TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zadbać o bezpieczny sen dziecka? Poznaj akcesoria, które go zapewnią!W czasie snu niemowlę rośnie i rozwija się. Jest zatem kluczowy dla prawidłowego rozwoju. Każdy rodzic powinien zrobić wszystko, by dziecko spało spokojnie. Pojawia się więc pytanie: jak zadbać o bezpieczny sen dziecka? Jakie akcesoria go zapewnią.

Monitor oddechu i elektroniczna niania

Zadbanie o prawidłowy oddech dziecka jest bardzo ważne. Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej nie zdarza się bardzo często, niemniej jednak warto dmuchać na zimne. Dlatego specjalny elektroniczny monitor oddechu dziecka jest bardzo ważny. Wykrywa nieprawidłowości i wtedy przesyła alarm do odbiornika. Dzięki temu można zareagować w krótkim czasie. Elektroniczna niania pozwala z kolei obserwować dziecko w czasie snu ale i w okresach aktywności. Nie zawsze dziecko po przebudzeniu od razu płacze, ale warto to monitorować. Elektroniczna niania może mieć bardzo wyraźny i czysty obraz. Pozwala na opiekę nad maluchem, gdy jego łóżeczko znajduje się w innym pomieszczeniu. Oczywiście może się sprawdzić nawet w tym samym gdy rodzice mają dość głęboki sen. Ich dziecko do takiej fazy nie dochodzi gdyż z fazy snu REM przechodzi do fazy snu NREM bardzo szybko, a zmiany dzieją się bardziej dynamicznie niż w przypadku dorosłych.

Ochraniacze do łóżeczka mają znaczenie

Jeśli jest mowa o bezpieczeństwie, to należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie szczebelków łóżeczka. Powyżej 3 miesiąca życia dziecko staje się ruchliwe i należy koniecznie zabezpieczyć szczebelki, by kiedy w czasie snu przewróci się na bok nie zaklinowało sobie pomiędzy nimi rączki. Ochraniacze do łóżeczka świetnie się sprawdzą. Są wykonane z materiału miękkiego i pasującego do aranżacji, a co najważniejsze można je łatwo i szybko zawiązać na szczebelkach. Trzeba to zrobić umiejętnie, aby nie było możliwości, że ochraniacze do łóżeczka spadną i niefortunnie wpadną do środka, co gorsza na dziecko, które nie ma jeszcze rozwiniętych zdolności manualnych i nie potrafi się wyswobodzić samo w takiej sytuacji. Dlatego ochraniacze do łóżeczka absolutnie zapewnią bezpieczeństwo, ale jak w wielu podobnych przypadkach trzeba je prawidłowo użytkować. Poza ochraniaczami bezpośrednio na szczebelki można zastosować tzw. wałek, który będzie ograniczał dostęp dziecka do brzegu łóżeczka.

Kokon, gdy chcesz spać z dzieckiem w jednym łóżku

Dziecku w czasie snu może grozić wiele niebezpieczeństw i jednym z nich jest spadnięcie z łóżka, gdy śpi razem z rodzicami. Otóż w przypadku zakupienia kokonu takie zagrożenie będzie zniwelowane. Kokon niemowlęcy zapewnia zabezpieczenie dziecka przed przekulaniem się w którymkolwiek kierunku na ziemię. Boki kokonu są odpowiednio wyprofilowane można też go związać. Może być używany zamiennie do rożka. Sprawdzi się lepiej, a ponadto na dłużej, bo posłuży maluchowi nawet do 6 miesiąca życia. W ten sposób będziesz mieć malucha pod ręką, a jednocześnie będzie mógł spać bezpiecznie. Łatwiejsze będzie nocne karmienie, choć oczywiście w takiej sytuacji warto wziąć jeszcze poduszkę do karmienia, by ułatwić dziecku spożywanie posiłku. Ważne jest by się nie zakrztusiło, trzeba je również nosić do odbicia, zatem rodzic nie może zasnąć w trakcie tej czynności. Stąd nie zawsze łóżko jest dobrym miejscem.

Miś Szumiś – gdy Twój maluch ma problemy z zasypianiem

Kolejnym ważnym akcesorium, które pośrednio wpływa też na bezpieczeństwo dziecka jest Miś Szumiś. W końcu wiemy, jak ważny dla jego rozwoju, ale i zdrowia jest sen. Dlatego warto kupić tego wyjątkowego pluszaka z mechanicznym sercem, które wytwarza biały szum, szum morskich fal, czy też szum wód płodowych i bijącego serca. Taki pluszak może monitorować moment, kiedy dziecko się wybudza i zwiększyć częstotliwość swojej pracy. Jeśli mimo wszystko dziecko się obudzi i zacznie płakać, to urządzenie może połączyć się z alarmem w telefonie. O ile oczywiście wybierzesz pluszaka z dodatkowymi funkcjami. Miś z białym szumem sprawdza się nawet w przypadku tzw. high need baby.

Smoczek

Smoczek dopasowany do dziecięcego wieku jest także bardzo istotny. Pomaga uspokoić dziecko. Na pewno również wspomaga malucha w czasie ząbkowania i zapobiega powstaniu krzywego zgryzu. Musi być dopasowany pod względem rozmiaru do wieku dziecka.

Pościel

Sen to ważny element higieny mózgu dla maluszków. Uspokaja układ nerwowy, zmniejsza poziom stresu oraz sprzyja prawidłowemu rozwojowi. Warto zadbać o to, żeby pościel dla dzieci, poduszka i kołderka były wykonane z dobrej jakości materiałów (ponieważ taka pościel będzie prana co najmniej raz na tydzień, a w razie wpadek, np. mocnego zabrudzenia - znacznie częściej), najlepiej naturalnych, np. najłatwiej dostępnej bawełny, co sprzyja bezpieczeństwu, polepsza komfort snu i nie powoduje podrażnień na delikatnej skórze. Aby dziecko do spania jeszcze bardziej zachęcić, można wybrać pościel z kolorowymi, dziecięcymi bohaterami.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź