wtorek, 2 maja 2017

Materiały na Dzień Strażaka4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. Strażacy to niesamowicie odważni ludzie i chyba najbardziej lubiana "służba alarmowa" na świecie. O tym jak ważna jest praca strażaków i jak wielki szacunek się im należy, nie jestem się aż w stanie wyrazić. U dzieci temat strażaków wzbudza niemałą fascynację, i nie ma co im się dziwić!

Zapraszam na zbiór materiałów i aktywności związanych ze strażą pożarną.

Napis Dzień Strażaka

Do przygotowania tej specjalnej okazji, przyda się kolorowy napis. Ten mojego autorstwa TUTAJ

Piosenki o strażakach

Strażacy Bohaterzy - Urwisowo


Pali się - Śpiewające brzdące


Jedzie straż pożarna - Śpiewające Brzdące


Strażak - Bajubaju tv
Zabawa rytmiczno-ruchowa - W podskokach - Strażak 

Water can't cool me down 
 Potrzebujemy: spryskiwacza z wodą (za grosze można dostać je w Pepco, albo użyć opakowania po jakimś kosmetyku w sprayu), wydrukowanych płomieni z cyframi lub literami, opcjonalnie kostki do gry i jeżeli macie, strażackich zabawkowych kasków. Płomienie rozkładamy przed dziećmi i albo polecamy, żeby pryskały wodą na dowolny z nich, albo rzucamy kostką, żeby jakiś wybrać, albo polecamy pryskać na konkretny.Podobną aktywność możemy przeprowadzić również na dworze - rysujemy płomienie na chodniku, wręczamy spryskiwacz i polecamy je "ugasić".

Czego strażak potrzebuje w pracy?Dzieci uwielbiają szukać skarbów, którymi w tym przypadku będą obrazki ze strażackimi atrybutami ukryte wśród paseczków żółtej i czerwonej krepiny. Zabawa sensoryczna i dydaktyczna w jednym 😍. Każdy obrazek omawiamy i opowiadamy do czego strażakowi jest potrzebny. Jeżeli macie, możecie rzeczy potrzebne strażakom wymieszać z rzeczami potrzebnymi przy innych zawodach, a następnie wspólnie z dziećmi decydować co się przyda strażakowi.


Jeżeli lubicie zabawy klamerkowe, to poniżej gra, w której dziecko dzieli na sylaby rzeczy potrzebne w pracy strażaka na sylaby, a następnie zaznacza odpowiednią cyfrę. Wszystkie karty z podpisami.Drabina strażaka


Potrzebujemy patyczków od lodów i kostki do gry. Dzieci rzucają kostką i układają z takiej ilości patyczków ile oczek wypadło drabinę. Moje są kolorowe, ale myślę, że tym razem lepiej sprawdziłyby się zwyczajne drewniane, bo od tych kolorowych można dostać oczopląsu. O zwykłe patyczki do lodów można poprosić w sklepach spożywczych, takie kolorowe jak moje dostaniecie w kwiaciarniach i ze stoiskami do DIY, jednak jeżeli zależy Wam na trwałości, polecam szpatułki logopedyczne, do zakupienia w aptekach lub na allegro.

Call 9-1-1!


Każda okazja jest dobra, żeby przypomnieć o numerach alarmowych, bo taka wiedza może uratować zdrowie i życie. Przydadzą się tablice demonstracyjne i próbowanie wybierania numeru na klawiaturze oraz prowadzenie przykładowych rozmów. Pamiętajmy, żeby od najmłodszych lat uczyć dzieci POPRAWNEGO informowania i dzwonienia na numery alarmowe. Uczmy, że należy podać: 1. miejsce zdarzenia (ważne jest uczenie dzieci znajomości adresu miejsca zamieszkania i przedszkola) najdokładniej jak potrafią, 2. powód wezwania (uczmy dzieci dokładnego opisywania co się dzieje, czy widzą wypadek, czy stan chorobowy, nazw poszczególnych symptomów i na czym polegają, np. utrata przytomności, krwawienie, drgawki), 3. ilość osób, którym coś się stało, kim dla dzieci są (mama, tata, ciocia, wujek, brat, pani nauczycielka), 4. dane osoby, która wzywa pomoc, w tym przypadku ponownie kłania się znajomość najważniejszych dla dziecka adresów i jego imienia i nazwiska.


Piosenka na utrwalenie numeru 112: https://www.youtube.com/watch?v=R3Qp8KfJSHw&ab_channel=%C5%9Apiewaj%C4%85ceBrzd%C4%85ce-Piosenkidladzieci

Kiedy dzwonimy po straż pożarną?

Podczas zadawania dzieciom pytania: Kiedy dzwonimy po straż pożarną? Często pada odpowiedź: Kiedy się pali! Czy tylko wtedy? Najważniejsze powody wezwania strażaków znajdziecie na prezentacji. Można pobawić się również w klasyczną zabawę "Ciepło zimno". Jedno z dzieci opuszcza salę a pozostałe muszą schować wybrany przedmiot, może to być coś związanego ze strażakami, jakiś obrazek, rzecz itd. Gdy przedmiot jest już dobrze ukryty, zapraszamy dziecko do sali. Pozostałe dzieci podpowiadają szukającemu mówiąc „ciepło”, jeśli zbliża się do szukanego przedmiotu a "zimno", gdy się od niego oddala. Jeśli szukający jest bardzo blisko szukanego przedmiotu wówczas krzyczymy „gorąco” a gdy za bardzo się oddalił krzyczymy „lodowato”. Gdy przedmiot zostanie znaleziony prosimy kolejne dziecko o wyjście z sali i tak aż do momentu, kiedy wszystkie przedmioty zostaną odnalezione.

Zmaż ten ogień!


Na kartce rysujemy ogień i wręczamy dziecku gumkę do mazania, możemy do niej przykleić rysunek gaśnicy. Zadaniem dziecka jest wymazanie płomieni.

Piękny ogień

Do wykonania tej pracy plastycznej potrzebne nam będą pastele, kartka z wyciętym ze środka szablonem płomieni i taśma malarska. Nad kartkę przyklejamy szablon i wręczamy dzieciom pastele.
Kiedy skończą, delikatnie szablon odklejamy. Świetnie coś takiego wyglądałoby na czarnej kartce, ale niestety nie posiadam. Lubię tego typu prace plastyczne, bo sprawiają, że dzieci mogą się po pierwsze kreatywnie wyżyć przy minimalnej pomocy osoby dorosłej i są mega szczęśliwe, bo mogą się na legalu pobrudzić 😉.

Karty pracy

Przygotowałam 9 kart pracy na Dzień Strażaka. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu!
Karty ruchowe

Nie ma Dzieckiem bądź bez kart ruchowych! Na 16 kartach dzieci wcielą się w rolę strażaka i wykonają strażackie zadania!
Kochani! Jak wiecie, materiały na Dzieckiem bądź są w pełni darmowe. Jeśli chcecie mi pomóc, zostawcie lajka, udostępniajcie i komentujcie, to wiele dla mnie znaczy i daje mi ogromną moc do działania! Do zobaczenia! 🚒🔥

4 komentarze:

  1. Świetne propozycje, dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  2. Super materiały!😊😁

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za ciekawy zestaw materiału do świętowania Dnia Strażaka. Będzie gorąco:) Pozdrawiam ciepło i życzę, by zapał w działaniach nigdy nie gasł:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że jesteś <3 Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

To Cię zainteresuje: