz, to książka, która miała premierę 12 października. Można powiedzieć, że ukazała się w samą porę, ponieważ 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. 


Książka to zapis 12 rozmów autorki z ludźmi, którzy doświadczyli kryzysu psychicznego na tle różnych wydarzeń i schorzeń. Znajdziemy w niej wyznania osób, których pozornie nie łączy nic, wywodzą się z różnych domów, rożnych środowisk, mieli różne doświadczenia życiowe, a jednak wszystkich ich połączyło przeżycie kryzysu psychicznego. Poznając życiorys bohaterów książki, o wielu z nich ciężko byłoby pomyśleć, że są naznaczeni stygmatem problemów z psychiką. Tak, stygmatem, ponieważ  w Polsce problemy natury psychicznej mimo wielu lat edukacji i kampanii społecznych to nadal coś, czego należy się wstydzić i o czym - broń Boże - lepiej nie mówić w towarzystwie.


Dzięki pytaniom zadawanym przez autorkę, łatwiej wejść w skórę osoby, która doświadcza załamania, łatwiej też zrozumieć co należy zrobić aby takiej osobie pomóc. Czy istnieje uniwersalna forma pomocy? Nie, ale na pewno brak konieczności udawania, że wszystko okej, wsparcie bliskich i zwykła rozmowa, to sprawdzone sposoby by choć odrobinę ulżyć takiej osobie.


Autorka zadaje pytania ze smakiem i wyczuciem, nie dodaje nic od siebie, nie stara się narzucić odpowiedzi i narracji, daje swoim bohaterom swobodę, aby byli sobą.


Z wyznań rozmówców bije autentyzm,  żaden z nich nie koloryzuje ani nie romantyzuje swoich doświadczeń i to właśnie sprawia, że książkę pochłania się jednym tchem. 


Bliscy dowiedzą się, jak wspierać osoby z depresją, uzależnieniami, napadami lęku panicznego, stresem pourazowym, schizofrenią, zaburzeniami odżywiania lub chorobą afektywną dwubiegunową, z kolei osoby doświadczające kryzysu poczują, że nie są same ze swoimi problemami. 


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak Liternova.


Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź