TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zostać terapeutą zajęciowym?Szukając dla siebie pracy w zawodach medycznych, warto zwrócić uwagę na coraz większą popularność kierunku terapeuta zajęciowy. Łódź, Rzeszów, czy Wrocław to przykłady miast, gdzie działają szkoły oferujące naukę właśnie w tej specjalizacji. Wszystkich zainteresowanych pracą z osobami wykluczonymi, zachęcam do zapoznania się najważniejszymi informacjami na temat tego ważnego zawodu.


Jak wygląda praca terapeuty zajęciowego?

W ramach terapii zajęciowej specjaliści pracują z osobami, które z różnych powodów czują się wykluczone ze społeczeństwa. Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy jest wiek oraz wszelkiego typu choroby, które uniemożliwiają takim osobom samodzielne funkcjonowanie. Uczestnikami zajęć terapeutycznych są zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe oraz starsze. Czasem problemem jest niepełnosprawność ruchowa, a w innych przypadkach kwestie natury psychicznej.

Terapeuta zajęciowy uczy się zatem, w jaki sposób może wspierać swoich podopiecznych w procesie odzyskiwania samodzielności. Jego zadaniem jest też dostarczenie im narzędzi, dzięki którym nauczą się lepiej funkcjonować w społeczeństwie w komfortowy dla nich sposób. W tym celu specjaliści korzystają z najróżniejszych metod pracy ze swoimi podopiecznymi, które obejmują między innymi muzykoterapię oraz arteterapię.

Jak zdobyć potrzebne kwalifikacje?

Wbrew pozorom nie trzeba ukończyć żadnych studiów na kierunku terapeuta zajęciowy. Łódź (https://szkolymedyczne.eu/kierunki/terapeuta-zajeciowy-lodz/) i każde większe miasto w Polsce to miejsca, w których mieszczą się szkoły policealne kształcące w tym zawodzie. Warto więc znaleźć taką placówkę w swojej okolicy, by poznać szczegóły rekrutacji w najbliższym czasie.

Dobrze jest jednak podkreślić, że nauka w tego typu szkołach jest zupełnie bezpłatna. I to dla wszystkich słuchaczy, niezależnie od wieku. Aby zostać przyjętym do szkoły policealnej, wystarczy okazać świadectwo ukończenia szkoły średniej. Nie jest wymagane natomiast posiadanie świadectwa z egzaminu dojrzałości. Jeśli więc ktoś nie zdecydował się podejść do matury, wciąż może zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu terapeuty zajęciowego.

Dla kogo jest ten zawód?

Teoretycznie terapeutą zajęciowym w Łodzi albo Krakowie może być każdy, kto ukończył ten kierunek w szkole policealnej. Warto jednak pamiętać, że jest to praca z ludźmi wykluczonymi, którzy są niezwykle wrażliwi. Ważne więc, aby osoba decydująca się na wykonywanie tego zawodu, była empatyczna i nastawiona na pomaganie. Terapeuta zajęciowy powinien być też bardzo cierpliwy oraz otwarty i komunikatywny. Dzięki temu łatwiej będzie mu zdobyć zaufanie podopiecznych.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź