TRYB JASNY/CIEMNY

W jakim wieku zakładać dziecku aparat na zęby?

 

W jakim wieku zakładać dziecku aparat na zęby?


W życiu każdego rodzica przychodzi moment, kiedy zaczyna zastanawiać się nad zdrowiem i pięknem uśmiechu swojego dziecka. Jedno z kluczowych pytań, które się wtedy pojawia, dotyczy ewentualnego założenia dziecku aparatu na zęby. Decyzja o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego często budzi wiele wątpliwości i pytań, dlatego ważną rolę pełni konsultacja z doświadczonym ortodontą dziecięcym. W odpowiednim momencie podjęte działania mogą zapobiec wielu problemom i przyczynić się do zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu na całe życie.


Idealny czas na pierwszą wizytę u ortodonty

Wizyta u specjalisty – ortodonty dziecięcego – powinna nastąpić znacznie wcześniej, niż większość rodziców zakłada. Zaleca się, aby pierwsze konsultacje odbyły się już w momencie pojawienia się stałych zębów – około 7. roku życia dziecka. Jest to czas, gdy ortodonta może zauważyć i ewentualnie zapobiec problemom, potencjalnie wpływającym na estetykę uzębienia i całej szczęki.

Znaczenie wczesnej interwencji ortodontycznej

Wczesna interwencja ortodontyczna ma na celu nie tylko korygowanie wyglądu zębów, ale także zapewnienie prawidłowego rozwoju zgryzu. Zadaniem, jakie ma do spełnienia ortodonta dziecięcy, jest identyfikacja takich problemów, jak nieprawidłowy zgryz, wady rozwojowe szczęki lub nawyki, które mogą negatywnie wpływać na rozwój zębów i szczęki. Wczesne wykrycie i leczenie tych problemów może skrócić czas noszenia aparatu w późniejszym wieku i ograniczyć potrzebę ekstrakcji zębów stałych.

Leczenie ortodontyczne w różnym wieku dziecka

Leczenie ortodontyczne nie jest ograniczone wyłącznie do okresu wczesnoszkolnego. Nastolatki to grupa, u której najczęściej wykonuje się założenie aparatu ortodontycznego ze względu na zakończenie wzrostu kostnego. W tym okresie leczenie może być szybsze i efektywniejsze.

Niemniej jednak coraz częściej ortodonci dziecięcy stosują techniki leczenia pozwalające na korekcję nieprawidłowości nawet u młodszych dzieci, co może znacząco wpłynąć na późniejszą potrzebę noszenia aparatu. Ważne jest, aby każda decyzja była poprzedzona szczegółową konsultacją i badaniem ortodontycznym, które pozwolą na stworzenie indywidualnego planu leczenia.

Zapraszam na pierwszą wizytę! Stom-Med - ortodonta dziecięcy Poznań

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź