TRYB JASNY/CIEMNY

Czy mikrobiom przyszłej mamy wpływa na mikrobiom płodu?


Według badań, płody posiadają jelitowy mikrobiom, który otrzymują od swojej matki, a zamieszkujące w jelitach bakterie pełnią niesamowicie ważną rolę w pracy organizmu. Rozwój mikrobiomu jest jednak w tym czasie mocno ograniczony. Dowiedz się więcej na temat mikrobiomu matki i płodu, czytając poniższy tekst!


Skąd się bierze mikrobiom jelitowy?

Według badań, nasz mikrobiom jelitowy zaczyna się już formować w czasie życia płodowego. W tym czasie jego rozwój jest jednak bardzo ograniczony. Na początku ciąży jelita płodu są prawie w całości pozbawione mikroorganizmów. Z upływem czasu w organizmie przyszłej mamy dochodzi do zmian hormonalnych i immunologicznych. Mają one wpływ na rozwój mikrobiomu jelitowego u płodu. Co więcej, według badań mikroby z matczynych jelit i pochwy mogą przenikać do łożyska, a stamtąd właśnie do jelit płodu. Nie jest jednak wiadome, w którym momencie życia płodowego zaczyna się u niego kształtowanie mikrobiomu jelitowego. Na ten proces mają jednak wpływ takie czynniki, jak np. styl życia matki, dieta czy choroby.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie - czy mają one wpływ na mikrobiom jelitowy?

Jak wynika z badań, niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie posiadają inny mikrobiom jelitowy niż te urodzone naturalnie. Jelita niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie dominuje wzrost bakterii z rodzaju Staphylococcus, a niezbędne dla zdrowia bakterie obecne są w mniejszej ilości. Co więcej, są one również bardziej podatne na choroby autoimmunologiczne, związane z układem odpornościowym, alergie, choroby skóry czy nowotwory w porównaniu do dzieci, które zostały urodzone naturalnie.

Co zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na mikrobiom dziecka kiedy się jeszcze nie urodziło? - Cesarskie cięcie

Ogromnie ważny jest kontakt dziecka z matką tuż po porodzie, czyli tzw. pierwsze przytulenie. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, ponieważ w przypadku porodu siłami natury ma ono kontakt z mikroorganizmami, które znajdują się w drogach rodnych i odbycie matki. Pomaga to w zasiedleniu jelit maluszka korzystnymi bakteriami jelitowymi i pochwowymi.

Prawidłowy rozwój mikrobiomu dziecka - co ma na niego wpływ?

Na prawidłowy rozwój mikrobiomu dziecka ma wpływ m.in.:

  • karmienie piersią, ponieważ mleko matki posiada wiele składników odżywczych,
  • probiotyki,
  • kontakt z innymi,
  • unikanie spożywania antybiotyków bez potrzeby
  • odpowiednia dieta.

Dla odpowiedniego rozwoju mikrobiomu dziecka w jego pierwszych miesiącach życia przyczynia się bardzo wiele czynników. Głównym z nich jest kontakt z innymi ludźmi - rodzeństwo, rodzina, osoby dorosłe czy dzieci. Oczywiście należy pamiętać, aby wszystkie te osoby były zdrowe i zaszczepione.

Równie istotne jest środowisko, w jakim się znajdujemy, czyli miejsca zamieszkania, warunki mieszkaniowe czy nawet obecność zwierząt. Następnie należy pamiętać o różnorodnej diecie, która w późniejszych fazach rozwoju dziecka działa na rozwój mikrobioty jelitowej.

Źródło: https://instytutmikrobiomiki.pl/mikroby-matki-moze-przedostac-sie-do-jelit-plodu-to-ogromna-zmiana-w-wiedzy-o-czlowieku/

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź