TRYB JASNY/CIEMNY

Bez języka ani rusz

 


Kiedy świat stanął otworem, podróżowanie do najdalszych zakątków przestało wiązać się z problemami (dziś trudno w to uwierzyć, ale nie każdy miał paszport) i dostępnością tylko dla niektórych. Dziś można mieszkać, uczyć się, studiować, pracować w dowolnym miejscu na świecie, przyjaźnić się z ludźmi z innych krajów pod warunkiem znajomości języka. Bez znajomości też się da, ale jaki to dyskomfort nie móc się porozumieć z nikim wokół! A jak wezwać pomoc? A jak zmówić coś w restauracji czy kupić w sklepie? Bez znajomości języka trudno o dobrą pracę we własnym kraju - dziś interesy prowadzi się z całym światem, wielu pracodawców wymaga od kandydatów na pracowników znajomości języka na poziomie wyższym niż podstawowy.

 

Angielski, niemiecki, francuski

Angielski i niemiecki to język, którego nauka jest obowiązkowa w wielu podstawowych szkołach. Czasem słyszy się o hiszpańskim, włoskim, francuskim, jeszcze gdzieniegdzie w szkolnych klasach słychać rosyjski. Uczymy się więc, poznajemy słówka, podstawy gramatyki.

 

A jak się uczymy?

Wygląda to naprawdę różnie. Są szkoły, gdzie nauka jest „sucha”, skoncentrowana na zapamiętaniu słówek, prawideł tworzenia zdań. Uczniowie nie czują „ducha” języka, nie rozumieją go, nie potrafią się nim posługiwać w rozmowie. Są szkoły, gdzie nauczyciele uczą z sercem - uczniowie poznają dany kraj, jego tradycje, zwyczaje, gdzie ważna jest praktyka. Czasem rodzice uznają, że szkolne lekcje to za mało i inwestują w dodatkowe kursy, zajęcia.

 

Kiedy rozpocząć naukę języka?

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że nauka języka obcego jest absolutną koniecznością. Dziś dylemat jest inny - kiedy naukę najlepiej rozpocząć? Teorie są różne. Jedne mówią, że im wcześniej, tym lepiej, że naukę może rozpocząć już 3 letnie dziecko, ponieważ dobre przedszkole językowe Łódź zapewni kontakt z językiem poprzez zabawę, sprawi, że dziecko się osłucha i będzie mu łatwiej się uczyć w późniejszym wieku. Według innych teorii lepiej zaczekać, aż dziecko ukończy 8 rok życia i opanuje czytanie i pisanie w ojczystym języku. Która z nich jest prawdziwa? Ciężko ocenić. Najlepiej obserwować własne dziecko, poznać jego mocne i słabe strony (być może smykałkę do angielskiego będzie miało, a może okazać się w tej dziedzinie totalnym beztalenciem), zobaczyć czy nauka języka obcego nie sprawia mu problemów. Zniechęcenie go do nauki we wczesnym etapie może przełożyć się na późniejszą edukację.

 

Angielski warto znać, bez dwóch zdań. Drugi język warto wybrać taki, którego nauka będzie przyjemnością, może być np. związana z zainteresowaniami (fan hiszpańskiej ligi piłki nożnej będzie chciał rozumieć o czym rozmawiają jego idole). Wybór powinien należeć do dziecka, nie do jego rodziców.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź