TRYB JASNY/CIEMNY

Jaki plecak będzie najlepszy dla pierwszoklasisty?Przygotowując się na nowy rok szkolny pierwszą kwestią o jakiej myślimy, jest plecak. W przypadku dziecka idącego do pierwszej klasy odpowiedni plecak jest najważniejszy. To krok milowy w życiu każdego malucha, a swój pierwszy plecak pamięta się przez całe życie. Musi on spełniać wiele funkcji, ale najważniejszą jest to, aby był wygodny i funkcjonalny. Jak wybrać ten idealny plecak?

Waga i pojemność plecaka

Rozmiar szkolnego plecaka to jeden z podstawowych czynników wyboru. Plecak w niewłaściwym rozmiarze jest wręcz niebezpieczny dla zdrowia młodego człowieka. Jeśli będzie za duży, będzie niewygodny ze względu na przesunięty środek ciężkości. Najlepiej wybrać plecak z dzieckiem, aby móc go przymierzyć. Złym wyborem będzie plecak, o którego górną część będzie się opierać tył głowy dziecka, a dolna część będzie poniżej linii lędźwiowej. Do szkoły podstawowej lepiej wybrać możliwie najlżejszą torbę o sztywnym korpusie. Plecaki szkolne dla dzieci z klas 1-3 nie powinny ważyć więcej niż 700 g. Dla uczniów najniższych klas odpowiedni będzie plecak o pojemności 10-20 litrów. Poza zeszytami, podręcznikami i piórnikiem musi być miejsce na drugie śniadanie i butelkę z wodą.

Wnętrze plecaka pierwszoklasisty

Kolejnym równie ważnym aspektem przy doborze odpowiedniego plecaka jest jego wnętrze. Komory plecaka powinny być dostatecznie szerokie i wysokie, aby książki nie miały zagiętych rogów. Plecak szkolny oprócz standardowych komór oddzielających książki i zeszyty, powinien posiadać także kieszeń na bidon, piórnik lub śniadaniówkę. Dobry plecak ma także miejsce na dokumenty lub identyfikator, a także możliwość schowania stroju na WF.

Może tornister?

Alternatywnym rozwiązaniem dla plecaków są tornistry. Te sprawdzają się dobrze w przypadku uczniów rozpoczynających przygodę ze szkołą. Tornister jest przeznaczony głównie dla dzieci z drobną postawą ciała i niższym wzrostem. Charakteryzuje się znacznie sztywniejszą konstrukcją, niż plecak. Zazwyczaj mają jedną komorę, więc przegląd i organizacja wnętrza jest prosta dla dziecka. Szybko i łatwo wyjmie książki i piórnik podczas lekcji. Minusem tornistrów jest jego krótka przydatność, ponieważ mało dzieci chce je nosić w kolejnych klasach. Nie będzie on także wykorzystany np. w ramach wycieczki szkolnej.


Plecak na kółkach

Coraz większą uwagę wśród rodziców pierwszoklasistów przyciągają plecaki na kółkach. Dzięki temu wynalazkowi, dziecko niemal całkowicie zostanie odciążone z nadwagi plecaka. W wygodny sposób może go za sobą ciągnąć za uchwyt. Dzięki zwrotnym kółkom możliwe jest ciągnięcie plecaka po różnych powierzchniach. Plecaki wyposażone w kółka posiadają oczywiście możliwość założenia go tradycyjnie na plecy w każdej chwili. Czasami jest to lepsze rozwiązanie, gdy np. trzeba się szybko przemieścić. To, na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie plecaka na kółkach, to materiał, który powinien być wytrzymały i nieprzemakalny. Najlepsze będą kółka z kauczuku, ponieważ są one trwalsze i cichsze niż te z plastiku. Ponadto kółka kauczukowe są stabilniejsze na nierównym gruncie.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź