TRYB JASNY/CIEMNY

Materiały na Dzień Strażaka

dzień strażaka w przedszkolu


4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. Strażacy to niesamowicie odważni ludzie i chyba najbardziej lubiana "służba alarmowa" na świecie. O tym jak ważna jest praca strażaków i jak wielki szacunek się im należy, nie jestem się aż w stanie wyrazić. U dzieci temat strażaków wzbudza niemałą fascynację, i nie ma co im się dziwić!

A oto pomoce i zabawy związane ze strażą pożarną!


Napis Dzień Strażaka


Do przygotowania tej specjalnej okazji, przyda się kolorowy napis. Ten mojego autorstwa TUTAJ

Piosenki o strażakach


Strażacy Bohaterzy - Urwisowo


Pali się - Śpiewające brzdące


Jedzie straż pożarna - Śpiewające Brzdące


Strażak - Bajubaju tv
Zabawa rytmiczno-ruchowa - W podskokach - Strażak Gaszenie ogniajak ugasić ogień


Potrzebujemy: spryskiwacza z wodą (za grosze można dostać je w Pepco, albo użyć opakowania po jakimś kosmetyku w sprayu), wydrukowanych płomieni z cyframi lub literami, opcjonalnie kostki do gry i jeżeli macie, strażackich zabawkowych kasków. Płomienie rozkładamy przed dziećmi i albo polecamy, żeby pryskały wodą na dowolny z nich, albo rzucamy kostką, żeby jakiś wybrać, albo polecamy pryskać na konkretny.


Podobną aktywność możemy przeprowadzić również na dworze - rysujemy płomienie na chodniku, wręczamy spryskiwacz i polecamy je "ugasić".

Czego strażak potrzebuje w pracy?
Dzieci uwielbiają szukać skarbów, którymi w tym przypadku będą obrazki ze strażackimi atrybutami ukryte wśród paseczków żółtej i czerwonej krepiny. Zabawa sensoryczna i dydaktyczna w jednym 😍. Każdy obrazek omawiamy i opowiadamy do czego strażakowi jest potrzebny. Jeżeli macie, możecie rzeczy potrzebne strażakom wymieszać z rzeczami potrzebnymi przy innych zawodach, a następnie wspólnie z dziećmi decydować co się przyda strażakowi.

Atrybuty strażaka - gra sylabowa
Jeżeli lubicie zabawy klamerkowe, to poniżej gra, w której dziecko dzieli na sylaby rzeczy potrzebne w pracy strażaka na sylaby, a następnie zaznacza odpowiednią cyfrę. Wszystkie karty z podpisami.
Drabina strażakaPotrzebujemy patyczków od lodów i kostki do gry. Dzieci rzucają kostką i układają z takiej ilości patyczków ile oczek wypadło drabinę. Moje są kolorowe, ale myślę, że tym razem lepiej sprawdziłyby się zwyczajne drewniane, bo od tych kolorowych można dostać oczopląsu. O zwykłe patyczki do lodów można poprosić w sklepach spożywczych, takie kolorowe jak moje dostaniecie w kwiaciarniach i ze stoiskami do DIY, jednak jeżeli zależy Wam na trwałości, polecam szpatułki logopedyczne, do zakupienia w aptekach lub na allegro.

Numer alarmowy 112 


Każda okazja jest dobra, żeby przypomnieć o numerach alarmowych, bo taka wiedza może uratować zdrowie i życie. Przydadzą się tablice demonstracyjne i próbowanie wybierania numeru na klawiaturze oraz prowadzenie przykładowych rozmów. Pamiętajmy, żeby od najmłodszych lat uczyć dzieci POPRAWNEGO informowania i dzwonienia na numery alarmowe. Uczmy, że należy podać: 1. miejsce zdarzenia (ważne jest uczenie dzieci znajomości adresu miejsca zamieszkania i przedszkola) najdokładniej jak potrafią, 2. powód wezwania (uczmy dzieci dokładnego opisywania co się dzieje, czy widzą wypadek, czy stan chorobowy, nazw poszczególnych symptomów i na czym polegają, np. utrata przytomności, krwawienie, drgawki), 3. ilość osób, którym coś się stało, kim dla dzieci są (mama, tata, ciocia, wujek, brat, pani nauczycielka), 4. dane osoby, która wzywa pomoc, w tym przypadku ponownie kłania się znajomość najważniejszych dla dziecka adresów i jego imienia i nazwiska.


Więcej materiałów odnośnie numeru 112 znajdziecie TUTAJ. 

Kiedy dzwonimy po straż pożarną?

Podczas zadawania dzieciom pytania: Kiedy dzwonimy po straż pożarną? Często pada odpowiedź: Kiedy się pali! Czy tylko wtedy? Najważniejsze powody wezwania strażaków znajdziecie na prezentacji. 
Można pobawić się również w klasyczną zabawę "Ciepło zimno". Jedno z dzieci opuszcza salę a pozostałe muszą schować wybrany przedmiot, może to być coś związanego ze strażakami, jakiś obrazek, rzecz itd. Gdy przedmiot jest już dobrze ukryty, zapraszamy dziecko do sali. Pozostałe dzieci podpowiadają szukającemu mówiąc „ciepło”, jeśli zbliża się do szukanego przedmiotu a "zimno", gdy się od niego oddala. Jeśli szukający jest bardzo blisko szukanego przedmiotu wówczas krzyczymy „gorąco” a gdy za bardzo się oddalił krzyczymy „lodowato”. Gdy przedmiot zostanie znaleziony prosimy kolejne dziecko o wyjście z sali i tak aż do momentu, kiedy wszystkie przedmioty zostaną odnalezione.

Zmaż ten ogień!


zabawy w Paint

Na kartce rysujemy ogień i wręczamy dziecku gumkę do mazania, możemy do niej przykleić rysunek gaśnicy. Zadaniem dziecka jest wymazanie płomieni. Wersja dla skomputeryzowanych - płomienie rysujemy w programie typu Paint. Następnie dziecko za pomocą opcji gumki je wymazuje. Efekt WOW murowany ;)

Dzień Strażaka praca plastycznaDo wykonania tej pracy plastycznej potrzebne nam będą pastele, kartka z wyciętym ze środka szablonem płomieni i taśma malarska. Na kartkę przyklejamy szablon i wręczamy dzieciom pastele.
Kiedy skończą, delikatnie szablon odklejamy. Świetnie coś takiego wyglądałoby na czarnej kartce, ale niestety nie posiadam. Lubię tego typu prace plastyczne, bo sprawiają, że dzieci mogą się po pierwsze kreatywnie wyżyć przy minimalnej pomocy osoby dorosłej i są mega szczęśliwe, bo mogą się na legalu pobrudzić 😉.

Szablon ognia znajdziecie poniżej:


Szablon ognia dzieci mogą również wykleić lub pomalować lub zrobić z niego witraż :)Dzień Strażaka karty pracy

Dzień Strażaka karty pracyPrzygotowałam 9 kart pracy na Dzień Strażaka. Wśród nich znajdują się zadania matematyczne i grafomotoryczne o różnym stopniu trudności.Karty ruchowe Dzień Strażaka

karty ruchowe Dzień StrażakaNie ma Dzieckiem bądź bez kart ruchowych! Na 16 kartach dzieci wcielą się w rolę strażaka i wykonają strażackie zadania! To świetny egzamin sprawnościowy dla najmłodszych i równie świetna zabawa przez nich uwielbiana. Zadania możecie dowolnie utrudnić, moim ulubionym utrudnieniem jest wykonywanie ćwiczeń podczas pokonywania toru przeszkód.


Karty ruchowe Dzień Strażaka do pobrania TUTAJ

Komentarze

 1. Świetne propozycje, dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 2. Super materiały!😊😁

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za ciekawy zestaw materiału do świętowania Dnia Strażaka. Będzie gorąco:) Pozdrawiam ciepło i życzę, by zapał w działaniach nigdy nie gasł:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne pomysly :) biore pomysl ze spryskiwaczem inszukaniem atrybutow strazaka w plimieniach z bibuly :) jutto moja rewalidacja bedzie super zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, dziękuję

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź