TRYB JASNY/CIEMNY

Jak przeciwdziałać wypadającym włosom i je wzmocnić?

wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko kwestia genetyki. Możesz mieć realny wpływ na kondycję swoich kosmyków. Żeby jednak działać w pełni skutecznie, niezbędne jest poznanie dokładnej przyczyny wypadania włosów. Dlatego zanim sięgniesz po tabletki na włosy, odwiedź gabinet lekarski w celu profesjonalnej diagnostyki.


Wypadanie włosów – garść informacji na początek

Włosy wypadają, taka ich natura. Spośród 100-150 tysięcy włosów na głowie każdego dnia tracimy ok. 50-100 z nich. Ma to związek z cyklem życia włosów, który trwa średnio od 2. do 7. lat. Jeśli jednak uważasz, że włosy wypadają Ci nadmiernie i widzisz, jak Twoja fryzura straciła dawną objętość, nie zwlekaj. Umów wizytę u trychologa – specjalisty w dziedzinie włosów i skóry głowy. Koszt konsultacji trychologicznej z trichoskopią (badaniem skóry głowy) to ok. 150 zł.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

W zależności od jakości życia, płci, częstotliwości i jakości form pielęgnacji przyczyny wypadania włosów są osobliwe. Do tych najpopularniejszych należą:

  • wiek – największa gęstość włosów występuje u kobiet w końcu 2. dekady życia, a po tym czasie stopniowo maleje,
  • zmiany hormonalne – nadmiar androgenów lub spadek estrogenów,
  • niedobory składników odżywczych – wynikające na przykład z nieprawidłowej diety,
  • choroby – zarówno skóry głowy, jak i narządów wewnętrznych czy autoimmunologiczne,
  • stosowanie niektórych leków – między innymi hormonalnych, immunosupresyjnych czy przeciwnowotworowych,
  • stres – podwyższony kortyzol zaburza prawidłowy cykl wzrostu włosów.
  • nieprawidłowa pielęgnacja – na przykład stosowanie szamponów o agresywnym składzie, używanie szczotki wyrywającej włosy,
  • nadmierna stylizacja – prostowanie włosów, suszenie gorącym powietrzem, ciasne upięcia,
  • zabiegi fryzjerskie – między innymi rozjaśnianie, koloryzacja czy przedłużanie włosów.

Jak przeciwdziałać wypadającym włosom?

Ponieważ przyczyny nadmiernego wypadania włosów są zróżnicowane, trzeba przeprowadzić rzetelną diagnostykę. O dokładnym przebiegu terapii przeciw wypadaniu włosów decyduje specjalista. Są jednak dobre nawyki w pielęgnacji, z których może skorzystać każdy – bez względu na przyczynę wypadania włosów.

  • Zdrowe odżywianie – dieta oparta na świeżych warzywach i owocach, zdrowych tłuszczach, źródłach białka i produktach pełnoziarnistych to podstawa. Twoimi szczególnymi sprzymierzeńcami są witaminy z grupy B, które mają duży wpływ na wzrost włosów. Unikaj pokarmów działających prozapalnie: żywności wysoko przetworzonej, przekąsek z rafinowanymi tłuszczami i słodyczy.
  • Prawidłowe nawodnienie – dorosły człowiek powinien wypijać co najmniej 2 l wody dziennie. Stosowanie się do tej zasady ma wpływ na kondycję włosów, ponieważ woda wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych, a kosmyki składają się w 70% z wody.
  • Odpowiednia pielęgnacja – stosuj szampony o łagodnym składzie (bez parabenów, SLS i SLES), na przykład te oparte na substancjach myjących pozyskiwanych z kokosa. Nie rezygnuj ze stosowania odżywek i masek na długości włosów. Dobry pomysł stanowią także wcierki ze składnikami stymulującymi porost, na przykład z ekstraktem z rozmarynu, pokrzywy czy gorczycy.
  • Korzystanie z profesjonalnych usług fryzjerskich – jeśli preferujesz swoje włosy w kolorze odmiennym od naturalnego, zapłać za usługę farbowania w salonie, który stosuje odpowiednie preparaty zabezpieczające (takie jak Olaplex).
  • Rozważ zabiegi trychologiczne – przeciw wypadaniu włosów pomóc mogą między innymi karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe czy mezoterapia igłowa. Cena pojedynczego zabiegu oscyluje w granicach 200-900 zł. Należy mieć przy tym na uwadze, że większość zabiegów wymaga ponawiania, dlatego trycholodzy oferują je w pakietach.
  • Działania profilaktyczne – lepiej zapobiegać niż leczyć. Unikaj stylizacji włosów na gorąco, zrezygnuj z ciasnych upięć i wyposaż się w dobrą szczotkę do włosów z naturalnego włosia.

Dla kogo witaminy na włosy?

Do Twojego wyboru pozostają różnego rodzaju tabletki na wypadanie włosów. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania są dostępne bez recepty. Suplementację zawsze warto skonsultować z lekarzem, ponieważ może ona mieć wpływ na działanie niektórych leków lub zmieniać wyniki badań. Specjalista pomoże dobrać odpowiedni preparat.

piękne włosy nastolatki


Z całą pewnością warto sięgać po wieloskładnikowe tabletki na wypadanie włosów. Takie preparaty mają wpływ na kondycję kosmyków pod wieloma aspektami:

  • biotyna – jej niedobór w organizmie przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów, dlatego biotyna na włosy jest witaminą, która najbardziej kojarzy się z suplementacją prowłosowych
  • witamina C – stymuluje syntezę włókien kolagenowych, które mają znaczenie dla dobrej kondycji skóry i włosów,
  • witamina A – wspiera metabolizm komórek skóry głowy,
  • witamina E – działa antyoksydacyjnie, chroniąc mieszki włosowe przed wpływem wolnych rodników,
  • krzem – wzmacnia strukturę mieszków włosowych i włosów, tworzy warstwę ochronną łodygi włosa,
  • cynk – występuje we wszystkich częściach włosów, uczestniczy w syntezie keratyny,
  • selen – przyczynia się do zdrowia skóry głowy, działając antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • siarka – wzmacnia strukturę włosów i skalpu.

Tabletki na włosy według serwisu Wybieramykolagen.pl – skład pod lupą

Jak w gąszczu podobnych produktów wybrać idealne witaminy na włosy?

Z pomocą przychodzi zestawienie najlepszych suplementów, które znajdziemy w serwisie Wybieramy Kolagen. W kategorii https://wybieramykolagen.pl/suplementy-na-wlosy udostępnia on ranking aktualnie najlepszych na rynku preparatów, a wśród nich także propozycje dla wegan. Eksperci serwisu szeroko omawiają składy tabletek i biorą pod uwagę stosunek ceny do jakości. Wyszczególniają także suplementy diety, których lepiej unikać.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź