TRYB JASNY/CIEMNY

Przedszkole prywatne czy publiczne?

przedszkole prywatne czy publiczne warszawa

Wybór przedszkola ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka i przygotowania do edukacji szkolnej. Wielu rodziców zastanawia się, czy skorzystać z oferty prywatnych, czy publicznych placówek. Czym się różni przedszkole niepubliczne od państwowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są różnice między poszczególnymi placówkami.

Rekrutacja 

Przedszkole prywatne to często jedyna opcja, zwłaszcza w dużych miastach takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław. Ograniczona ilość miejsc w państwowych placówkach sprawia, że rodzice zmuszeni są szukać alternatywnego rozwiązania. W publicznych przedszkolach rekrutacja trwa zwykle kilka tygodni, w prywatnych cały rok kalendarzowy. Dodatkowo, w publicznych placówkach stosuje się przepisy dotyczące pierwszeństwa przyjęcia dzieci z rodzin wielodzietnych, wychowywanych przez jednego z rodziców czy dzieci z niepełnosprawnością. Prywatne przedszkole umożliwia zapisanie dziecka w dowolnym czasie bez stosowania dodatkowych kryteriów. Jedynym warunkiem jest wolne miejsce w danej grupie wiekowej.

Oferta edukacyjna

Prywatne przedszkole wyróżnia rozbudowana oferta edukacyjna oraz indywidualne podejście do każdego dziecka. W niepublicznych placówkach grupy dzieci są mniejsze, dzięki czemu nauczyciele mogą poświęcić więcej uwagi podopiecznym i dostosować rodzaj lub intensywność zajęć do potrzeb i umiejętności. W prywatnych przedszkolach oferta edukacyjna dydaktyczna obejmuje najczęściej zajęcia językowe, taneczne, sportowe dopasowane do wieku i rozwoju dzieci. W niektórych placówkach możliwe jest również korzystanie z zajęć dodatkowych dopasowanych do zainteresowań dziecka. Wybierając placówkę warto porównać ofertę zajęć i wybrać najlepiej dopasowaną do potrzeb dziecka. 

Godziny pracy i lokalizacja 

Dla pracujących rodziców bardzo duże znaczenie ma lokalizacja oraz godziny pracy. Prywatne przedszkola zazwyczaj mają dogodny dojazd, dzięki któremu możliwe jest bezstresowe dotarcie z domu do placówki, a także z miejsca pracy zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Jest to bardzo istotny czynnik, zwłaszcza w dużych miastach, dlatego warto rozważyć zapisanie dziecka do niepublicznej placówki. Dodatkowym atutem zwykle jest też prywatny parking, co również wpływa na oszczędność czasu. Prywatne przedszkole najczęściej zlokalizowane jest w prywatnym domu w spokojnej okolicy, dzięki czemu dzieci mają możliwość spędzania czasu w przyjaznym otoczeniu. Niepubliczne placówki mają często wydłużone godziny pracy, co pozwala spokojnie odebrać dziecko nawet z najdalszej części miasta w godzinach szczytu. Podejmując decyzję czy wybrać przedszkole prywatne czy publiczne dobrze jest obliczyć ile czasu jest potrzebne aby odebrać dziecko, zwłaszcza w przypadku rodziców, którzy pracują w niestandardowych godzinach. 

Prywatne przedszkole - cena

Podczas wyboru przedszkola kluczowym czynnikiem jest opłata za czesne. Dla wielu rodziców ceny w prywatnych placówkach są sporym wyzwaniem. Warto wiedzieć, że niektóre niepubliczne przedszkola wyróżniają się doskonałym stosunkiem ceny do jakości świadczonych usług. Sieć prywatnych przedszkoli w Warszawie i Raszynie zapewnia profesjonalną opieką w godzinach od 7:00 do 18:00 już od 1000 złotych miesięcznie. Placówki zlokalizowane są w doskonale skomunikowanych częściach miasta, w domach jednorodzinnych z pięknym ogrodem i placem zabaw. Placówki wyróżnia bogata oferta edukacyjna, własna kuchnia serwująca smaczne, domowe posiłki oraz całodobowy monitoring. Wybierając prywatne przedszkole możesz również skorzystać z rozbudowanej oferty zajęć dydaktycznych, dopasowanych do wieku, zainteresowań i potrzeb dziecka.

Wykwalifikowana kadra i nowoczesne narzędzia edukacyjne wpływają na zwiększoną gotowość dziecka do dalszej nauki w szkole.

Wybierając przedszkole warto wziąć pod uwagę wymienione czynniki, dzięki czemu łatwiej podjąć świadomą i korzystną dla rozwoju dziecka decyzję. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź