TRYB JASNY/CIEMNY

Mały Książę i inne lektury. Gdzie szukać o nich informacji?

Mały Książę


Literatura polska i zagraniczna to absolutnie fantastyczny materiał do samodzielnej eksploracji. Warto do tego namawiać uczniów. Nie ma jednak co ukrywać, że w pewnym momencie przychodzi czas klasówek, sprawdzianów i dużych egzaminów. Gdzie wtedy warto szukać informacji o lekturach?

Najpierw lektura!

Literatury nie da się poznać ze streszczeń i opracowań. Pisanie wypracowań, rozprawek w oparciu jedynie o tak pozyskaną wiedzę to prawdziwa mordęga i każdy nauczyciel, który czyta taki tekst dokładnie o tym wie. Warto więc namawiać dzieci, do tego, aby czytały. Promocję książki warto zacząć od najmłodszych lat. Nauczyciele opowiadając o własnych doświadczeniach lekturowych także mogą nakłonić uczniów do tego, aby sami szukali swoich ulubionych lektur, odkrywali teksty, które dla nich będą coś znaczyć. W taki sposób dużo łatwiej będzie także zachęcić uczniów do tego, aby czytali lektury obowiązkowe. Tutaj także warto spróbować Pana Tadeusza, Potop czy Dżumę pokazać w atrakcyjny, niecodzienny sposób. Otworzyć uczniom oczy na nowy sposób czytania tych dobrze znanych tekstów. Pozwolić im snuć własne interpretacje.

Streszczenia, opracowania – korzystaj, ale z głową

Mały Książę streszczenie – takie hasło w wyszukiwarce da całkiem sporo wyników. Nie wszystkie linki będą jednak zawierać równie wartościowe materiały i dobrze, aby uczeń zdawał sobie z tego sprawę. Warto wybierać sprawdzone serwisy, przygotowywane przez osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Nie bez znaczenia oczywiście będzie także to, aby taki serwis był prowadzony z myślą o uczniach i stawiał na prostą, bezpośrednią komunikację. Przykładem takiego wartościowego serwisu dla młodzieży jest na przykład Noizer.pl. Uczniowie znajdą w nim nie tylko cenne streszczenia i opracowania lektur, co pozwoli im przygotować się do zajęć, lecz także wiele innych inspirujących materiałów dotyczących bieżących wydarzeń i sytuacji na świecie, zjawisk, o których warto wiedzieć. Jeśli zaś chodzi o same lektury, to kolejnym cennym serwisem, tym razem z samymi lekturami jest strona Wolne Lektury, na której zdecydowana większość obowiązkowych tekstów szkolnych jest udostępniana za darmo. Dla zainteresowanych kontekstami, biografią twórców, zjawiskami kultury ciekawym polem eksploracji będzie także serwis Culture.pl. Ważne, aby do wszystkich tego typu serwisów, szczególnie tych ze streszczeniami i opracowaniami podchodzić jak do źródła materiałów dodatkowych, które albo pozwalają poszerzyć wiedzę albo ją utrwalić. Streszczenie naprawdę nigdy nie zastąpić autentycznej lektury i samodzielnego przejścia przez opowieść. Warto dać się zabrać do tych tak wielu różnych światów.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź