TRYB JASNY/CIEMNY

Legenda o Lechu i orle historyjka obrazkowa do druku

legenda o Lechu i orle dla dzieci


Czas na ożywienie starych opowieści w sercach młodych Polaków! Przedstawiam Wam bezpłatną historyjkę obrazkową, która wprowadza dzieci w świat słowiańskich legend, przybliżając im opowieść o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie. Historyjka została starannie przygotowana z myślą o nauczycielach pragnących wzbogacić swoje lekcje historii oraz rodzicach, którzy chcą podzielić się z dziećmi kawałkiem polskiego dziedzictwa kulturowego.


Dlaczego warto wykorzystać historyjkę obrazkową w edukacji?


Historyjki obrazkowe to potężne narzędzia w edukacyjnym arsenale. Wizualizacja narracji sprawia, że dzieci szybciej przyswajają informacje i łatwiej zapamiętują historie. Dzięki elementom graficznym, młodzi czytelnicy mogą lepiej zrozumieć kontekst i emocje bohaterów, co jest trudne do osiągnięcia poprzez tradycyjne metody nauczania. Historie obrazkowe stanowią także świetny punkt wyjścia do dyskusji, interpretacji oraz twórczego myślenia.


Legenda o Lechu, Czechu i Rusie


Legendarna opowieść o Lechu, Czechu i Rusie to fundament polskiej mitologii narodowej. Opowiada ona o trzech braciach, którzy wyruszyli w świat w poszukiwaniu miejsca do osiedlenia. Lech, uderzony pięknem widoku białego orła w gnieździe podczas zachodu słońca, postanowił założyć osadę w miejscu, które później stało się Gnieznem – kolebką państwa polskiego. Czech udał się na południe, a Rus na wschód, zakładając własne ziemie.

Trochę dłuższa historia, którą możecie wykorzystać dla dzieci:


Dawno, dawno temu, kiedy świat porastały gęste lasy i był on jeszcze pełen tajemnic i nieodkrytych miejsc, żyło trzech braci: Lech, Czech i Rus. Byli oni potężnymi wojownikami i nieustraszonymi odkrywcami. Mieszkali wraz ze swoimi rodzinami i plemionami w wielkiej wiosce, ale z czasem zaczęło tam brakować miejsca dla wszystkich.

Pewnego dnia bracia zdecydowali, że muszą wyruszyć w świat i znaleźć nowe ziemie, na których będą mogli się osiedlić. Zgromadzili więc swoje rzeczy, pożegnali się z rodziną i przyjaciółmi, a potem każdy z nich ruszył w inną stronę, obiecując sobie, że zawsze będą pamiętać o swoim braterstwie.

Czech skierował się na południe i osiedlił na ziemiach, które dzisiaj nazywamy Czechami. 

Rus skierował się na wschód i osiedlił na ziemiach, które dzisiaj nazywamy Rosją.

Lech poszedł na północ. Podróżował długo przez lasy i bagna, aż w końcu doszedł do pięknej krainy, a jego oczom ukazał się cudowny widok - zielone pagórki pokryte soczystą trawą, jeziora i rzeki pełne ryb, las pełen zwierzyny. Lech zachwycił się tą ziemią, ale nie był pewien czy to miejsce okaże się dla niego szczęśliwym. Pewnego dnia podczas zachodu słońca, wybrał się na spacer po okolicy, na jeden z pagórków na którym rósł olbrzymi, stary dąb.  Na jednej z jego gałęzi Lech dostrzegł orle gniazdo, a w w nim pięknego białego orła. Na widok Lecha, orzeł przestraszył się, rozłożył szeroko skrzydła i odleciał. Lech uznał orła za dobry znak i postanowił osiedlić się w tym miejscu ze swoją rodziną na stałe. Lech uznał to za znak i postanowił założyć tam swoje miasto, które nazwał Gnieznem, a białego orła uczynił swoim symbolem.


Jak wykorzystać historyjkę obrazkową o Lechu i orle?


Historyjka obrazkowa to świetny sposób na wzbogacenie lekcji:


  • dla nauczycieli: wydrukujcie historyjkę i użyjcie jako wstęp do tematu o początkach państwa polskiego. Można ją również wykorzystać w zajęciach plastycznych, zachęcając dzieci do stworzenia własnych ilustracji do legendy. Historyjka sprawdzi się podczas zajęć majowych i listopadowych.
  • dla rodziców: to idealna opowieść na dobranoc lub element wspólnego popołudnia. Podczas czytania możecie rozmawiać o korzeniach waszej rodziny i o wartości, jakie wynikają z poznawania własnej historii.


Wykorzystanie tej historyjki obrazkowej to doskonały sposób, by wzbogacić edukację o element kulturowy i historyczny. Zapraszam do pobrania, drukowania i wspólnego odkrywania starych legend w nowej, wizualnej odsłonie. Czekają na Was nie tylko rozrywka i edukacja, ale i wyjątkowa podróż do korzeni polskiej tożsamości narodowej.

Historyjka obrazkowa o Lechu i orle do pobrania TUTAJ

Komentarze

  1. Wielki szacunek, Państwa materiały to bezcenny skarb. Moje przedszkolaki uwielbiają je. Z całego serca dziękuję:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź