TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy na Tłusty Czwartek


Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jego data jest uzależniona od Wielkanocy i jest to chyba jedyne święto, które umożliwia bezkarne objadanie się.


Najpopularniejsze tłusto-czwartkowe potrawy to pączki i faworki. U mnie, na Pomorzu, skąd pochodzę na te drugie mówiło się chruściki :)
Czy wiecie, że geneza Tłustego Czwartku (tak, wiem, że powinno się pisać tę nazwę z małych liter, ale hej, czy pączki nie zasługują na trochę szacunku i uwielbienia? ;)) sięga jak większość współczesnych obyczajów i obrzędów czasów pogaństwa? Gdybyśmy urodzili się w starożytnym Rzymie, to właśnie w Tłusty Czwartek świętowalibyśmy odejście zimy i nadejście wiosny!


Dla mnie Tłusty Czwartek oprócz możliwości zjedzenia nieprzyzwoitej liczby pączków, oznacza, że rok zaczyna nabierać tempa i lada dzień zaczną się przygotowania do Wielkanocy. Lubię ten czas, kiedy wszystko zaczyna mienić się wiosennymi kwiatami  i powietrze zmienia się na wiosenne :)


No dobra, ja tu gadu, gadu, ale Wy pewnie czekacie na pomysły z okazji Tłustego Czwartku!


Napis Tłusty Czwartek, obrazki pączków


Złożony z pączkowej, uroczej grafiki z różową polewą i posypką. Jedna literka na kartkę A4, więc będzie dobrze prezentował się z większej odległości. 

Oprócz napisu obrazki pączków do dekoracji gazetki, to świetny sposób na szybkie dekoracje, bez wielkiego nakładu pracy.Pączki na świecie
Smażone w głębokim tłuszczu ciasto, nie jest domeną wyłączenie Polski. Przygotowałam kilka grafik z różnych miejsc na świecie, w których również smaży się pączki. Z dziećmi można pobawić się w szukanie pączkowych krajów na mapach oraz w powtarzanie zagranicznych nazw określających pączkopodobne wypieki. W tym pliku znajdziecie również 2 ilustracje z pączkami i faworkami.


Kolorowanki na Tłusty Czwartek
Na czterech kolorowankach znajdują się różne rodzaje pączków oraz śmieszne powiedzonka, które są z nimi związane. Dzieci mogą pokolorować i wręczyć komuś na pamiątkę :)


Liczenie pączków
Prosta zabawa z użyciem klamerek lub spinaczy. W pliku 10 ilustracji pączków, właśnie od 1 do 10 pączków na każdej z nich, z cyferkami poniżej. Zadaniem dziecka jest policzenie ile pączków znajduje się na każdej ilustracji i przyczepienie klamerki na odpowiedniej cyfrze.


Pączkowe domino
Widziałam kiedyś podobną zabawę na Pintereście. Na każdym z pączków znajduje się jedna płytka domina. Zabawa polega na odnalezieniu takiej samej płytki i dopasowaniu jej do donuta. Pączki można również przeciąć na pół, aby utrudnić zabawę i wówczas szukać płytek domina.


Pączkowe literki
Ta propozycja jest skierowania głównie do miłośników nauki czytania. Na każdym z talerzy znajduje się literka, do której pasują 3 pączki z obrazkami na nią się zaczynającymi. Dziecko musi odpowiednio dopasować wszystkie pączki.


Pączkowa gimnastyka
Po zjedzeniu pączka, warto się trochę poruszać. W tej sytuacji pomoże nam sympatyczny Pan Pączek na kartach ruchowych, którego ruchy dzieci mają za zadanie naśladować. Karty możecie umieścić w kostce z kieszonkami, losować lub włączyć szaloną muzykę, zapauzować, a następnie poprosić uczestników o zaprezentowanie pączkowej pozycji. 


Praca plastyczna Tłusty Czwartek
Od lat w Tłusty Czwartek robi się symulację pączka z gazety. Ja robiłam już takie pączki kilka razy i w tym roku, chciałam spróbować czegoś trochę innego. Stąd narodził się pomysł na dzieło "Dziecko trzymające pączka" ;) Kolorujemy wszystkie elementy, dziecko indywidualizuje postać na swoje podobieństwo lub kogokolwiek zechce. Fajnie wyglądają włosy z papieru, bibuły, plasteliny a nawet makaronu! Następnie musi dokleić rączki do tułowia dziecka i przyczepić pączka, tak żeby postać go trzymała. "Dziecko trzymające pączka" to super pomysł na pracę plastyczną 3 d!


Tłusty Czwartek opaski
Kolejnym pomysłem na pamiątkę z okazji Tłustego Czwartku, jest stworzenie opaski. W pliku znajdziecie 4 propozycje do wyboru, dwie z napisem "Tłusty Czwartek" i dwie z powtarzającym się napisem "pączek". Dziecko koloruje, ozdabia, dopasowuje do głowy, pomagamy przyczepić za pomocą zszywacza i gotowe!


Ramka pączek
Do przygotowania pamiątkowej ramki do zdjęć potrzebujecie duże tekturowe koło, ostry nożyk, farby, posypkę (u mnie były to pocięte przez dzieci wcześniej słomki i kawałki bibuły) oraz małych wykonawców :) Każde z dzieci może wykonać ramkę samodzielnie, ale wówczas potrzebujecie duuuużo tektury, co nie zawsze jest na stanie lub zachęcić dzieci do wykonania ramek w mniejszych grupach. 


Co jeszcze polecam Wam z okazji Tłustego Czwartku? Rzecz jasna - degustację pączków! Dla młodszych dzieci zawsze przecinam pączka na pół, bo po takiej dawce słodkości na raz, zaczęłyby pewnie chodzić po ścianach. Genialne jest również próbowanie pączków z różnymi nadzieniami, ale takie trudno zdobyć w ten szczególny dzień. Degustacja pączków powinna odbyć się po śniadaniu, w ramach 2 drugiego śniadania albo dopiero na podwieczorek. Koniecznie sprawdźcie również przedtem, czy dzieci nie mają alergii pokarmowej na któryś z pączkowych składników!


Zachęcam Was do skorzystania z innych materiałów z kategorii KARNAWAŁ!


Jeżeli korzystasz ze stworzonych przeze mnie materiałów, będę wdzięczna za udostępnienie posta oraz lajki i komentarze. To daje mi największą motywację do dalszej pracy! :)

Komentarze

  1. Meha tłusty czwartek pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniałe pomysły, piękne pomoce! Dziękuję bardzo!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo miło czyta się i ogląda. Lubię Tłusty Czwartek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź