TRYB JASNY/CIEMNY

Odkryj piękno lasu z dziećmi - jak spędzić wakacje w spokoju i w harmonii z naturą?

co robić z dziećmi w lesie

Przebywanie na łonie natury oferuje wiele korzyści. Badania naukowe wykazały, że częste bycie na zewnątrz znacząco redukuje stres i niepokój u dzieci. Zapoznanie z różnymi środowiskami przyrodniczymi, pozwala im myśleć nieszablonowo i poszerza perspektywy. W obliczu najnowszych doniesień ze świata nauki, szczególnie zabawy w otoczeniu lasu przynoszą więcej zalet niż wstępnie twierdzono. Zdaje się, że zabawa w lesie zapewnia korzyści zdrowotne i lepsze uczenie się.

Zalety kontaktu z naturą


Po raz pierwszy od setek lat, zdecydowana większość dzieci wychowuje się  w betonowych dżunglach obudowanych elektroniką. W dobie wszechobecnej cyfryzacji dzieciom coraz trudniej odnaleźć się w naturalnym środowisku. Przebodźcowanie stało się bardzo częstym zjawiskiem i nikogo już nie dziwi. Dzieci z powodu natłoku wrażeń potrzebują chwili wyciszenia i spokoju. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi natura, zwłaszcza las. 


Udowodniono, że dzieci, które często odwiedzają lasy, mają ulepszony i bardziej zróżnicowany mikrobiom a ich układ odpornościowy jest bardziej funkcjonalny i lepiej radzi sobie z potencjalnymi drobnoustrojami. Las zapewnia eksplorację wielozmysłową i różnorodne, nieprzewidziane sytuacje edukacyjne. Dla dziecka las to nieograniczony plac zabaw, stwarzający scenerię do rozkwitu wyobraźni i kreatywności. Aby dobrze poznać las, należy wytężyć zmysł obserwacji, przyjrzeć się dokładnie roślinom, drzewom, ich kształtom, kolorom, teksturze, spróbować zidentyfikować zamieszkujące go zwierzęta – ptaki, owady, ssaki, płazy i gady, zachować ciszę, spokój i szacunek, odetchnąć głęboko i poczuć kojący zapach leśnej atmosfery, nasłuchiwać leśnych dźwięków, wyłapywać delikatne różnice pomiędzy szumami wiatru, świergotem ptaków i szmerem drzew.

Wystarczy 20 minut spędzonych wśród drzew, aby już znacząco obniżył się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Poprawie ulega także nasze samopoczucie, ponieważ będąc w lesie, mózg przełącza się w tryb uwagi mimowolnej a umysł odpoczywa.

Wakacje z dziećmi na łonie natury


Kiedy mamy świadomość ogromu korzyści płynących z przebywania dzieci na łonie natury, warto zapewnić sposobność, by szczególnie dzieci wychowujące się w miastach, spędzały czas rekreacyjny, ferie, wakacje np. w lasach. Równomierne rozplanowanie wypoczynku i włączenie w niego świeżego powietrza, to doskonały sposób na rodzinną ucieczkę od problemów i pędu dnia codziennego oraz zrelaksowanie się.

Wakacje z dziećmi na Kaszubach


W Polsce nie brakuje miejsc, gdzie można zorganizować wypoczynek w pobliżu lasu. Jednym z nich jest mieszczący się nad jeziorem w malowniczej Szwajcarii Kaszubskiej Hotel Aubrecht (https://hotelaubrecht.pl/pl/dla-dzieci4). Hotel Aubrecht oferuje szereg atrakcji dla najmłodszych na świeżym powietrzu. Większości dzieci do gustu przypadnie plac zabaw ze zjeżdżalniami i huśtawkami. Na zewnętrznej siłowni chętnie poćwiczą i pozbędą się nadmiaru energii nastolatkowie. Głodni rywalizacji znajdą pole do popisu podczas meczu siatkówki w parku lub mini koszykówki, zabaw z piłkami i paletkami znajdującymi się na terenie zielonym przed Restauracją. Jeżeli wycieczka odbędzie się latem i zaistnieje potrzeba ochłody, 3 minuty od budynku, znajduje się plaża. Hotel Aubrecht proponuje też pływanie na rowerach wodnych dla całej rodziny lub spływ kajakowy dla starszych dzieci. Mając na uwadze bezpieczeństwo gości, zawsze zostają oni wyposażeni w kapoki. Ucieszą się również fani popularnego dwuśladu – można wybrać się na przejażdżkę rowerową po okolicy, a dla maluszków przygotowano nawet foteliki. Hotel na Kaszubach udostępnia szeroką ofertę zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To świetne miejsce dla pragnących aktywności na świeżym powietrzu maluchów, jak i rodziców, planujących wypoczynek związany z lasem.

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź