TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy na Tłusty Czwartek

zabawy na tłusty czwartek

Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Kiedy jest Tłusty Czwartek? Jego data jest uzależniona od Wielkanocy i jest to chyba jedyne święto, które umożliwia bezkarne objadanie się.


Najpopularniejsze tłusto-czwartkowe potrawy to pączki i faworki. U mnie, na Pomorzu, skąd pochodzę na te drugie mówiło się chruściki :)
Czy wiecie, że geneza Tłustego Czwartku (tak, wiem, że powinno się pisać tę nazwę z małych liter, ale hej, czy pączki nie zasługują na trochę szacunku i uwielbienia? ;)) sięga jak większość współczesnych obyczajów i obrzędów czasów pogaństwa? Gdybyśmy urodzili się w starożytnym Rzymie, to właśnie w Tłusty Czwartek świętowalibyśmy odejście zimy i nadejście wiosny!


Dla mnie Tłusty Czwartek oprócz możliwości zjedzenia nieprzyzwoitej liczby pączków, oznacza, że rok zaczyna nabierać tempa i lada dzień zaczną się przygotowania do Wielkanocy. Lubię ten czas, kiedy wszystko zaczyna mienić się wiosennymi kwiatami  i powietrze zmienia się na wiosenne :)


No dobra, ja tu gadu, gadu, ale Wy pewnie czekacie na pomysły z okazji Tłustego Czwartku!


Napis Tłusty Czwartek do druku


napis tłusty czwartek do druku

Złożony z pączkowej, uroczej grafiki z różową polewą i posypką. Jedna literka na kartkę A4, więc będzie dobrze prezentował się z większej odległości. 

Napis Tłusty Czwartek do pobrania TUTAJ


Tłusty Czwartek dekoracja


Oprócz napisu obrazki pączków to idealna dekoracja na Tłusty Czwartek, przyczepienie ich do gazetki, to świetny sposób na szybkie dekoracje, bez wielkiego nakładu pracy.Obrazki pączków do pobrania TUTAJ


Pączki na świecie


pączki na świecieSmażone w głębokim tłuszczu ciasto, nie jest domeną wyłączenie Polski. Przygotowałam kilka grafik z różnych miejsc na świecie, w których również smaży się pączki. Z dziećmi można pobawić się w szukanie pączkowych krajów na mapach oraz w powtarzanie zagranicznych nazw określających pączkopodobne wypieki. W tym pliku znajdziecie również 2 ilustracje z pączkami i faworkami.

Pączki na świecie do pobrania TUTAJ


Kolorowanki na Tłusty Czwartek


tłusty czwartek kolorowankiNa czterech kolorowankach znajdują się różne rodzaje pączków oraz śmieszne powiedzonka, które są z nimi związane. Dzieci mogą pokolorować i wręczyć komuś na pamiątkę :)

Kolorowanki Tłusty Czwartek do pobrania TUTAJ


Liczenie pączków


tłusty czwartek scenariuszProsta zabawa z użyciem klamerek lub spinaczy. W pliku 10 ilustracji pączków, właśnie od 1 do 10 pączków na każdej z nich, z cyferkami poniżej. Zadaniem dziecka jest policzenie ile pączków znajduje się na każdej ilustracji i przyczepienie klamerki na odpowiedniej cyfrze.

Liczenie pączków do pobrania TUTAJ


Pączkowe domino


tłusty czwartek przedszkoleWidziałam kiedyś podobną zabawę na Pintereście. Na każdym z pączków znajduje się jedna płytka domina. Zabawa polega na odnalezieniu takiej samej płytki i dopasowaniu jej do donuta. Pączki można również przeciąć na pół, aby utrudnić zabawę i wówczas szukać płytek domina.

Pączkowe domino do pobrania TUTAJ


Pączkowe literki


tłusty czwartek zabawyTa propozycja jest skierowania głównie do miłośników nauki czytania. Na każdym z talerzy znajduje się literka, do której pasują 3 pączki z obrazkami na nią się zaczynającymi. Dziecko musi odpowiednio dopasować wszystkie pączki.

Pączkowe literki do pobrania TUTAJ


Tłusty Czwartek karty ruchowe z pączkami


karty ruchowe dla dzieci z pączkamiPo zjedzeniu pączka, warto się trochę poruszać. W tej sytuacji pomoże nam sympatyczny Pan Pączek na kartach ruchowych, którego ruchy dzieci mają za zadanie naśladować. Karty możecie umieścić w kostce z kieszonkami, losować lub włączyć szaloną muzykę, zapauzować, a następnie poprosić uczestników o zaprezentowanie pączkowej pozycji. 

Pączkowa gimnastyka do pobrania TUTAJ


Praca plastyczna Tłusty Czwartek


tłusty czwartek praca plastycznaOd lat w Tłusty Czwartek robi się symulację pączka z gazety. Ja robiłam już takie pączki kilka razy i w tym roku, chciałam spróbować czegoś trochę innego. Stąd narodził się pomysł na dzieło "Dziecko trzymające pączka" ;) Kolorujemy wszystkie elementy, dziecko indywidualizuje postać na swoje podobieństwo lub kogokolwiek zechce. Fajnie wyglądają włosy z papieru, bibuły, plasteliny a nawet makaronu! Następnie musi dokleić rączki do tułowia dziecka i przyczepić pączka, tak żeby postać go trzymała. "Dziecko trzymające pączka" to super pomysł na pracę plastyczną 3 d!

Szablon "Dziecko trzymające pączka" do pobrania TUTAJ


Tłusty Czwartek opaski


tłusty czwartek opaskiKolejnym pomysłem na pamiątkę z okazji Tłustego Czwartku, jest stworzenie opaski. W pliku znajdziecie 4 propozycje do wyboru, dwie z napisem "Tłusty Czwartek" i dwie z powtarzającym się napisem "pączek". Dziecko koloruje, ozdabia, dopasowuje do głowy, pomagamy przyczepić za pomocą zszywacza i gotowe!

Opaski na Tłusty Czwartek do pobrania TUTAJ


Ramka pączek

Do przygotowania pamiątkowej ramki do zdjęć potrzebujecie duże tekturowe koło, ostry nożyk, farby, posypkę (u mnie były to pocięte przez dzieci wcześniej słomki i kawałki bibuły) oraz małych wykonawców :) Każde z dzieci może wykonać ramkę samodzielnie, ale wówczas potrzebujecie duuuużo tektury, co nie zawsze jest na stanie lub zachęcić dzieci do wykonania ramek w mniejszych grupach. 


Co jeszcze polecam Wam z okazji Tłustego Czwartku? Rzecz jasna - degustację pączków! Dla młodszych dzieci zawsze przecinam pączka na pół, bo po takiej dawce słodkości na raz, zaczęłyby pewnie chodzić po ścianach. Genialne jest również próbowanie pączków z różnymi nadzieniami, ale takie trudno zdobyć w ten szczególny dzień. Degustacja pączków powinna odbyć się po śniadaniu, w ramach 2 drugiego śniadania albo dopiero na podwieczorek. Koniecznie sprawdźcie również przedtem, czy dzieci nie mają alergii pokarmowej na któryś z pączkowych składników!


Zachęcam Was do skorzystania z innych materiałów z kategorii KARNAWAŁ!


Komentarze

 1. Meha tłusty czwartek pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe pomysły, piękne pomoce! Dziękuję bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo miło czyta się i ogląda. Lubię Tłusty Czwartek.

  OdpowiedzUsuń
 4. super. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z przyjemnością skorzystałam :) Dziękujemy - ja i Przedszkolaki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję :) w imieniu moim i przedszkolaków za ładne pomoce :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowne pomoce😊
  Bardzo Dziękuję
  Tłusty Czwartek- super 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Również pięknie dziękuję za mega zestaw inspiracji...

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dziękuję za piękne pomoce.
  Już pobrałam i wydrukowałam.
  Wykorzystam te pomysły z moimi dziećmi podczas zajęć. Dziękuję za inspirację.
  Ja znalazłam film edukacyjny o pączkach i piosenkę rymowankę pt.: "Mam dwa paczki".
  Poniżej umieszczam linki:
  film - https://www.youtube.com/watch?v=Vr0Nibuq4bg
  piosenka - https://www.youtube.com/watch?v=gdphuB0eMAA
  Może innym też się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź