TRYB JASNY/CIEMNY

"Rodzic pod presją" Aleksandra Żabicka - Samo Sedno

Rodzic pod presją Aleksandra Żabicka


"Rodzic pod presją" autorstwa Aleksandry Żabickiej to książka, która odpowiada na palące pytania współczesnych rodziców, zmagających się z ciągłym poczuciem niedoskonałości i presją społeczną. Autorka, będąca terapeutką ACT, wykładowczynią, tłumaczką oraz mamą dwójki dzieci, dzieli się swoją bogatą wiedzą oraz doświadczeniem zarówno osobistym, jak i zawodowym.


Książka ta jest wyjątkowa, ponieważ nie koncentruje się na dostarczaniu gotowych rozwiązań czy pouczeniach. Zamiast tego, pani Żabicka zapewnia czytelnikom narzędzia, które pomagają w identyfikacji własnych wartości rodzicielskich i kształtowaniu świadomego rodzicielstwa. Poprzez zastosowanie technik terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), książka prowadzi rodziców przez proces radzenia sobie z negatywnymi myślami i emocjami, a także uczy, jak stawiać granice i dokonywać wyborów w najlepszym interesie własnej rodziny, niezależnie od opinii otoczenia.


Rodzic pod presją Aleksandra Żabicka


Technika ACT, czyli terapia akceptacji i zaangażowania (Acceptance and Commitment Therapy), to forma terapii behawioralno-poznawczej, która kładzie nacisk na akceptację własnych myśli i uczuć oraz zaangażowanie w działania zgodne z osobistymi wartościami. Jej głównym celem jest zwiększenie psychologicznej elastyczności, czyli zdolności do adaptacji i efektywnego działania w obliczu trudnych myśli, uczuć oraz okoliczności.


Rodzic pod presją Aleksandra Żabicka


Kluczowe elementy techniki ACT obejmują:

  • akceptację: uczenie się akceptacji doświadczanych myśli i uczuć, zamiast prób ich unikania lub kontrolowania. Chodzi o to, aby zrozumieć, że pewne myśli i uczucia są naturalną częścią ludzkiego doświadczenia.
  • oddzielenie od myśli: ACT pomaga osobom zrozumieć, że myśli to tylko myśli, a nie fakty. Pracuje się nad zdystansowaniem od własnych myśli, by nie pozwolić im dominować nad zachowaniem.
  • bycie tu i teraz: ACT promuje pełną świadomość chwili obecnej. Uczy zwracania uwagi na to, co dzieje się tutaj i teraz, w sposób nieoceniający.
  • ja jako kontekst: pomaga w zrozumieniu, że każdy człowiek jest więcej niż tylko sumą swoich myśli, uczuć czy doświadczeń. To poczucie "ja" jako miejsca, z którego można obserwować doświadczenia.
  • wartości: w ACT dużą rolę odgrywa identyfikacja wartości, które są dla osoby istotne. Pomaga to w podejmowaniu działań zgodnych z tym, co jest dla niej naprawdę ważne.
  • działanie zgodne z wartościami: ostatnim krokiem jest podejmowanie działań, które są w zgodzie z wybranymi wartościami, nawet jeśli wiąże się to z przeżywaniem dyskomfortu.

Rodzic pod presją Aleksandra Żabicka


Co ważne, Aleksandra Żabicka podkreśla znaczenie wspierania samodzielności i psychospołecznego rozwoju dzieci, motywując je do podejmowania wyzwań. Przystępny język, liczne życiowe przykłady oraz proste ćwiczenia czynią tę książkę praktycznym przewodnikiem dla każdego rodzica, który pragnie odnaleźć równowagę pomiędzy wymaganiami współczesnego świata a własnymi oczekiwaniami i możliwościami.


Rodzic pod presją Aleksandra Żabicka


Podsumowując, "Rodzic pod presją" to lektura obowiązkowa dla rodziców szukających sposobów na zrozumienie i akceptację własnych ograniczeń, a jednocześnie pragnących być najlepszą wersją siebie dla swoich dzieci. To książka, która nie tylko edukuje, ale również inspiruje i daje nadzieję.


Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Samo Sedno.

Link do książki: Rodzic pod presją

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź