TRYB JASNY/CIEMNY

Najlepsze filmy na Halloween dla dzieci – bezpieczna rozrywka rodzinna

filmy na halloween dla dzieci


Koniec października zawsze skłania nas do refleksji nad upływającym czasem. Jest to też czas niesamowitości, magii uczuć i chęci oswojenia strachu przed nieznanym. Zarówno amerykańskie Halloween, jak i polski dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki, są okazjami, podczas których warto przybliżyć dzieciom mechanizmy radzenia sobie z lękiem i tęsknotą, skłonić do dziecięcych refleksji nad naprawdę liczącymi się wartościami. Śmierć i strach są tematami niezwykle trudnymi do poruszenia w odpowiedni sposób. Kiedy my dorośli mamy problem z doborem słów i porównań, sięgnijmy po filmy animowane, które zrobią to za nas. Szukacie idealnych filmów na Halloween dla dzieci? Przygotowałam listę filmów, które są nie tylko zabawne i pasujące do atmosfery Halloween, ale także edukacyjne i bezpieczne dla młodszych widzów Przedstawiam Wam garść sprawdzonych filmów fabularnych i animowanych na Halloween, Wszystkich Świętych i Zaduszki. Sprawdzą się na rodzinny wieczór po wizycie na cmentarzu oraz na halloweenową imprezę w kostiumach. 


Pamiętajcie, aby dobrać film w zależności od wrażliwości dziecka i jego odporności emocjonalnej. Film, który na jednych dzieciach nie zrobi najmniejszego wrażenia, u innych może stać się powodem nieprzespanych nocy!

Filmy na Halloween dla całej rodziny


filmy na halloween dla całej rodzinyWśród filmów, które dla Was wybrałam, znajdziecie nie tylko straszne pozycje. Są wśród nich filmy opowiadające o stracie, życiu po śmierci bliskich, odnajdywaniu sensu życia i siły wśród trudności.

Coco (2017)

coco filmTo Kraina Lodu jesieni. Film obowiązkowy, bardzo wzruszający, z pięknym morałem, a dodatkowo przybliżający meksykański Dia de los Muertos. Dwunastoletni Miguel udaje się we wzruszającą podróż do Krainy Zmarłych i odkrywa tajemnice swojej rodziny.

Co w duszy gra (Soul) (2020)

soul filmFilm o wędrówce, poruszający kwestię duszy i sensu życia. Przeżywający kryzys artystyczny Joe Gardner prowadzi zespół muzyczny w szkole. Marzący o byciu jazzmanem, coraz bardziej zdaje sobie sprawę, że nic z tego nie będzie. Załamany, kwestionuje wszystko. Niespodziewany wypadek sprawia, że Joe "traci" ciało i staje się duszą. Trafia do niezwykłego miejsca, nawiązuje niezwykłą przyjaźń i przewartościowuje swoje życie.

Odlot (Up) (2009)
70-letni wdowiec Carl, po śmierci żony zamienia swój dom w statek powietrzny i odlatuje do Ameryki Południowej, aby spełnić swoje marzenie. Za sprawą zbiegu okoliczności, zabiera ze sobą 8-letniego chłopca. Historia może nie z dreszczykiem emocji, ale skłania do zastanowienia się jak poradzić sobie ze stratą ukochanej osoby. Czy można po niej nadal spełniać marzenia?

Harry Potter (2001)

harry potter filmyKoniec października to idealny moment na zapoznanie dziecka ze światem Harry'ego Pottera. Nie ukrywam, że książki o Harrym są moimi absolutnie ulubionymi i mimo kontrowersji, które otaczają J. K. Rowling, nadal uważam je za jedne z najwartościowszych utworów literatury dziecięcej. 11-letni sierota Harry mieszka ze znęcającym się nad nim wujostwem i kuzynem. Wokół chłopca nieustannie dzieją się trudne do wytłumaczenia rzeczy. W swoje 11 urodziny Harry dostaje dziwny list, który wprawia jego wuja w przerażenie. Wkrótce okazuje się, że Harry jest czarodziejem, a list pochodził ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. A to dopiero początek magicznej przygody! Dla najmłodszych polecam 3 pierwsze części. Później historia robi się mroczniejsza. 

Potwory i spółka (2001)

potwory i spółka filmW Monstropolis, najlepsi przyjaciele - potwory Sulley i Mike, są jednymi z pierwszych w potwornym rankingu potworności w firmie Potwory i spółka. Przypadkowo przez szafę, do ich świata trafia mała dziewczynka, która zupełnie się ich nie boi. Bardzo przyjemna opowieść. Jednak ja zawsze bałam się pierwszych kilku minut, potwór z szafy lub spod łóżka to w końcu jeden z pierwszych dziecięcych lęków.

Hocus Pocus (1993)

hocus pocus filmJeden z klasyków mojego dzieciństwa. Nastoletni Max i jego młodsza siostra przeprowadzają się do osławionego złą sławą Salem. Na dodatek w Halloween niezadowolony Max musi opiekować się młodszą siostrą. Pocieszeniem jest jedynie miejscowa dziewczyna Allison, która prowadzi rodzeństwo do miejscowego muzeum - domu czarownic. Przypadkowo Max wskrzesza trzy wiedźmy, które chcą wykorzystać dzieci, aby zdobyć wieczną młodość. W przeciwnym wypadku, będzie to ich ostatnia noc na ziemi... Film raczej zabawny, niż straszny, must have na halloweenowej liście!

Hotel Transylwania (2012)
Uśmiech do wszystkich najbardziej znanych strasznych postaci. W filmie przenosimy się do Transylwanii, gdzie hrabia Dracula i jego córka prowadzą hotel. Mavis zaprzyjaźnia się z człowiekiem, co jest złamaniem najważniejszej zasady wszystkich potworów - unikania kontaktu z ludźmi. Ich przyjaźń stanowi zagrożenie dla świata potworności.

Wiedźmy (1990)

film o czarownicach dla dzieciFilm na podstawie powieści Neila Gaimana. Mały Luke jest wychowywany przez babcię. Pewnego razu wybierają się do hotelu w Kornwalii, w którym odbywa się zjazd Stowarzyszenia Zapobiegania Okrucieństwu wobec Dzieci. Niestety, stowarzyszenie jest tylko przykrywką dla ukrywających się pod przebraniami członkiń wiedźm, które przybyły na wielki sabat i mają niecne plany wobec dzieci na świecie. Luke w skutek splotu wydarzeń zostaje zamknięty w sali narad, nakryty, a następnie zamieniony w mysz... Teraz razem z babcią muszą powstrzymać Wielką Wiedźmę i pozostałe wiedźmy. Film trochę straszny, ale jako dziecko go uwielbiałam. Na uwagę zasługują efekty specjalne, bo pomimo 31 lat, nadal robią wrażenie!

Kacper (Casper) (1995)

kacper filmKto z nas nie zna uroczego duszka Kacpra? Film zebrał bardzo negatywne recenzje, ale mi zawsze się podobał! Pewien człowiek dziedziczy po ojcu wielki, stary zamek. Wkrótce okazuje się, że jest on nawiedzony przez duchy. Bezradny i przerażony Carrigan Crittenden wynajmuje fachowca, doktora Harveya, który ma pomóc mu się z nimi uporać. Pogromca duchów wprowadza się do zamku wraz ze swoją córką Kat, która nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z jednym z duchów - Kacprem.

Miasteczko Halloween (1993)

film o halloween dla dzieciTo pozycja, którą możecie oglądać zarówno w listopadzie, jak i na święta. Bo dla większości dzieci dzień Wszystkich Świętych oznacza, że już za miesiąc rozpocznie się sezon świąteczny ;) Akcja toczy się w tytułowym miasteczku Halloween, miejscu strachów i upiorów, które hucznie obchodzą swoje święto. Podczas spaceru mistrz ceremonii wybiera się na spacer i przedostaje się do Gwiazdkowego Miasteczka, w którym odkrywa, że święta mogą być pełne ciepła, barw i śmiechu. Porywa świętego Mikołaja i postanawia zająć jego miejsce. Świetny, o dziwo bardzo ciepły film!

E.T. (1982)

et filmCzy życie pozaziemskie powinno kojarzyć się wyłącznie z Bogiem i życiem pozagrobowym? Absolutnie nie! Istnieje jeszcze idea kosmitów, która obecnie póki co również jest raczej kwestią wiary. Kosmici niektórych przerażają, ale zapewniam Was, że sympatyczny E.T. nie należy do strasznych. Produkcja opowiada historię nietypowej przyjaźni pomiędzy samotnym, żyjącym na amerykańskim przedmieściu Elliotem a przybyszem z inne planety, który nie może znaleźć drogi do domu. Przygotujcie paczkę chusteczek, bo opowieść od lat bardzo wzrusza i niesie ze sobą wspaniałe przesłania.

Niekończąca się opowieść (1984)

niekończąca się opowieśćMieszkający ze swoim owdowiałym ojcem, dziesięcioletni Bastian jest wyrzutkiem i molem książkowym. Pewnego razu uciekając przed prześladowcami, chowa się w księgarni pana Coreandera. Tam w ręce wpada mu "Niekończąca się opowieść" - książka, której księgarz odradza czytanie, ponieważ książka nie jest "bezpieczna" tak jak inne książki. Zainteresowany Bastian, potajemnie zabiera książkę i odkrywa krainę Fantazji, której grozi zagłada. 

Tajemniczy ogród (1993)

tajemniczy ogród filmHistoria, która nie jest straszna, ani typowo halloweenowa, jednak ponura jesienna Anglia i wielkie wiktoriańskie domostwo skrywające kilka tajemnic, zawsze działały na moją wyobraźnię. Zawsze miałam też poczucie, że ta historia mogłaby przydarzyć się naprawdę. Zgorzkniała i zamknięta w sobie dziewczynka, po tragicznej śmierci rodziców w Indiach, trafia pod opiekę wiecznie nieobecnego wuja. Początkowo nie może odnaleźć się w ponurym domostwie, w którym nic nie jest takie jak się wydaje. 

Koralina i tajemnicze drzwi (2009)
Koralina to film powstały na podstawie książki o tym samym tytule Neila Gaimana. Kto zna jego twórczość, ten pewnie wyczuwa czego może się spodziewać, wyżej pojawiły się już Wiedźmy tego właśnie autora. Ta pozycja filmowa znalazła się u mnie w drodze wyjątku. Zdania na temat pokazywania jej dzieciom są bardzo podzielone, więc najlepiej najpierw zapoznajcie się z historią sami! Koralina wiedzie zwyczajne życie. W swoim domu znajduje ukryte drzwi, które wiodą do świata, w którym wszystko na pozór wydaje się wspaniałe... ale czy aby na pewno?

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź