wtorek, 2 maja 2017

Zabawy na Dzień Strażaka

Cześć! Witam Was bardzo gorrrrąco po raz drugi w tym dniu. Posta z pomysłem na pracę plastyczną z okazji Dnia Flagi znajdziecie tutaj.

Właśnie dowiedziałam się, że 4 maja obchodzimy kolejne atrakcyjne dla przedszkolaków święto, a mianowicie Dzień Strażaka. Z braku możliwości zaproszenia do siebie strażaka albo udania się na zwiedzanie remizy, muszę trochę improwizować. O tym jak ważna jest praca strażaków i jak wielki szacunek się im należy, nie jestem się aż w stanie wyrazić. Nie przedłużając zapraszam do lektury :)

Water can't cool me down (tak, świadomie poznałam jedną piosenkę Margaret)
Jeszcze nigdy tego z dziećmi nie robiłam, ale jako, że będziemy używać wody na bank się im spodoba. Potrzebujemy: spryskiwacza z wodą (za grosze można dostać je w Pepco, albo użyć opakowania po jakimś kosmetyku w sprayu), wydrukowanych płomieni z cyframi lub literami, opcjonalnie kostki do gry i jeżeli macie, strażackich zabawkowych kasków. Płomienie rozkładamy przed dziećmi i albo polecamy, żeby pryskały wodą na dowolny z nich, albo rzucamy kostką, żeby jakiś wybrać, albo polecamy pryskać na konkretny.Podobną aktywność możemy przeprowadzić również na dworze - rysujemy płomienie na chodniku, wręczamy spryskiwacz i polecamy je "ugasić".

Strażackie atrybutyDzieci uwielbiają szukać skarbów, którymi w tym przypadku będą obrazki ze strażackimi atrybutami ukryte wśród paseczków żółtej i czerwonej krepiny. Zabawa sensoryczna i dydaktyczna w jednym 😍. Każdy obrazek omawiamy i opowiadamy do czego strażakowi jest potrzebny. Jeżeli macie, możecie rzeczy potrzebne strażakom wymieszać z rzeczami potrzebnymi przy innych zawodach, a następnie wspólnie z dziećmi decydować co się przyda strażakowi.


Karty z atrybutami strażackimi do pobrania

Drabina strażaka


Potrzebujemy patyczków od lodów i kostki do gry. Dzieci rzucają kostką i układają z takiej ilości patyczków ile oczek wypadło drabinę. Moje są kolorowe, ale myślę, że tym razem lepiej sprawdziłyby się zwyczajne drewniane, bo od tych kolorowych można dostać oczopląsu. O zwykłe patyczki do lodów można poprosić w sklepach spożywczych, takie kolorowe jak moje dostaniecie w kwiaciarniach i ze stoiskami do DIY, jednak jeżeli zależy Wam na trwałości, polecam szpatułki logopedyczne, do zakupienia w aptekach lub na allegro.

Call 9-1-1!

Każda okazja jest dobra, żeby przypomnieć o numerach alarmowych, bo taka wiedza może uratować zdrowie i życie. Przydadzą się tablice demonstracyjne i próbowanie wybierania numeru na klawiaturze oraz prowadzenie przykładowych rozmów. Pamiętajmy, żeby od najmłodszych lat uczyć dzieci POPRAWNEGO informowania i dzwonienia na numery alarmowe. Uczmy, że należy podać: 1. miejsce zdarzenia (ważne jest uczenie dzieci znajomości adresu miejsca zamieszkania i przedszkola) najdokładniej jak potrafią, 2. powód wezwania (uczmy dzieci dokładnego opisywania co się dzieje, czy widzą wypadek, czy stan chorobowy, nazw poszczególnych symptomów i na czym polegają, np. utrata przytomności, krwawienie, drgawki), 3. ilość osób, którym coś się stało, kim dla dzieci są (mama, tata, ciocia, wujek, brat, pani nauczycielka), 4. dane osoby, która wzywa pomoc, w tym przypadku ponownie kłania się znajomość najważniejszych dla dziecka adresów i jego imienia i nazwiska.

Tablica demonstracyjna z numerami alarmowymi do pobrania

Ciepłe czy zimne?

Dzień Strażaka to fajna okazja do poćwiczenia kategoryzacji i przeciwieństw. Poniżej do pobrania karta pracy, na której dzieci mają za zadanie zaznaczyć czerwoną pętlą rzeczy ciepłe, a niebieską - zimne.


Karta pracy Ciepłe zimne do pobrania

Można pobawić się również w klasyczną zabawę "Ciepło zimno". Jedno z dzieci opuszcza salę a pozostałe muszą schować wybrany przedmiot, może to być coś związanego ze strażakami, jakiś obrazek, rzecz itd. Gdy przedmiot jest już dobrze ukryty, zapraszamy dziecko do sali. Pozostałe dzieci podpowiadają szukającemu mówiąc „ciepło”, jeśli zbliża się do szukanego przedmiotu a "zimno", gdy się od niego oddala. Jeśli szukający jest bardzo blisko szukanego przedmiotu wówczas krzyczymy „gorąco” a gdy za bardzo się oddalił krzyczymy „lodowato”. Gdy przedmiot zostanie znaleziony prosimy kolejne dziecko o wyjście z sali i tak aż do momentu, kiedy wszystkie przedmioty zostaną odnalezione.

Zmaż ten ogień!


Na kartce rysujemy ogień i wręczamy dziecku gumkę do mazania, możemy do niej przykleić rysunek gaśnicy. Zadaniem dziecka jest wymazanie płomieni.

Piękny ogień

Do wykonania tej pracy plastycznej potrzebne nam będą pastele, kartka z wyciętym ze środka szablonem płomieni i taśma malarska. Nad kartkę przyklejamy szablon i wręczamy dzieciom pastele.
Kiedy skończą, delikatnie szablon odklejamy. Świetnie coś takiego wyglądałoby na czarnej kartce, ale niestety nie posiadam. Lubię tego typu prace plastyczne, bo sprawiają, że dzieci mogą się po pierwsze kreatywnie wyżyć przy minimalnej pomocy osoby dorosłej i są mega szczęśliwe, bo mogą się na legalu pobrudzić 😉.

Kolorowanki

Często rozdaję dzieciom kolorowanki tematyczne przed zajęciami, żeby "same wprowadziły się" w omawiany danego dnia temat. Aby pobrać te zamieszczone poniżej, musicie otworzyć zdjęcia w nowym oknie.
Do zobaczenia! 🚒🔥

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję, że jesteś <3 Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

To Cię zainteresuje: