TRYB JASNY/CIEMNY

Jaką rolę pełni w życiu niemowlaka mata edukacyjna? Czy warto ją kupić?Mata edukacyjna dla niemowląt to idealne miejsce na pierwsze zabawy. Stwarza bezpieczną przestrzeń, która stymuluje rozwój małego człowieka przy pomocy dźwięków, kolorów i tekstur. Jakie maty wyróżniamy? Jaką rolę pełnią tego typu zabawki w życiu dziecka? Czy warto kupić niemowlakowi matę edukacyjną?


Maty edukacyjne i ich rodzaje

Mata edukacyjna zbudowana jest zazwyczaj z miękkiego materacyka z wypełnieniem oraz pałąków, do których doczepione są różnego typu akcesoria i zabawki, na przykład lusterka, pluszaki, piszczałki, grzechotki czy gryzaczki. Niektóre maty posiadają także rozkładane ścianki, które pozwalają zmienić płaski materacyk w kojec czy basenik na piłeczki. Większość tego typu produktów charakteryzuje się zastosowaniem kolorowych tkanin, które pobudzają zmysły maluszka. Na materiale widoczne są różne wyraziste kolory, wzory i przyjazne postaci zwierzątek. Produkty użyte do wykonania maty zawsze są wytrzymałe i bezpieczne, czyli wolne od wszelkich szkodliwych związków chemicznych (certyfikowane). Spotkamy także maty kontrastowe, czyli biało-czarne, ewentualnie z dodatkiem czerwieni. Takie zabawki powinny zainteresować nawet kilkutygodniowe niemowlęta. 


Jaką rolę pełni mata edukacyjna?

Materacyk maty edukacyjnej doskonale izoluje od podłoża, a w połączeniu ze swoją miękkością stwarza idealne warunki do wypoczynku i zabawy dla każdego dziecka już od urodzenia. Niemowlę w pierwszych miesiącach życia obserwuje świat z pozycji leżącej (na pleckach), dlatego w roli produktu stymulującego rozwój tak dobrze sprawdzają się pałąki z zabawkami, zawieszone nad matą. Z czasem, kiedy dziecko zaczyna przekręcać się na bok i na brzuszek, zyskuje tym samym możliwość eksplorowania samej maty - ogląda naniesione na nią obrazy, bada kolory i fakturę materiału. Kiedy umie już samodzielnie siedzieć, bawi się akcesoriami wiszącymi na pałąkach i wnosi na materacyk inne zabawki. Dzięki takiej macie dziecko uczy się zajmować samo sobą, co daje rodzicom chwilę wytchnienia. Dodatkowo, każda mata ma walory edukacyjne - pobudza rozwój poprzez stymulowanie zmysłu wzroku, słuchu i dotyku.


Dlaczego warto kupić dziecku matę edukacyjną?

Mata edukacyjna to pierwsze miejsce, w którym dziecko może uczyć się i rozwijać poprzez zabawę. Taka kolorowa przestrzeń doskonale stymuluje rozwój maluszka. Pałąki dostarczają rozrywki i motywują do wysiłku - dziecko wyciąga ku nim rączki, stara się uchwycić przedmioty i przyciągnąć je do siebie. Kiedy się poruszają, próbuje śledzić tor ich ruchu. Kiedy wydają dźwięki, uczy się je rozpoznawać. Kolorowy świat stworzony przy pomocy maty jest dla dziecka bezpieczną i przyjazną strefą, która wspiera również wyobraźnię. Warto podarować swojemu dziecku matę edukacyjną, aby już od pierwszych dni życia stymulować jego zdrowy rozwój. Jednocześnie taki prezent będzie także dobrym upominkiem dla samego rodzica - pozwoli mu położyć maleństwo w bezpiecznym miejscu, które jest jednocześnie interesujące i kształcące dla małego umysłu. Co ważne, maty kładziemy bezpośrednio na podłodze, dlatego malec z pewnością nie spadnie i nie zrobi sobie krzywdy. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź