TRYB JASNY/CIEMNY

Zimowa wyprawka dla niemowlaka


Delikatne niemowlę, które już niebawem pojawi się w Twoim świecie, potrzebuje odpowiedniej troski i ochrony. Przygotuj wyprawkę adekwatną do warunków, jakie przywitają go po opuszczeniu bezpiecznego łona mamy. Jeśli wiesz, że urodzi się jesienią lub zimą, niezbędne będą nieco inne ubranka i akcesoria, takie jak np. zimowy kombinezon niemowlęcy. Inaczej rozłożą się również proporcje między cieńszymi ciuszkami z krótkim rękawem a tymi cieplejszymi. Zainspiruj się, czytając artykuł.

Ciepłe okrycie wierzchnie na pierwsze kontakty z zimowym powietrzem

Maluszek, który jeszcze niedawno żył w komfortowym cieple organizmu matki, stopniowo adaptuje się do nowych warunków. Jeśli na dworze panują niskie temperatury, mróz i wiatr, również dorośli nakładają się na siebie wiele warstw odzieży. Noworodek pozostaje w bezruchu, jest delikatny i dopiero wykształca swój system termoregulacji, dlatego musimy zadbać o niego w wyjątkowy sposób. Przydadzą się specjalne ubranka przeznaczone do noszenia w chłodniejsze dni.

Bardzo wygodnym i przytulnym ciuszkiem jest zimowy kombinezon niemowlęcy, który okrywa malucha od stóp do głów, nie dopuszczając do obsuwania się materiału z pleców czy nóżek. Dodatkowym udogodnieniem jest kaptur, najlepiej wyposażony w gumeczki zapobiegające spadaniu z główki. Kombinezon zapewnia miłe ciepło - możemy wybrać wersję bawełnianą (i uzupełnić ją o kocyk) lub zdecydować się na zimowy wariant z poliestru, odporny na wiatr i wilgoć.

Alternatywą dla kombinezonu jest śpiworek do wózka lub nosidełka, który również zapewnia niezbędne ciepło. Jest luźniejszy, nie tak bardzo przylegający jak kombinezon. Jeśli decydujemy się na zimowe ubranko wierzchnie zamiast śpiwora, powinno mieć ono anatomiczny krój, aby nie krępować ruchów - takie kombinezony znajdziemy m.in. w asortymencie sklepu internetowego Pinokio.Pomimo obecności kaptura w zimowym kombinezonie niemowlęcym pamiętajmy o bardziej ścisłym przykryciu główki, czyli czapeczce. Czapka z oddychającej bawełny powinna dobrze przylegać, ale nie być zbyt ciasna. Możemy wybrać wersję z troczkami zawiązywanymi pod szyją lub bez. Chrońmy też dłonie bobasa. Kombinezony często mają przymocowane rękawiczki, dzięki czemu nie musimy martwić się o ich zsuwanie i gubienie. Jeśli jednak rączki niemowlęcia są gołe, załóżmy mu dodatkowe łapki.

Aby dokładnie zabezpieczyć maluszka, pamiętajmy również o szyi. Tutaj sprawdzi się specjalny komin lub chustka zimowa. Zimowa, bo jest grubsza i bardziej przytulna; cienkie warianty mogą okazać się niewystarczające podczas mrozów i silnego wiatru.

Co założyć pod zimowy kombinezon niemowlęcy?

Zajęliśmy się kwestiami typowo zimowymi - ocieplanymi i odpowiednio grubymi. Pod kombinezon lub śpiworek musimy jednak założyć odpowiednie ubranka. Wśród codziennych ciuszków znajdą się body, kaftaniki, spodenki, pajacyki, śpiochy lub półśpiochy… Uzależnijmy przewagę kupowanych rzeczy od panującej na dworze pogody: zimą przyda nam się więcej ubrań z długim rękawem, a wiosną - tych z krótkim lub na ramiączkach. Nie rezygnujmy zupełnie z lżejszych bodziaków - sprawdzą się w domu i w cieplejsze dni.

Przykładowo proponujemy kupić 3 body z krótkim rękawem, ale do tego 5 z długim. Zimą możemy zrezygnować z letnich, lekkich rampersów na rzecz pajacyka - odpowiednika z długimi rękawami. Pajacyk często ma zabudowane stópki (czasami też rączki), podobnie jak zimowy kombinezon niemowlęcy. Warto być przygotowanym na różne możliwości, do których należą m.in. zmiany temperatury typowe dla naszego klimatu. Jeśli natomiast w domu panuje ciepło, unikajmy przegrzewania malucha zbyt dużą ilością ubrań - to też nie jest wskazane.

Wiemy już jak przygotować do zimy niemowlaka. A co jeśli podczas zimy wypadnie tak ważna okazja jak chrzest? Sukienka na chrzest dla mamy jest obowiązkowym elementem!

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź