Jak zadbać o włosy po ciąży?
Dlaczego włosy wypadają?
Cykl życia włosa składa się z trzech faz: wzrostu, zaniku i wypadania. U kobiet w ciąży zmienia się gospodarka hormonalna i w związku z wysokim poziomem estrogenów mieszki włosowe nie wchodzą w ogóle w fazę zaniku, a w związku z tym przestają też wypadać. Kilka miesięcy po porodzie poziom hormonów w organizmie wraca do normy, a wtedy włosy "nadrabiają zaległości" - lecą zarówno te, które normalnie byłby by w fazie wypadania, jak i te, które nie wypadły w czasie ciąży. Dlatego, choć może to budzić niepokój, takie wypadanie włosów po porodzie jest zupełnie normalne i po pewnym czasie samo powinno się ustabilizować.
Kosmetyki do wypadających włosów
Wprawdzie wypadające po ciąży włosy są normalnym zjawiskiem, jednak odpowiednia pielęgnacja i dobór właściwych kosmetyków może pomóc w ich regeneracji. Przede wszystkim dobrze jest nie obciążać zbytnio kosmyków. Jeśli to możliwe lepiej wstrzymać się w tym czasie z farbowaniem, trwałą ondulacją czy używaniem zbyt dużych ilości kosmetyków do stylizacji takich jak pianki, lakiery czy żele. Warto za to postawić za dobrej jakości łagodny szampon i odżywkę. Dobrym pomysłem jest stosowanie kosmetyków z jednej linii, które wzajemnie się uzupełniają. Pomocny może okazać się np. szampon z kofeiną, który zahamowuje proces wypadania włosów, a dodatkowo zawiera antyoksydanty pozytywnie działające na kondycję skóry głowy.
Odpowiednia dieta
Niebagatelny wpływ na kondycję naszych kosmyków ma zdrowa dieta. Włosy zbudowane są z keratyny, która jest białkiem z aminokwasów siarkowych. Dlatego aby utrzymać je w dobrej kondycji należy sięgać po produkty zwierające siarkę - znajdziemy ją w brokułach, jarmużu, kalafiorze, soczewicy, fasoli czy awokado. Składnik ten zawierają też mięso, ryby i jaja. Oprócz tego korzystne dla naszych włosów są też produkty bogate w cynk, krzem i żelazo. Jakie żelazo dla kobiet w ciąży?
Domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów, które stosowane regularnie, doskonale wzmacniają włosy. Znanym i polecanym sposobem jest picie herbatki ze skrzypu, który doskonale wpływa nie tylko na włosy, ale też na skórę i paznokcie. Inny, bardzo popularny ostatnio sposób, to olejowanie włosów naturalnymi olejami. Godna polecenia będzie też maseczka z żółtka, łyżki oliwy i kilku kropel soku z cytryny. Trzymamy ją na włosach około 30 minut, a następnie dokładnie spłukujemy.
Kiedy sięgnąć po suplementy?
Jeśli inne sposoby zawiodły, można sięgnąć po specyfiki, które wzmacniają organizm od środka, a tym samym wpływają też na kondycję włosów. Wśród zalecanych suplementów najpopularniejsza jest biotyna. Dobre efekty na wypadające włosy po ciąży daje również kwas foliowy, witamina D czy żelazo. Pamiętaj jednak, żeby wszystkie przyjmowane specyfiki skonsultować najpierw z lekarzem, szczególnie kiedy karmisz piersią.
Podsumowując, wypadające włosy po ciąży są zjawiskiem naturalnym, a sytuacja sama powinna poprawić się po kilku miesiącach, kiedy hormony wrócą do normy. W tym czasie można jednak wspierać kondycję włosów, stosując odpowiednią pielęgnację, domowe sposoby oraz dietę bogatą w witaminy i składniki odżywcze. Jeśli problem wypadających włosów nie mija po kilku miesiącach warto skonsultować się z lekarzem ogólnym, dermatologiem lub trychologiem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)