TRYB JASNY/CIEMNY

Polskie skarby - Morze Bałtyckie i Tatry kategoryzacja dla dzieci

polskie skarby dla dzieci


Lista polskich skarbów jest bardzo długa. Na świecie Polska słynie obecnie przede wszystkim ze znanych Polaków - Roberta Lewandowskiego, Justyny Świątek, Jana Pawła II, Fryderyka Chopina, Lecha Wałęsy, Andrzeja Wajdy czy Marii Skłodowskiej-Curie. Niezaprzeczalne i niepowtarzalne dwa geograficzne skarby Polski to na północy Morze Bałtyckie a na południu góry Tatry. Polska jest jednym z niewielu krajów, który może pochwalić się tak zróżnicowanym terenem, stąd pomysł na zabawę dla dzieci związaną z kategoryzacją.

Kategoryzacja dla dzieci


Kategoryzacja dla dzieci może odnosić się do różnych dziedzin, w tym na przykład do nauki, gier, zabaw i innych działań edukacyjnych, w których dzieci uczą się dzielić przedmioty, zjawiska, zwierzęta, ludzi itp. na grupy lub kategorie. 

Dla dzieci w wieku przedszkolnym kategoryzacja może polegać na klasyfikowaniu obiektów według koloru, kształtu, wielkości lub funkcji. Dzieci w wieku szkolnym mogą natomiast uczyć się kategoryzowania na podstawie bardziej skomplikowanych cech, takich jak cechy biologiczne zwierząt, właściwości chemiczne lub kulturowe cechy różnych społeczności. 

Istnieją różne metody kategoryzacji, które są odpowiednie dla różnych grup wiekowych dzieci. Niektóre z metod obejmują stosowanie diagramów Venna, drzew genealogicznych lub grupowania obiektów w konkretne kategorie na podstawie wspólnych cech. Ważne jest, aby dzieci miały okazję do ćwiczenia umiejętności kategoryzacji, ponieważ pomaga to w rozwijaniu myślenia abstrakcyjnego i poznawczego.

Dopasuj ilustracje do Morza Bałtyckiego lub Tatr


Morze Bałtyckie i Tatry to dwa miejsca, które dzieci mogą poznać podczas zajęć o Polsce lub opracowując tematykę wakacyjną. Morze Bałtyckie to morze, które znajduje się na północ od Polski. Jest jednym z najważniejszych akwenów w Europie. Tatry to góry, które znajdują się na granicy ze Słowacją. Są to najwyższe góry w Polsce, z najwyższym szczytem - Rysy 2499 m n.p.m.

Zarówno Tatry jak i Morze Bałtyckie są najpopularniejszymi kierunkami wycieczek wszystkich Polaków i turystów. Dzięki charakterystycznemu położeniu na mapie, łatwo będzie znaleźć je na mapie już 3-latkom, a ilustracje, które przygotowałam, staną się super wprowadzeniem do pogłębiania wiedzy o geografii Polski.


Mam nadzieję, że ta kategoryzacja pomoże dzieciom skojarzyć podstawowe cechy Morza Bałtyckiego i Tatr oraz zainspiruje je do dalszej nauki.

Jak się bawić?


Drukujemy obrazki. Wycinamy wzdłuż linii. Możecie je włożyć do koperty. Następnie dzieci losują i dopasowują co pasuje do morza, co do gór. Nazwy rzeczy na obrazkach można dodatkowo dzielić na sylaby, wysłuchiwać głoski w nagłosie. Wydrukowane podwójnie będą świetnym memory!

Morze Bałtyckie i Tatry kategoryzacja do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź