TRYB JASNY/CIEMNY

Gdy maluszka boli brzuszek – jak rodzice mogą mu pomóc?

metody na ból brzucha u dziecka

Nie ma nic gorszego dla rodzica niż sytuacja, w której nie wie jak może pomóc swojemu dziecku. Małe dzieci często zmagają się z kolkami i rzeczywiście potrafią płakać naprawdę długo, a przy tym rodzice nie wiedzą, co mogą zrobić. Dziś przedstawię Wam skuteczne sposoby właśnie na bóle brzuszka u noworodków czy niemowląt.

Ogrzej brzuszek maluszka

W teorii kolka pojawia się najczęściej pomiędzy 4 a 6 tygodniem życia dziecka. Ale każdy rodzic wie, że nie zawsze tak jest, bo są dzieci, które niemal od narodzin cierpią na bóle brzuszka. Zdecydowanie częściej dotyczą one tych dzieci, które nie są karmione piersią, choć znowu nie zawsze tak jest. Jedno jest pewne, gdy pojawi się kolka u małego dziecka trzeba mu pomóc, a jednocześnie trzeba szukać naturalnych sposobów, które pozwolą usunąć gazy z jelit. Skuteczne wydaje się ogrzewanie brzuszka. Do tego celu można użyć ciepłego ręcznika, bądź też przeprasowanej żelazkiem tetrowej pieluszki. Dostępne są też małe termofory. Ewentualnie w aptece można zakupić kompresory, przy czym pamiętajcie, że kompresor przekłada się przez ubranko. Ręczniki dla dzieci z bawełny także dobrze się sprawdzą do tego celu. Wielu maluszkom ulgę przynosi ciepła kąpiel najlepiej z rodzicem. Dziecko musi czuć Waszą obecność, bo wzmaga ona poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej wziąć maluszka do wanny i położyć na sobie, tak aby brzuszkiem dotykał Waszego brzucha. W tym czasie możecie też delikatnie masować plecki maluszki.

Otulacze, czyli zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa

Gdy dziecko płacze i nadal jest niespokojne, warto je otulić i dać mu jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. W ciasnej przestrzeni dzieci czują się bezpiecznie, bo przypomina im to, gdy były w brzuchu mamy. Tutaj się sprawdzi kokon niemowlęcy, którym warto owinąć maluszka, a następnie jeszcze je przytulić i mówić do niego cały czas delikatnym, dosyć melodyjnym głosem. Przy czym należy zachować jednolity, niski ton. Można też ponosić maluszka i cały czas mówić do niego. Otóż dzieci często przytulane mają poczucie bezpieczeństwa, ale też zaspokaja się w nich poczucie bliskości. Nie możecie jeszcze pokazywać swojego zmartwienia czy zdenerwowania. Jeżeli bardzo martwicie się kolką maluszka to być może Wasi partnerzy lepiej się sprawdzą. A więc polecamy Wam kokony dla niemowląt i dużo noszenia oraz tulenia.

Kołysanie i miś szumiś

Jeszcze w latach 70-tych pokutował mit, że dzieciom należy dać się wypłakać. Do teraz psycholodzy wstydzą się teorii zimnego chowu, która poczyniła tak wiele przykrych konsekwencji. Dzieci należy przytulać i często nosić. Dzięki temu czują się bezpiecznie, ale też nawiązują lepszą więź z Wami, co przełoży się na ich dalsze życie. Dlatego przytulania nigdy nie jest za dużo. Jeżeli więc Wasz maluszek ma kolkę, to oczywiście powinniście je przytulać, ale też kołysać, bo dzieci zwyczajnie to lubią, ale też uspokajają się. Tutaj należy rytmicznie kołysać dziecko na boki, co będzie przypominać mu życie płodowe. Oczywiście to nadal nie wszystko, bo przyda się też miś szumiś, który będzie emitował dźwięki przypominające te, które dziecko słyszy i czuje w życiu płodowym. Do tego przyda się jeszcze ulubiona pieluszka. Jednak nadal obecność rodziców jest najważniejsza. Jeżeli nie macie misia szumisia, to możecie śpiewać kołysanki, ale nie mogą być one zbyt emocjonalne.

Ćwiczenia na brzuszek

Można też spróbować ćwiczeń na brzuszek, które również są bardzo pomocne. Najlepiej wykonać je zaraz po kąpieli. Dzięki temu jeszcze szybciej gazy będą usunięte. Maluszka należy położyć na kocyku, następnie lekkimi ruchami okrężnymi masować mu miejsce pod pępkiem, zgodnie ze wskazówkami zegara. Po minutowym czy dwuminutowym masażu należy jeszcze podnieść nóżki dziecka i podtrzymywać je w górze tak, aby uda lekko naciskały na brzuszek. Kolanka muszą być zgięte. Takie ćwiczenia należy powtórzyć kilka razy. Możecie też spróbować kropelek na kolkę, ale wszelkie medykamenty należy stosować dopiero po konsultacji z lekarzem pediatrii. Nie podawajcie dziecku żdnych ziółek czy herbatek.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź