TRYB JASNY/CIEMNY

5 najważniejszych badań w ciąży, które należy wykonać


Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Jest to jednak okres intensywnych zmian w ciele przyszłej mamy, które mogą mieć bardzo duży wpływ na jej zdrowie i samopoczucie. Bardzo istotne jest więc aby kobieta znajdowała się pod stałą opieką lekarzy oraz wykonywała regularnie podstawowe badania diagnostyczne. Jakie z nich są najważniejsze? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Badania krwi

Jednym z najważniejszych badań w ciąży jest bez wątpienia regularne badanie krwi. Powinno obejmować morfologię, która podpowie nam czy nie mamy do czynienia z często występującą u kobiet anemią. Poza tym warto określać również poziom glukozy we krwi, dzięki czemu możliwe jest szybkie zdiagnozowanie kolejnego zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka jakim jest cukrzyca ciążowa.

Badania moczu

Równie regularnie ciężarna kobieta powinna poddawać się badaniu moczu. Większość lekarzy zgodnie twierdzi, że powinno mieć ono miejsce przynajmniej raz na dwa miesiące ciąży. Badanie moczu może pomóc w wykryciu infekcji bakteryjnej, która stanowi zagrożenie dla nerek kobiety. To jednak nie wszystko. Kolejnym problemem, który możemy wykryć w ten sposób są ketony w moczu w ciąży. Są one sygnałem alarmującym, który może powiedzieć nam o rozwijającej się cukrzycy ciążowej, chorobach tarczycy, zbyt dużym wyczerpaniu organizmu oraz o niedożywieniu.

Badania USG

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prowadzenie ciąży bez diagnostyki obrazowej a badanie USG są standardem. Pozwalają nie tylko na określenie płci dziecka czy ocenię jego wymiarów oraz wagi ale również na sprawdzenie ilości wód płodowych. USG jest też najlepszym sposobem na wychwycenie niepokojących zmian w budowie płodu, które mogą być wskazaniem do przeprowadzenia badań prenatalnych. Pierwsze badanie USG powinno mieć miejsce ok 11-12 tygodnia ciąży.

Badania w kierunku chorób wirusowych

Istnieje wiele chorób wirusowych, których obecność w organizmie kobiety może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Aby tego uniknąć warto wykonać badania, które pokażą nam z jakimi schorzeniami lub infekcjami zmaga się dana kobieta. Wśród nich wymienić możemy między innymi badanie w kierunku kiły, HIV oraz wirusa HCV.

Badania ciśnienia krwi

Podczas każdej wizyty w gabinecie ginekologa warto poprosić również o badanie ciśnienia krwi. Możemy również wykonywać je samodzielnie w domowych warunkach. Zbyt niskie ciśnienie krwi może być bowiem przyczyną omdleń, które dla kobiety w ciąży stanowią niepotrzebne zagrożenie. Zbyt wysokie może natomiast być powodem poważnych problemów podczas porodu. Kontrolowanie ciśnienia krwi pozwala na jego wyrównanie za pomocą leków, których przyjmowanie jest całkowcie bezpieczne dla kobiety w ciąży.

Jak widzisz, badań którym powinna poddać się ciężarna kobieta jest naprawdę sporo. Warto jednak nie rezygnować z nich i przeprowadzać je regularnie. Wszystkie są całkowicie nieinwazyjne a mogą pomóc w zdiagnozowaniu niepokojących zmian i schorzeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ nie tylko na kobietę, ale również na rozwijające się w jej ciele dziecko.

Wsparcia przy napisaniu artykułu udzielił mi portal o ciąży i macierzyństwie Puppo.pl

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź