TRYB JASNY/CIEMNY

Ja na mapie projekt edukacyjny

ja na mapie kolorowankaJa na mapie 
to projekt geograficzny oparty na założeniach pedagogiki Marii Montessori. Pomysł pochodzi z angielskich stron, znajdziecie go pod nazwą "My place on the Earth", "Me on the map" lub "Me in the world".
 
Ma na celu zachęcanie dzieci do odkrywania ich świata - tego bliskiego, ale również dalekiego poprzez samodzielne działanie, zauważenie, że otaczający ich świat jest dużo większy niż im się wydaje i że wspólnie wszyscy ludzie tworzą malutką część wielkiego układu Wszechświata. Projekt możecie wykonać w 100% samodzielnie - wystarczą różnokolorowe koła ułożone od największego do najmniejszego lub skorzystać z gotowej kolorowanki. Zabawa będzie idealna na Dzień Ziemi oraz majowe lub listopadowe zajęcia o Polsce.

Ja na mapie kolorowanka


Oprócz pedagogiki Montessori projekt w głównej mierze bazuje na książce "Me on the map" Joan Sweeney, której bohaterka krok po kroku pokazuje czytelnikom siebie na mapie swojego pokoju, swój pokój na mapie swojego domu, swój dom na mapie swojej ulicy, aż do swojego kraju na mapie świata. Gdy czytelnik zapozna się z mapami, pokazuje, jak czytelnicy mogą znaleźć swój własny kraj, województwo i miasto - aż do swojego pokoju - na każdej kolorowej mapie. 
Ja wyszłam trochę dalej - umieszczanie na mapie Wszechświata zaczęłam od naszego układu planetarnego, później włączyłam Ziemię, Europę, Polskę, województwo, miejscowość, dom i na końcu załączyłam autoportret. Jeśli chcecie możecie rozpocząć układanie kółek jeszcze dalej od Wszechświata i Drogi Mlecznej.
Projekt edukacyjny Ja na mapie sprawdzi się wśród dzieci od 3 roku życia (z bardzo dużą pomocą dorosłego) do nawet późniejszych lat szkoły podstawowej. Wykonując projekt dziecko przede wszystkim poszerza znajomość geografii: uczy się nazwy swojego kontynentu, rozpoznawania go na mapie świata, rozpoznawania własnego kraju oraz jego konturów, odnajduje na mapie Polski województwo, które zamieszkuje, utrwala nazwę miejscowości i swój dokładny adres. Wycinając, kolorując i rysując wykonuje pracę plastyczną, w której poprzez działanie kreatywne szybciej zapamiętuje wiadomości. Wreszcie dzięki układaniu kółeczek od największego do najmniejszego, poznając skalę mapy, doskonali zdolności matematyczne.

Moje miejsce na Ziemi kolorowanka


Jak przygotować projekt Ja na mapie? Najpierw prosimy dziecko o wycięcie poszczególnych kółek. Później o odpowiednie pokolorowanie obrazków i uzupełnienie pod nimi brakujących nazw:

Układ Słoneczny, Ziemia, Europa, Polska, województwo, miejscowość, wybór budynku najbardziej przypominającego dom dziecka wraz z wpisaniem adresu, autoportret z imieniem dziecka

Następnie dziecko układa je w odpowiedniej kolejności  - na samym dole powinno znaleźć się największe koło a na górze najmniejsze. 
Do pracy warto zaprzęgnąć prawdziwe mapy - atlasy i Google Maps. W razie trudności, pomagamy!

Jak wspomniałam na początku, zamiast gotowego wydruku możecie wykonać z dzieckiem taką pracę samodzielnie. Wystarczy kilka arkuszy kolorowego i białego papieru.

Pracę plastyczną Ja na mapie możecie wykonać z dziećmi na zajęciach lub lekcji albo w domu. 
Przygotowałam dwie wersje kolorowanki - czarno-białą i kolorową, więc drukujecie w zależności od możliwości. 
Pokolorowane i wycięte kółeczka, ułożone według schematu sklejamy na górze. Zamiast kleju możecie je przedziurkować i związać wstążką. 

Przygotowywanie tego materiału sprawiło mi wiele radości, więc liczę, że równą radochę będą miały z niego dzieci.


Projekt Ja na mapie w wersji czarno-białej do pobrania TUTAJ


Projekt Ja na mapie w wersji kolorowej do pobrania TUTAJ

Komentarze

  1. Dziękuję za fantastyczne, kreatywne pomoce do pracy z dziećmi

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź