Pierwszy rowerek dziecka — kiedy i jak zacząć naukę jazdy?
Zacznijcie od biegówki
Chociaż dla dorosłego jazda na rowerze może wydawać się łatwa, to sama nauka tej umiejętności, już taka prosta nie jest. Dlatego też nie zmuszaj dziecka do jazdy, jeśli widzisz, że nie jest ono gotowe. Małe dzieci rozwijają się w różnym tempie, może się więc okazać, że niektóre z nich będą gotowe wsiąść na rower biegowy, który znaleźć możesz np. na stronie https://www.morele.net/kategoria/rowerki-biegowe-1289/, już w wieku 2 lat, inne mogą się na to odważyć trochę później, w wieku 3,5-4 lat.
Istotne będzie to, aby dopasować rowerek biegowy do wzrostu dziecka, tak aby swobodnie mogło dosięgać nogami do podłoża, a rękoma do kierownicy. Wśród oferowanych na rynku modeli znajdziesz takie, których wysokość siedziska może się różnić między sobą nawet o kilkanaście centymetrów. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem konkretnego modelu, przymierzyć do niego dziecko i zobaczyć, czy może na nim swobodnie utrzymać równowagę.
Kiedy z biegówki przejść na rower z pedałami?
Warto naukę jazdy na rowerze zaczynać od roweru biegowego, ponieważ dzięki niemu, dziecko uczy się utrzymywać równowagę, zarówno podczas jazdy, jak i hamowania. Dlatego też, jeśli widzisz, że potrafi się na biegówce rozpędzić i przejechać spory odcinek z uniesionymi nogami, zrobić slalom i bez problemów zahamować, może to być sygnał, że czas przejść na rower z pedałami.
Tutaj również należy dziecko przymierzyć do kilku modeli, aby wybrać taki, który będzie odpowiedni do wzrostu i siły fizycznej. Im lżejszy rower, tym łatwiej dziecko nad nim zapanuje, a co więcej, mniej będzie się męczyło podczas jazdy. Kiedy już wszystko gotowe, czas przejść do nauki pedałowania.
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze z pedałami?
Zanim zaczniesz uczyć swoją pociechę, jak należy pedałować, najpierw pozwól jej się oswoić z nowym rowerkiem. Niech na nim usiądzie i poodpycha się nogami tak jak na biegówce, aby zapoznać się z jego ciężarem i wielkością. Dopilnuj również, aby nauka odbywała się na równym terenie, a jeśli będzie on miał niewielki spadek, to tym lepiej, ponieważ dziecku łatwiej będzie nabrać prędkości.
Asekuruj dziecko, aby zamortyzować upadek, jednak nie doczepiaj do rowerka kija czy uchwytu, ponieważ będą one utrudniały utrzymanie równowagi, a to oznacza, że sama nauka pedałowania, zabierze więcej czasu. Pamiętaj również, żeby chwalić dziecko nawet za niewielkie postępy i zachęcać je do podejmowania kolejnych prób, jeśli coś się nie uda.
Niektóre dzieci bardzo szybko łapią, o co chodzi z pedałowaniem, inne będą potrzebowały na to trochę więcej czasu. Tak samo, niektóre oczekują asekuracji ze strony opiekunów, inne będą ich odpędzały, chcąc samodzielnie podejmować kolejne próby. Warto obserwować dziecko i pozwolić mu na takie działanie, które dla niego będzie najwygodniejsze. Dopilnuj jednak, aby zawsze było odpowiednio przygotowane do jazdy, czyli miało założony kask i ochraniacze.
Artykuł sponsorowany.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)