TRYB JASNY/CIEMNY

Wyprawka dla przedszkolaka

wyprawka dla przedszkolaka



Wyprawka dla przedszkolaka wzbudza w rodzicach wiele emocji. Jej skład zmienia się w zależności od placówki. Wyprawkę do przedszkola zazwyczaj przygotowuje się raz w roku - na początku września. Są jednak rzeczy, które cyklicznie przynosi się ponownie, np. chusteczki nawilżane, ryzę papieru, kleje.
Co powinna zawierać wyprawka dla przedszkolaka? Poznajcie sprawdzone rozwiązania!

Poniżej podpowiadam co należy kupić do wyprawki dla dziecka uczęszczającego do przedszkola. Pamiętajcie, aby przed kupnem sprawdzić czego dokładnie wymaga i na co pozwala dane przedszkole, aby uniknąć wyrzucania pieniędzy w błoto i nieporozumień. 

Ubrania do przedszkola


  • Ubrania przedszkolaka - powinny być przede wszystkim wygodne i takie, aby dziecko mogło je założyć samodzielnie lub z minimalną pomocą dorosłego. Najlepiej ubierać dzieci na cebulkę. Do przedszkola nie warto również stroić dziecka w najlepsze ciuszki, ponieważ podczas nauki i zabawy zdarzają się brudne przygody, np. nieodparta pokusa, aby wymazać się farbą, smakowity obiadek, który dziecko będzie jadło całym sobą lub wpadka w toalecie ;) Jak ubrać przedszkolaka? W miękkie spodenki na gumkę, legginsy, t-shirt, rozpinane sweterki i bluzy. Sukienki, spódniczki dla dziewczynek? Owszem, ale o jak najprostszym kroju, żeby nie "zjeżdżały" w ciągu dnia. Dziewczynki koniecznie wyposażcie w gumki i spinki do włosów - jako posiadaczka długich włosów, wiem, że nic tak nie denerwuje jak majtające się po twarzy niesforne kosmyki. Kilka zestawów ubranek, wraz z bielizną - skarpetkami, majtkami i rajstopkami, należy zostawić w szatni w razie wspomnianych wyżej "brudnych" przygód ;)
  • Kapcie do przedszkola - to najważniejszy element ubioru, ponieważ dziecko spędza na nóżkach cały dzień. Kapcie powinny być przede wszystkim miękkie i wygodne, z elastyczną podeszwą oraz zabudowanym przodem. W ferworze zabawy nieraz zdarza się, że jedno z dzieci nastąpi drugiemu na stopę. Kapcie powinny być wsuwane lub zapinane na rzep. Nie kupujemy dzieciom, które nie potrafią ich wiązać, kapci ze sznurowadłami. W przedszkolnej szatni, nauczyciele nie mają czasu wiązać butów, kiedy wokół czeka 25 dzieci. Podczas zakupu kapci, sprawdźcie czy można je prać w pralce, to dodatkowe ułatwienie. Podobnie jak z ubrankami - warto kupić dodatkową parę kapci i zostawić je w szatni. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru kapci dla przedszkolaka? Na kolor podeszwy - większość placówek preferuje jasne kolory, które nie brudzą podłóg i które można też swobodnie podpisać.
  • Buty dla przedszkolaka - podczas ich wyboru możecie kierować się podobnymi wytycznymi co podczas zakupu kapci. Najważniejsze, aby były dobrze dopasowane, wygodne i nie miały sznurowadeł. 
  • Piżama - w wielu przedszkolach istnieje zwyczaj leżakowania po obiedzie w najmłodszych grupach. Aby zachęcić do niego dziecko, zaopatrzcie je w kolorową piżamkę, z ulubionym baśniowym bohaterem lub ciekawym wzorem. Nie musicie kupować piżamy jako takiej, dla maluszków spokojnie wystarczą lżejsze koszulki i legginsy. 

Przybory higieniczne do przedszkola

  • Chusteczki nawilżane - wierzcie mi - takie chusteczki idą jak woda! Są używane do wielu czynności: wytarcia umorusanej buzi, plamy z ubrania, pupy w toalecie, czasem stolika po zajęciach plastycznych lub obiedzie. Na rynku jest wiele rodzajów chusteczek, najlepiej wybrać te, które składają się głównie z wody, bez zbyt wielu dodatków. 
  • Chusteczki higieniczne - dobrze sprawdzają się wyciągane z dużych pudełek.
  • Papier nawilżany - zachowanie czystości podczas wizyt w toalecie, to dla większości dzieci naprawdę spore wyzwanie. Pamiętajcie, że one dopiero uczą się dokładności, a idealnie podcieranie się zwyczajnym papierem, jest dla większości z nich zwyczajnie trudne. W przedszkolu ciężko też podmyć się po wizycie w WC, więc papier nawilżany stanowi ratunek w toaletowych procedurach.
  • Szczoteczka do zębów dla dzieci - w niektórych przedszkolach dzieci myją zęby, w innych nie. Ja osobiście uważam, że mycie zębów w przedszkolu nie zdaje egzaminu. Szczotkowanie powinno być dokładnie nadzorowaną czynnością, niestety w warunkach przedszkolnych nie jest to możliwe. Jeżeli jednak w Waszym przedszkolu, dzieci po śniadaniu myją zęby - kupcie miękką szczoteczkę manualną. Przedszkole nie jest dobrym miejscem na szczoteczki soniczne czy szczoteczki elektryczne. Nie kupujcie też pudełek do przechowywania szczoteczek - takie pudełka nadają się na krótkie wyjazdy, a dłuższe trzymanie w nich szczoteczek zmienia je w prawdziwe siedliska bakterii. 
  • Kubek do płukania jamy ustnej - wystarczy zwyczajny, plastikowy kubek. Co jakiś czas trzeba wziąć taki kubek do domu, umyć go porządnie w zmywarce i wyparzyć.
  • Pasta do zębów dla dzieci - powinna nieco różnić się składem od past dla dorosłych. Aby zachęcić dzieci do szczotkowania, producenci past prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych właściwości i smaków. Czy pasta dla dziecka powinna zawierać fluor? Według obecnych rekomendacji stomatologów - TAK. Pasta do zębów dla dzieci powinna mieć ok. 1000 ppm fluoru. Równie ważnym aspektem w przypadku past jest ilość nakładanej pasty na szczoteczkę. Dzieci od 6 miesięcy do 3 lat, potrzebują jedynie maźnięcia włosia pastą, dzieci od 3 do 6 lat - zużywają ilość odpowiadającą ziarenku grochu; starsze dzieci mogą pozwolić sobie na więcej - około 1-2 cm pasty na szczoteczce.

Inne tekstylia do przedszkola

  • Poduszka, kołderka, kocyk, pościel - niezbędne podczas leżakowania. Niektóre przedszkola mają swoje poduszki i kołderki, więc wymagają jedynie pościeli. Kocyk można dziecku spakować nawet jeśli nie leżakuje; po obiedzie zazwyczaj wszędzie jest przerwa na wyciszankę, tj. czytanie, słuchanie muzyki relaksacyjnej, masażyki, odpoczywanie w ciszy. Podczas takiej wyciszanki, dziecko będzie mogło poleżeć na kocyku i wyciszyć zmysły.
  • Worek na rzeczy - to niezastąpiona rzecz do przechowywania przedmiotów potrzebnych w przedszkolu. Dziecko będzie w nim trzymało rzeczy na zmianę oraz inne przydasie.
  • Plecak dla przedszkolaka - na szczęście nikt nie wymaga od maluchów, żeby przynosiły do przedszkola książki w plecaku, ale plecak sprawdzi się podczas wycieczek czy zabrania np. pamiątek z wakacji.

Przydatne rzeczy 

  • Lunchbox - nie wszystkie dzieci korzystają z przedszkolnego jedzenia; czasem zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko przynosi swoje jedzenie z domu.
  • Bidon - mimo dystrybutora na wodę lub wody w dzbanku na prośbę dziecka, często zdarza się, że dzieci w ciągu dnia po prostu nie piją albo piją za mało. Bidon zachęci dziecko do częstszego sięgania po wodę.
  • Ramka ze zdjęciem bliskich - przydatna pomoc szczególnie dla dzieci, które dopiero adaptują się do przedszkola. Ramka ze zdjęciem bliskich może zdziałać cuda!
  • Gadżety urodzinowe - np. czapeczki, talerzyki - w wielu przedszkolach przyjęło się urządzanie urodzin w grupie; osobiście również zawsze bardzo lubiłam je urządzać. Aby obchody urodzin były bardziej uroczyste, wzbogaćmy je czapeczkami dla dzieci, kolorowymi talerzykami czy balonami.
  • Zabawki - możliwość przynoszenia zabawek zależy od danej placówki. Niektóre wprowadzają absolutny zakaz przynoszenia zabawek, a inne mają do tej kwestii bardziej liberalne podejście. Jakie zabawki przynieść do przedszkola? Właściwie zasada jest jedna - takie, których nie będzie żal, jeśli jakimś cudem zniszczą się podczas zderzenia z rzeczywistością ;)

Jak podpisać rzeczy dziecka do przedszkola?


Jak już wspomniałam wcześniej, rzeczy przedszkolaka MUSZĄ być podpisane. Pracownicy przedszkola na pewno nie będą pamiętać wszystkich przedmiotów, które należą do danego dziecka. W dobie łatwego dostępu do sklepów i masowej produkcji, często zdarza się również, że dziecięce rzeczy się powtarzają. Jak podpisać rzeczy dziecka do przedszkola? Najprościej za pomocą niezmywalnego markera. Wystarczą inicjały lub imię i pierwsza litera nazwiska oraz np. nazwa grupy. Kolejnymi ciekawymi opcjami są specjalne imienne naklejki lub naprasowywanki.

Wyprawka plastyczna do przedszkola


Z perspektywy nauczycielki wychowania przedszkolnego, zawsze wolałam zebrać pieniądze od rodziców i sama kupić rzeczy do wyprawki plastycznej dla całej grupy. Nauczyciel wie czego dokładnie będzie używał, co będzie potrzebne i jeszcze jeden ważny aspekt - wszystko co kupi będzie jednakowe, więc wyeliminuje się porównywanie się przez dzieci. Dodatkowo oszczędza to czasu rodzicom. 

Co powinno znaleźć się w wyprawce plastycznej do przedszkola? 

Na pewno teczka na gumkę na prace plastyczne, ryza papieru, bloki techniczne i rysunkowe z białymi
i kolorowymi kartkami, bibuły, krepa, kleje w sztyfcie, klej czarodziejski, farby plakatowe i akwarelowe, pędzle, kredki, kredki świecowe, ołówki, gumki do mazania, suche pastele, mazaki, plastelina, nożyczki, szary papier, materiały kreatywne, takie jak: ruchome oczka, druciki, patyczki, koraliki, filc, arkusze piankowe, brokat, piórka.

Poniżej znajdziecie wyprawkę do przedszkola do wydruku w wersji png i pdf. 

wyprawka do przedszkola

TUTAJ DO POBRANIA W PDF

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź