TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zacząć przygodę z czytaniem? Pierwsze książeczki dla niemowlaka

pierwsza książeczka dla niemowlaka


Czytanie to wspaniałe zajęcie, które pomaga w rozwoju umysłowym i emocjonalnym dzieci. Odgrywa ogromną rolę w komunikacji – słuchaniu, mówieniu i pisaniu. Umiejętność czytania jest jedną z najważniejszych w życiu, dlatego warto zacząć przygodę z książkami już od najmłodszych lat, a nawet kiedy dziecko jest jeszcze w brzuchu mamy. Pełnoprawne czytanie można zacząć już od pierwszych dni życia. W tym artykule podpowiem jak zacząć czytać niemowlakowi i przedstawię kilka propozycji pierwszych książeczek.


Dlaczego warto czytać niemowlakom?

Czytanie książek dzieciom to nie tylko sposób na spędzenie czasu w miły i przyjemny sposób, ale przede wszystkim ważny element rozwoju niemowlaka. Książki, zwłaszcza te kolorowe i obrazkowe stanowią ciekawe bodźce dla zmysłów dziecka i pozwalają na rozwijanie wyobraźni oraz zdobywanie wiedzy o otaczającym świecie. Czytanie pomaga również w nauce ojczystego języka, co ma szczególne znaczenie w pierwszych miesiącach życia, kiedy to dziecko poznaje otoczenie i zaczyna uczyć się mowy.


Jak zacząć czytać niemowlakowi?

Jak już wspomniałam, czytanie niemowlakowi można zacząć od pierwszych dni życia. Choć maluszek nie rozumie jeszcze słów, to pobyt z rodzicami, a przede wszystkim bliskość, są dla niego niezwykle ważne. Momentem stworzonym do pokazania pierwszych książeczek jest leżenie na brzuszku. Wówczas sprawdzą się książeczki kontrastowe, z wyraźnymi granicami i konturami. Ciekawość zmotywuje dziecko do prób podnoszenia główki. Jeżeli dziecko nie przepada za pozycją na brzuszku, możemy sięgnąć po książki z polską poezją dziecięcą, której rytm i rymy oswoją dziecko z językiem polskim. Później, około 6 miesiąca, kiedy niemowlak zaczyna siedzieć, warto pokazywać mu obrazki z książek i podczas lektury opowiadać o nich. Co ważne, im dziecko jest starsze, tym mniej czytamy dziecku, a tym więcej czytamy z dzieckiem, staramy się, aby podczas lektury było uczestnikiem a nie biernym słuchaczem. Pamiętajmy też o sięganiu po książki regularnie, co wraz z upływem czasu pomoże maluchowi zrozumieć, co się w nich dzieje i jakie słowa i dźwięki powinien kojarzyć z obrazkami.


Jak uatrakcyjnić czytanie niemowlakowi? 

Oto kilka sposobów, które pomogą uatrakcyjnić czytanie książeczek niemowlakowi:

  • wspólne czytanie – czytanie książki na głos, siedząc bardzo blisko dziecka, zadawanie pytań na temat ilustracji, zachęcanie do dotykania i pokazywania różnych elementów.
  • gra aktorska – czytanie jednej książki na różne sposoby, np. śpiewając, szepcąc, mówiąc z różnymi akcentami i głosami, z różnym zabarwieniem emocjonalnym.
  • zachęcanie dziecka do pomysłowego myślenia i rozwijania wyobraźni poprzez zadawanie pytań na temat historii, a także wymyślanie alternatywnych zakończeń – to nic, że dziecko jeszcze nie mówi, do tworzenia historii można wykorzystać jego głużenie, gaworzenie i gesty.
  • używanie rekwizytów takich jak pluszowe zabawki, aby opowieść stała się interaktywna.
  • czytanie książek w różnych miejscach i podczas różnych aktywności, przed snem, w salonie, podczas spaceru, w ogrodzie lub na dywanie. Zmiana miejsc rozwija zdolność dziecka do adaptacji. 


Jakie książeczki wybrać?

Pierwsze książeczki dla niemowląt powinny być proste, kolorowe i zawierać elementy, np. sensoryczne – dotykowe i słuchowe – które przyciągną uwagę dziecka. Całą kategorię pt. Pierwsza książeczka znajdziecie na stronie smyk.com. Przyjrzyjmy się najlepszym propozycjom!


Wierszyki dla dzieci 

Czytanie wierszy noworodkowi jest korzystne dla jego rozwoju językowego i poznawczego. Chociaż noworodek nie rozumie jeszcze słów, to słyszenie różnych dźwięków, rytmów i intonacji dobrze słyszalnych w poezji, uczy melodii języka i wpływa na rozwój językowy w przyszłości, np. Wiersze, wierszyki, rymowanki dla dzieci, Księga ulubionych wierszy.

wyd. Zielona Sowa


wyd. Zielona Sowa


Książeczki kontrastowe 

Książeczki kontrastowe z dużymi, jaskrawymi wzorami i czarno-białymi ilustracjami, pomagają w stymulowaniu układu wzrokowego dziecka. Wzrok to najmniej dojrzały zmysł niemowlaka – widzi on tylko kształty i kolory o wysokim kontraście, np. seria Obrazki maluszka, Raz, dwa, trzy. Patrzymy!.

wyd. Widnokrągwyd. AWM


Książeczki z sensoryczne

Zachęcają niemowlęta do dotykania i eksplorowania, co pomaga rozwijać ich zdolności sensoryczne i motoryczne. Mogą to być książeczki wykonane w całości z materiału, z różnymi tkaninami, gumowymi wypustkami, a także wyczuwalnymi napisami czy kształtami, np. seria Zobacz, dotknij, poczuj, Uwaga pająk, seria Smiki.

wyd. Aksjomat


wyd. Wilga


Książeczki z obrazkami 

Proste, kolorowe obrazki są łatwe do przyswojenia przez niemowlęta. Warto zaopatrzyć się w książeczki z pojazdami, zwierzętami lub przedmiotami życia codziennego, które dziecku będzie łatwo rozpoznać w otoczeniu, np. seria Moje pierwsze 100.

wyd. Smartbooks

Książeczki dźwiękowe 

Książki dźwiękowe z wesołymi melodiami i odgłosami zwierząt lub pojazdów są bardzo atrakcyjnym urozmaiceniem dla niemowląt. Rozwijają słuch i zdolności poznawcze, np. seria Poznaję dźwięki.


wyd. Yoyo Books


Książeczki z efektami specjalnymi 

Przykładem mogą być książeczki zapachowe, książeczki wyposażone w ruchome elementy do przesuwania, książeczki pokryte fluorescencyjną lub lustrzaną farbą - zainteresują każdego, nawet odpornego na uroki literatury malucha np. seria Niesamowity spacer, seria Moja pachnąca książeczka


wyd. HarperKids

wyd. HarperKids

Książeczki do wody 

Ten rodzaj książeczek jest wykonany w całości z gumy lub plastiku i cechuje się nieprzemakalnością, więc sprawdzi się więc i jako książeczka i jako zabawka kąpielowa, np. seria Książeczki kąpielowe.

wyd. Wilga


Wszystkie powyższe rodzaje książek dla niemowląt powinny być łatwe w użyciu, wykonane z bezpiecznych surowców i dopasowane do wieku oraz zainteresowań dziecka. 

Ważne, aby podczas rozpoczynania przygody z czytaniem nie przesadzić. Niemowlęta potrafią skupić uwagę jedynie przez krótki czas, więc nie należy wymagać od nich aby skupiały się na książce przez dłuższą chwilę. Książeczki powinny być jednym z wielu narzędzi, które pomoże w rozwijaniu umiejętności percepcyjnych, komunikacyjnych i sensorycznych niemowlęcia.


Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Smyk.com.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź