TRYB JASNY/CIEMNY

Zęby mleczne dziecka: ile ich jest i kiedy zaczynają wypadać?


Pierwsze ząbki dziecka nazywane też zębami mlecznymi pojawiają się mniej więcej około 5 miesiąca życia (czasami trochę później). natomiast kilka lat potem zaczynają wypadać, żeby ustąpić miejsca zębom stałym. I chociaż utrzymują się w buzi relatywnie krótko trzeba o nie dbać przede wszystkim poprzez regularne mycie, a także wizyty kontrolne u stomatologa.

Ile mlecznych zębów powinno pojawić się u dziecka?

Ząbków mlecznych u dziecka jest znacznie mniej niż zębów stałych u człowieka dorosłego. Łącznie wyrasta ich dwadzieścia. Jako pierwsze pojawiają się siekacze - najpierw dolne później górne. Natomiast najpóźniej (nawet w trzecim roku życia) wyjdą drugie dolne i drugie górne trzonowce. Warto pamiętać, że wyżynanie się zębów łączy się często z dolegliwościami, które można łagodzić na przykład schłodzonym gryzakiem albo specjalistycznymi produktami z apteki.

Jeżeli natomiast pierwszy ząbek pojawi się zbyt szybko (nawet w pierwszym miesiącu życia) mówi się wtedy o wrodzonym zębie mlecznym, który może na przykład utrudniać karmienie. Może być, że po konsultacji z lekarzem zostanie on usunięty.

Zęby mleczne mają bardzo cienką warstwę szkliwa. Z tego powodu szybciej niż uzębienie stałe ulegają próchnicy. Dlatego należy pilnować higieny (regularnego mycia) co najmniej dwa razy dziennie. Początkowo najlepiej pod kontrolą rodziców.

Sporo dodatkowych informacji i ciekawostek na temat zębów mlecznych u najmłodszych można znaleźć na stronie https://www.acidolac.pl/zdrowe-zeby/. Tutaj dowiemy się, że zęby mleczne i stałe mogą mieć różny kolor, albo, że drugorzędne znaczenie ma fakt czy do higieny używa się szczoteczki elektrycznej czy manualnej. Najważniejsze jest aby zęby myć najlepiej jak umiemy używając nie tylko pasty ale też płukanek antyseptycznych.

Kiedy mleczne zęby zaczynają wypadać?

Wypadanie zębów mlecznych rozpoczyna się około 5 roku życia, a kończy mniej więcej kiedy dziecko osiąga wiek 10 - 12 lat. Najszybciej następuje utrata dolnych i górnych siekaczy. Dlatego raczej nikogo nie dziwi widok szczerbatego dziecka kończącego przedszkole. Luka bardzo szybko zostaje wypełniona przez pojawiające się zęby stałe. Mleczne zęby trzonowe i kły powinny wylecieć, gdy dziecko będzie dziewięciolatkiem, ale może zdarzyć się także nieco później nawet do 12 roku życia. 

Czy i jak pomagać w usuwaniu mlecznych zębów?

Jeżeli ząbek dopiero zaczyna się ruszać najlepiej zostawić je w spokoju ewentualnie podawać dziecku twarde pokarmy takie jak na przykład marchewka albo skórka od chleba. Kiedy chwieje się mocno ale nie chce wypaść najlepiej poprosić stomatologa, ewentualnie delikatnie czystym palcem spróbować poruszać nim w różnych kierunkach.
Żeby wizyta w gabinecie dentystycznym nie była dla malucha zbyt stresująca można spokojnie próbować opowiedzieć co pan (lub pani) stomatolog po kolei będzie robić. Mama lub tato mogą przy okazji sami poprosić o kontrolę uzębienia. Kiedy dziecko będzie widziało, że rodzice nie boją się usiąść na fotelu może będzie się mniej bało. Czasami pomocne mogą się okazać filmy animowane, dzięki którym nasz kilkulatek lepiej zrozumie dlaczego taka pomoc bywa potrzebna.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź