TRYB JASNY/CIEMNY

5 porad, jak przygotować dziecko do szkoły podstawowej

jak przygotować dziecko do szkoły

W końcu nadchodzi ten wielki dzień w życiu każdego dziecka – początek szkoły podstawowej. Pierwszy dzień szkoły to coś zupełnie nowego, zarówno dla młodych uczniów, jak również ich rodziców. Dlatego też warto zawczasu odpowiednio przygotować swoje dziecko przed tym, czego może spodziewać się w szkolnych murach. Przygotowałam dla wszystkich rodziców parę użytecznych porad, jak się za to zabrać.

1. Rozmawiaj z dzieckiem

Pierwszy dzień w szkole wcale nie musi przypominać skoku na głęboką wodę. Najważniejsze, żeby w odpowiedni sposób wytłumaczyć dziecku, dlaczego obowiązek szkolny obejmuje wszystkich bez wyjątku. Rozmowa jak równy z równym to najlepsza metoda na opowiedzenie, o co chodzi w uczęszczaniu do szkoły.
Warto zaznaczyć, że na tak wczesnym etapie nie liczą się wyniki w nauce, tylko zachęcenie do polubienia szkolnej ławki. Na dobre oceny jeszcze przyjdzie czas, a pomóc w ich osiągnięciu mogą korepetycje z BUKI. Najlepsi nauczyciele z całego kraju dostępni są online i stacjonarnie, żeby pomóc Twojemu dziecku z nauką.

2. Wspólne czytanie książek

Nic tak nie rozwija wyobraźni i nie otwiera umysłu na nowe doświadczenia, jak czytanie książek. Jeszcze lepiej, gdy rodzic czyta je razem z dzieckiem. Wówczas możecie wspólnie dyskutować na temat akcji i wydarzeń, a także próbować wyciągać własne wnioski z lektury.
Czytając książkę dziecku, uczysz swojego malucha słuchać, co jest ważną cechą w szkole. Lektura, która potrafi zaciekawić, pomoże w wykształceniu umiejętności skupienia się na tym, co tu i teraz. Pozytywne efekty gwarantowane.

3. Wybierzcie się na wycieczkę do podstawówki

Planujesz uczestniczyć w pierwszym dniu szkoły razem ze swoim dzieckiem? To rewelacja! Pamiętaj jednak, że warto również odwiedzić szkolne mury na parę dni lub tygodni przed pierwszym dzwonkiem.

Chodzi o to, żeby obalić mity o szkole jako przerażającym gmachu z zimnymi ścianami i nieprzyjazną atmosferą. Wiele dzieci boi się pójścia do podstawówki, gdyż niepotrzebnie budujemy w nich dziwny respekt i strach przed edukacją. Wycieczka do szkoły i wspólny spacer po korytarzach może pozwolić przyszłemu uczniowi przełamać te bariery.

4. Przygotujcie razem wyprawkę szkolną

Większość z nas pamięta sierpniowe wędrówki po supermarketach w poszukiwaniu najlepszych tornistrów, piórników, zeszytów i innych przyborów. Warto poświęcić jeden dzień na takie zakupy wraz ze swoim dzieckiem. Pozwól wybrać mu takie elementy, które sprawią, że nauka w szkole będzie kojarzyć się z czymś dobrym.
Możesz zabrać się za przygotowania do zakupów odpowiednio wcześniej, przygotowując z dzieckiem listę i strategię wyprawy do sklepu. Gwarantuję jednak, że nie unikniecie sklepowej gorączki w poszukiwaniu co jeszcze przyda się w podstawówce. Wspólne zakupy to kupa radości!

5. Bądź wsparciem dla swojego dziecka

Szkoła podstawowa to dla dzieciaków masa nowych przeżyć i doświadczeń, zarówno pozytywnych, jak również negatywnych. Ważne jest, żeby rodzic zawsze służył pomocą, cokolwiek by się nie działo. Dziecko musi wiedzieć, że ma z kim porozmawiać o swoich wątpliwościach.
Nie przejmuj się, za jakiś czas nawet najbardziej niechętnie nastawione do szkoły dziecko zrozumie, że nauka to nic złego. Warto zawsze być obok, żeby nie umknęły Ci wszelkie wzloty i upadki. Są one czymś zupełnie naturalnym, lecz razem raźniej można sobie z nimi radzić.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź