TRYB JASNY/CIEMNY

Miód Manuka dla dzieci - musisz go mieć

miód manuka właściwości


Miodem Manuka nazywamy miód produkowany przez pszczoły z nektaru kwiatów drzew Manuka, które rosną głównie na terenie Nowej Zelandii. Miód Manuka zyskał wiele zainteresowania wśród naukowców, z powodu jego potencjalnych właściwości zdrowotnych, zwłaszcza w przypadku infekcji bakteryjnych. W ostatnich latach stał się popularnym środkiem zaradczym przeciw niektórym chorobom i suplementem diety dla dzieci.


Składniki odżywcze miodu Manuka


Miód Manuka jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu i rozwoju dziecka:

  • niewielkie ilości witaminy C, witaminy B6, tiaminy, niacyny, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu i cynku;
  • flawonoidy – silne przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki;
  • fruktozę i glukozę – naturalne cukry, które zapewniają energię;
  • aminokwasy – budulcowe składniki białek, które są niezbędne do funkcjonowania młodego, rozwijającego się organizmu;
  • kwasy organiczne – kwas cytrynowy i kwas mlekowy.
Jednak najważniejszym składnikiem aktywnym miodu Manuka jest związek o nazwie metyloglikoksal (MGO), który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Im wyższa zawartość MGO w miodzie, tym silniejsze jego właściwości antybakteryjne. Znajdziemy miody o MGO równym 30+, MGO 100+, MGO 250+, MGO 400+ lub MGO 550+.

Miód Manuka dla dzieci właściwości


Miodek Manuka można z powodzeniem stosować jako naturalny środek łagodzący na tak częste w wieku dziecięcym objawy zapalenia gardła i krtani, takie jak ból gardła, suchość śluzówki. Z kolei właściwości antybakteryjne miodu Manuka, mogą pomóc w walce z bakteriami, które je powodują, szczególnie tymi odpornymi na antybiotyki.

Podczas eksploracji świata przez dziecko, łatwo o trudno gojące się rany, skaleczenia czy zadrapania. Dzieci dopiero uczą się dbania o należytą higienę, stąd też częstym zjawiskiem są u nich zaognienia i opryszczka. Na szczęście miejsca chorobowo zmienione posmarowane miodem Manuka, szybciej się regenerują, maleje też ryzyko infekcji.

Badania wykazały, że hamuje rozwój bakterii H. pylori, która jest częstą przyczyną chorób żołądkowo-jelitowych. Do zakażenia H. pylori dochodzi głównie w ciągu pierwszych 5 lat dzieciństwa. H. pylori powoduje postępujące zapalenie błony śluzowej żołądka oraz chorobę wrzodową. Miód Manuka wspiera zdrowy układ trawienny, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym może również pomóc w łagodzeniu objawów zapalenia żołądka i jelit.

Jednym z największych atutów miodu Manuka jest to, że jako zupełnie naturalny środek przyjmowany doustnie lub zewnętrznie, nie powoduje skutków ubocznych, takich jak popularne antybiotyki. Dlatego też, jest doskonałym wyborem dla tych dzieci, które mają na nie alergię.

Ważne, aby pamiętać, że dzieci poniżej 1 roku życia nie powinny spożywać miodu, ze względu na ryzyko wystąpienia botulizmu, rzadkiej, ale poważnej choroby wywoływanej przez toksynę botulinową. Miód wraz z innymi zdrowymi pokarmami, mogą spożywać starsze dzieci, w ilości 1-2 łyżeczek dziennie, najlepiej rozpuszczonych w szklance letniej wody, ale należy zachować ostrożność i upewnić się, że dziecko nie jest uczulone na miód. Zawsze najlepiej skontaktować się z pediatrą przed podaniem dziecku jakiegokolwiek suplementu diety, w tym miodu Manuka.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź