TRYB JASNY/CIEMNY

Dzień Numeru Alarmowego 112Europejski Dzień Numeru 112 obchodzimy 11 lutego. Ogólnodostępny numer 112 powstał i został wprowadzony do użytku w 1991 roku, w celu ujednolicenia powiadamiania alarmowego we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Mała ciekawostka: w Polsce w 2020 roku powstała specjalna aplikacja Alarm112, za pomocą której zgłoszenia mogą przesyłać osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wykonać połączenia głosowo, np. osoby niesłyszące lub mające problemy z mową. 


Z okazji Dnia Numeru 112 przygotowałam kilka pomocnych rzeczy, które pomogą w obchodach tego niezwykle ważnego wydarzenia.


Kiedy dzwonić na numer 112?


Odpowiedzi, udzieli uśmiechnięta operatorka numeru w prezentacji pdf. UWAGA: niektóre użyte przeze mnie zdjęcia mogą okazać się dość drastyczne, więc prezentację polecam raczej dla starszych dzieci lub uczniów szkoły podstawowej.Kiedy nie dzwonić na numer 112?Odpowiedzi być może wydają się oczywiste, jednak nie tłumaczą, dlaczego codziennie operatorzy mierzą się z bezsensownymi połączeniami, których stawką jest ludzkie zdrowie i życie.

Zabawa w formie quizu, który drukujemy i wycinamy. Następnie wrzucamy do pojemnika. Dzieci kolejno losują karteczki i odpowiadają czy w danej sytuacji dzwonimy, czy nie dzwonimy. Zabawę można urozmaicić ruchowo - na odpowiedź tak klaszczemy, na nie buczymy. Zrobiłam również kartę z symbolami tak i nie, w którą dziecko może uderzyć gumowym młotkiem, packą na muchy lub przybić piątkę. 


źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/kiedy-dzwonic-i-nie-dzwonic-na-numer-alarmowy-112

Kolorowanki nr 112Możecie wybrać z dwóch szablonów numeru 112. Dzieci mogą go pokolorować lub czymś wykleić dla utrwalenia.
Karty pracy z numerem 112 Potrafię wezwać pomocTutaj znajdziecie kilka możliwości w zależności od wieku dzieci:
  • poprawianie po śladzie
  • kolorowanie telefonu, numeru i zaznaczenie klawiszy potrzebnych do wybrania numeru
  • kolorowanie telefonu, poprawienie numeru po śladzie i zaznaczenie klawiszy potrzebnych do wybrania
  • ściągawka Potrafię wezwać pomoc do wklejenia do zeszytu z napisem do pokolorowania
  • karta Potrafię wezwać pomoc do uzupełnienia i pokolorowaniaZapraszam Was również do postu o Zabawach na Dzień Strażaka, w którym pojawiły się plansze z numerami alarmowymi w Polsce oraz uzupełniające materiały. 


Piosenka o numerze 112Najlepsza, najskoczniejsza i najweselsza! Mowa oczywiście o Śpiewających Brzdącach :) Uczciwie ostrzegam - uzależnia! I dobrze, bo dzięki temu dzieciaki wyrecytują jeden-jeden-dwa nawet o 2 w nocy ;)

Jeżeli korzystasz ze stworzonych przeze mnie materiałów, będę wdzięczna za udostępnienie posta oraz lajki i komentarze. To daje mi największą motywację do dalszej pracy! :) 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź