TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawki dla 5-latków

zabawki dla 5-latków

Energiczne, humorzaste, ciekawe świata i wszędzie ich pełno … jeśli masz w domu pięciolatka to wiesz o czym mowa :)

Dzieci w tym wieku chcą być w centrum uwagi niemal non stop, prawdziwym wyzwaniem jest znaleźć im zajęcie, które pochłonie je na dłużej, bo przecież szybko się nudzą. Z pomocą przychodzą różne zabawki, których na rynku nie brakuje. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie dobranie zabawki do wieku i zainteresowań.

Co zaciekawi 5-letnie dziecko i pozwoli rodzicom na chwilę relaksu? A może nawet pochłonie rodzica i to w całkiem przyjemny sposób?

Zabawki edukacyjne

Zdecydowanie na miejscu pierwszym są zabawki edukacyjne, bo 5-latek wciąż zadaje pytania. I to jest super, bo tak najlepiej poznaje się świat. Zbadano, że przedszkolak potrafi zadać około 440 pytań dziennie, niesamowite prawda? Zwykle adresatem tych pytań są rodzice, więc jesteśmy szczęściarzami, a jednocześnie nasza cierpliwość jest tu wystawiona na próbę.

Żeby nas nieco wyręczyć, stworzono zestawy edukacyjne Mówiące Pióro Clementoni – plansze z interaktywnym długopisem proponują dziecku ponad 500 ciekawych zadań i około 70 zabaw edukacyjnych. Są to zadania rysunkowe, a interaktywny długopis po przyłożeniu w odpowiednie miejsce zamienia się w nauczyciela i mówi, czy dziecko wykonało zadanie poprawnie. Na szczęście w motywujący sposób, niewywołujący negatywnych emocji.

A jeśli już o tym mowa to 5-latek w bardzo różny sposób przeżywa emocje, często reaguje nieadekwatnie do sytuacji, buntuje się i krzyczy. Jednym ze sposobów na naukę radzenia sobie z emocjami i ich rozładowanie jest zabawa np. w teatrzyk przy użyciu specjalnych kukiełek lub po prostu maskotek. Możemy w ten sposób przemycić w bajce sposoby radzenia sobie z emocjami, opowiedzieć dziecku, jak królewna poradziła sobie ze smutkiem, jak rycerz opanował złość.

Zabawa w teatrzyk łączy się z niezwykle edukacyjną i wciągającą zabawą, jaką jest odgrywanie ról. Dzieci w wieku 5 lat bardzo często naśladują dorosłych, chcą się bawić w dom, w lekarza, w sklep, w warsztat i dziwnym trafem niekoniecznie w sprzątanie. :)

Dlaczego to jest tak rozwijające? Bo w parze z zabawą idzie nauka. Nauka empatii, nauka zachowania w społeczeństwie, nauka samodzielności, a to przecież nieocenione korzyści w rozwoju dziecka.

W jakie role lubią się wcielać 5 latki? Często lubią naśladować zawody rodziców i ich codzienne czynności. Dlatego na rynku dostępne są zestawy tego typu zabawek do gotowania drewnianych lub plastikowych, domki dla lalek, zabawkowe kosiarki, zestawy narzędzi, czy kasy fiskalne.

Kreatywne zabawki

Dzieci w wieku 5 lat coraz lepiej radzą sobie z wycinaniem, lepieniem z plasteliny, rysowaniem i malowaniem. Jego prace zawierają coraz więcej szczegółów i są bardziej realistyczne. Warto więc dalej pielęgnować te zdolności, bo dziecko "wyciąga" z tych zabawach plastycznych coraz więcej.

Jako rodzice też możemy włączyć się do kreatywnej zabawy i np. zorganizować konkurs na ulepienie czegoś na literę „k”. Lepienie z plasteliny możemy wykorzystać też do zabawy w skojarzenia, ulepić nieoczywistą figurkę i zapytać dziecko, co mu to przypomina. W ten sposób wspieramy rozwój wyobraźni naszego pięciolatka i zachęcamy do kreatywnego myślenia.

Wśród zabawek kreatywnych wciąż na „topie” pozostaje ciastolina, przypominająca tradycyjną plastelinę. Producenci tworzą gotowe zestawy kreatywne, z których można ulepić np. ciastka, zwierzątka, a nawet zęby, całkiem sporo do zaoferowania ma ciastolina Play-Dooh, a w ostatnich latach równie popularna stała się masa plastyczna Hey Clay, która dodatkowo łączy się z aplikacją dedykowaną dzieciom.

Co jeszcze z kreatywnych zabawek warto przedstawić swojemu dziecku? Jedną z propozycji są koraliki. Dziewczynki (i chłopcy również) mogą tworzyć z koralików własną biżuterię, którą później mogą nosić do przedszkola albo obdarować nią rodziców. 5 latki czują silną potrzebę docenienia, dlatego stworzenie czegoś własnego, uśmiech i ciepłe słowa rodzica mogą skutecznie zmotywować dziecko do dalszego rozwoju.

Koraliki to nie tylko biżuteria, bo producenci zabawek tworzą też zestawy do „zgrzewania”. Dziecko układa z koralików ulubioną bajkową postać, samochodzik, czy coś zupełnie innego, pryska wodą i ma gotową figurkę, którą może wykorzystać do dalszej zabawy.

Zabawki sportowe

Na pewno dostrzegasz, że pięciolatek to wulkan energii. W tym wieku dziecko ma lepszą koordynację ruchową, czasem jednak zdarza mu się złapać zająca.

To dobry czas na wprowadzenie nowych aktywności fizycznych jak jazda na rowerze, rolkach, czy na hulajnodze. Oczywiście powinno to być w parze z bezpieczeństwem, tak więc z kaskiem i ochraniaczami. Ciekawymi zabawkami sportowymi okazują się też te najprostsze, jak dobrze znana nam guma do skakania, czy skakanka.

Jeśli mamy własne podwórko możemy zainwestować w zabawki do ogrodu i stworzyć dziecku własny plac zabaw. Huśtawka, zjeżdżalnia, miniścianka wspinaczkowa, a może własny domek na pewno zachęci dziecko do spędzania czasu na dworze i da upust nagromadzonej w ciągu dnia energii.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź