TRYB JASNY/CIEMNY

Dlaczego należy pozwolić dzieciom bawić się różnymi zabawkami?


Zastanawiacie się, czy warto dywersyfikować zabawki dziecięce? Szukacie wskazówek, jakie zabawki powinny się znaleźć w pokoju dziecka, żeby wspierać jego prawidłowy rozwój? A może szukacie fajnego pomysłu na prezent dla dziecka i nie wiecie jaką zabawkę warto kupić? Sprawdźcie, co warto wiedzieć o dziecięcych zabawkach, które z nich warto uwzględnić w swojej kolekcji i czemu warto zadbać o ich różnorodność!


W jakie zabawki warto inwestować?

To czym się bawi dziecko, jak często i o czym rozmawia ze swoim rodzicem oraz czym jest otoczone, wpływa na jego prawidłowy rozwój. Zabawki, które są interaktywne, pobudzające wyobraźnię i zachęcające do nauki poprzez zabawę, mają pozytywny wpływ na późniejsze wyniki dziecka w nauce i na jego umiejętności w życiu społecznym. Zabawa dla dziecka jest sposobem na zrozumienie otaczającego go świata oraz odgrywanie różnych scenariuszy. Właśnie z tego powodu warto zadbać o to, żeby zabawki dziecięce były zróżnicowane i dobrze ze sobą współgrające. Inwestowanie w klocki, gry i w takie zabawki, jak samochody Hot Wheels, to tworzenie zdrowego balansu między walorem edukacyjnym a rozrywkowym każdej zabawy. Dzięki temu dziecko może tworzyć swój własny świat w trakcie zabaw i zapraszać do rozgrywki dorosłych i inne dzieci, budując z nimi ważne więzi. 


Zabawki tylko dla dziewczynki i tylko dla chłopca? 

Chociaż w większości sklepów istnieje pewien podział na zabawki zaprojektowane z myślą o chłopcach i z myślą o dziewczynkach, warto wyjść poza te stereotypowe ramy. Dla dziecka nie ma znaczenia to, czy jakaś zabawka została zaprojektowana z myślą o nim, czy nie, a dzięki zignorowaniu tych wytycznych może wiele zyskać. Chłopcy, którzy bawią się lalkami, zwykle zaprojektowanymi dla dziewczynek, uczą się od pierwszych lat życia empatii i troski o drugiego człowieka. Z kolei dziewczynki, które korzystają z zestawów dla małego naukowca lub lekarza, mogą w przyszłości zainspirować się nimi w trakcie wyboru swojej kariery zawodowej.

Zabawki, które z jednej strony są ciekawym gadżetem, a z drugiej opierają swoje działanie na prostych prawach fizyki, na przykład zabawki z serii Gravitrax, to świetna atrakcja dla każdego dziecka. Dodatkowo to sposób na nauczenie go o tych prawach poprzez zabawę, która opiera się nie tylko na samym użytkowaniu zabawki, ale także na budowaniu jej. Dziecko, które dorasta otoczone interesującymi i stymulującymi produktami, w przyszłości szybciej zrozumie w szkole niektóre zagadnienia  i bardzo możliwe, że kiedy dorośnie, samo będzie tworzyć tego typu konstrukcje. Wybierając dla dziecka tego typu zabawki, zwłaszcza w formie prezentu, pokazuje mu się, że w przyszłości może zajmować się tym, czym tylko zapragnie. Warto przypominać chłopcom, że mogą się realizować w zawodach zwykle kojarzonych z dziewczynkami, a dziewczynkom, że zawody zwykle reprezentowane przez mężczyzn, są także w ich zasięgu. 

Czym warto się kierować, wybierając zabawki dla dziecka?

Dzieciństwo to wyjątkowy etap w życiu każdego człowieka, dlatego warto zadbać o to, żeby było jak najszczęśliwsze. Zabawki kupowane dla dziecka wcale nie muszą być drogie i składające się z wielu elementów. Warto kierować się opiniami o zabawkach, a także rozsądkiem. Szukając zabawki dla dziecka, warto też szukać takich, które są inspirowane ulubionymi postaciami z bajek dziecka, na przykład sprawdzając zabawki Super Mario. Warto też wybierać takie zabawki, z których dziecko aż tak szybko nie wyrośnie i którymi można się bawić na wiele sposobów, bo to pobudza kreatywność. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź