TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zachęcić dziecko do ekologicznego życia?

ekologia dla dzieci

Edukacja ekologiczna to współcześnie niezwykle ważny aspekt w rozwoju dziecka. Uświadamiając wszystkich, również nasze maluchy, że nasze działania mają znaczenie i tylko razem jesteśmy w stanie polepszyć stan środowiska, zagwarantujemy sobie i naszym dzieciom lepszą przyszłość.


Z roku na rok coraz bardziej odczuwamy efekty zmian klimatycznych. To ważne, aby każdy z nas najlepiej jak może dbał o przyszłość planety – również najmłodsi. Edukacja ekologiczna to współcześnie niezwykle ważny aspekt w rozwoju dziecka. Uświadamiając wszystkich, również nasze maluchy, że nasze działania mają znaczenie i tylko razem jesteśmy w stanie polepszyć stan środowiska, zagwarantujemy sobie i naszym dzieciom lepszą przyszłość. Oto kilka sposobów, na zachęcie swojej pociechy do ekologicznego życia i pokazanie jej, że to, co robi, ma znaczenie.

Zacznijmy od samych siebie

Musimy pamiętać o tym, że rodzic jest dla małego dziecka największym autorytetem i nie zachęcimy malucha do ekologicznego zachowania, jeśli sami nie będziemy świecić przykładem. Pokażmy dziecku, że nawet najmniejsze gesty są ważne – gaszenie światła w pomieszczeniach, z których aktualnie nie korzystamy, segregacja odpadów, jak najmniejsze zużycie plastiku, oszczędzanie wody. Ekologia może być kreatywna: budowanie figurek ze starych opakowań albo przyozdabianie nimi ceramiki może być genialną wspólną zabawą dla Ciebie i twojej pociechy. Dzieci najłatwiej zrozumieją, czym jest ekologiczne życie właśnie poprzez zabawę – szczególnie na zewnątrz, pośród natury. Nie musisz od razu tłumaczyć swojemu dziecku najbardziej skomplikowanych terminów: najważniejsze jest, aby zrozumiało, że ekologia to nauka o przyrodzie i naturze, która nas otacza, o naszym domu. 

Nauka w szkole

Współcześnie nacisk kładzie się na ekologię już w trakcie edukacji wczesnoszkolnej. Ważne przy wyborze szkoły dla dziecka będzie zorientowanie się, czy w ofercie mają ciekawe projekty ekologiczne oraz czy sami są eko – czy w szkole zainstalowane są panele słoneczne, czy łatwo dostępne są różne kosze do segregowania odpadów, czy stołówka i sklepik serwują zdrową, naturalną żywność. Nowinki techniczne, których z roku na rok widzimy w szkołach coraz więcej, oferują interesujące gry i zabawy interaktywne uświadamiające dzieci o tym, jak ważna jest ekologia. Warto sprawdzić, czy w szkole, do której uczęszcza bądź będzie uczęszczać twoje dziecka znajduje się tablica bądź dywan interaktywny – oba te urządzenia uatrakcyjniają naukę i oferują świetne narzędzia do prowadzenia edukacji ekologicznej. Jako rodzic możesz zaproponować nauczycielom w szkole zorganizowanie wycieczki dla dzieci do lasu czy parku narodowego, aby mogły jak najczęściej obcować z naturą i zrozumieć jej witalną rolę w naszym codziennym życiu. 

A może wieczór filmowy?

Wspólne oglądanie bajek i filmów to świetna okazja nie tylko do wartościowego spędzenia czasu ze swoją pociechą, ale również na wspólną naukę o ekologii. Filmy animowane takie jak „Lorax”, urocza adaptacja klasycznego opowiadania Dr. Seussa, czy „Wall-E”, opowieść o Ziemi zniszczonej przez ludzką chciwość i lenistwo oraz małym robociku, który stara się to naprawić to tylko kropla w morzu produkcji z ekologicznym przesłaniem. Filmy te to nie tylko cenny i pozytywny morał, ale i mnóstwo frajdy zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź