Dzień Pizzy - karty pracy, napisy, etapy powstawania pizzy, zabawy
Kiedy obchodzimy Dzień Pizzy? Podobno oficjalna data kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy to 9 lutego, aczkolwiek moim zdaniem, Dzień Pizzy można obchodzić wtedy, kiedy ma się na nią ochotę, np. w każdą niedzielę, kiedy nie ma pomysłu na obiad :)
Zerknij na pomysł z okazji Dnia Pizzy na pracę plastyczną. Czekają na Was darmowy szablon pizzy do druku oraz składniki do pizzy do druku. Cieszmy się nieskończoną zabawą i edukacją podczas obchodów Dnia Pizzy w przedszkolu!
Dzień Pizzy scenariusz
Dzień Pizzy najłatwiej obchodzić w przedszkolu czy żłobku, dzieci mają wówczas okazję przygotować własną pizzę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pizzę zrobić też w domu lub oczywiście w szkole, jeśli macie dostęp do stołówki i piekarnika a Panie Kucharki pomogą. Każdy wie, że 90% sukcesu pizzy to przepyszne ciasto. Ciasto na pizzę cienkie, grube lub średnie - najważniejsze, żeby było smaczne. Jeśli nie macie talentu kulinarnego, odsyłam do Biedronki lub Lidla po gotowe spody. Pracy z nimi o wiele mniej, jednak przygotowana na nich pizza również jest bardzo dobra.
Samo wykonanie pizzy dostarcza dziecku wielu wrażeń zmysłowych, wyrabianie ciasta to doskonała zabawa motoryczna, rozwijająca małe palce. W Dzień Pizzy warto porozmawiać na temat skąd wzięła się pizza, jakie pizze lubią dzieci, utrwalić słownictwo związane z tą najpopularniejszą potrawą świata.
Poniżej podsyłam pomoce na Dzień Pizzy, wśród których znajdziecie:
Napis Dzień Pizzy do druku
Dzień Pizzy napis umieszczamy na tablicy tematycznej lub gazetce. Przygotowałam napis w 2 ciekawych pizzowych odsłonach. Wystarczy wydrukować i zalaminować, aby cieszyć się wieloletnią dekoracją.
Etapy powstawania pizzy ze zdjęciami
Jak powstaje pizza? Jak wygląda proces jej powstawania? Odpowiednie składniki, właściwy przepis i pizzę jest w stanie przygotować każdy mały zuch!
Korzystając z naturalnej ciekawości dzieci i uwielbianego przez nie pytania: jak to jest zrobione? przedstawmy im kolejność czynności, którym zawdzięczamy uzależniający smak pizzy. Później dzieci mogą same ją przygotować.
Dzień Pizzy zabawy
Doskonałą zabawą tego dnia będzie gra klamerkowa "Ile dodatków jest na pizzy?" - dziecko liczy dodatki na pizzy i przypina klamerkę na odpowiednią cyfrę. Jedna z kart jest pusta - na niej możecie dorysować po zalaminowaniu własne dodatki markerem suchościeralnym i wpisać cyfry, które chcecie z dzieckiem utrwalić.
Ilustracje związane z pizzą będą niezastąpione podczas omawiania włoskiej potrawy. Poniżej część ilustracji, reszta w pliku do pobrania.
Moją kolejną propozycją jest zabawa z użyciem chusty animacyjnej.
Dodatki na pizzę zabawa
Rozkładamy chustę animacyjną - to będzie nasza pizza. Uczestnicy zabawy stoją wokół. Prowadzący wcześniej dzieli dzieci na dodatki do pizzy, np. ananas, ser, pieczarki, szynka, papryka, pomidory itp. Możecie też wręczyć dzieciom plakietki z wybranymi dodatkami. Uczestnicy i prowadzący siedzą i trzymają chustę za brzegi, wachlując nią. Następnie prowadzący mówi:
Dzisiaj pizzę upieczemy i... (tutaj wstawia nazwę dodatku, np. ser) potrzebujemy.
Dziecko lub dzieci, które są danym dodatkiem muszą szybko znaleźć się na pizzy - chuście.
Pozostali uczestnicy wachlują i mówią: Teraz pieczemy! P,p,p,i,i,i,e,e,e,cz,cz,cz,e,e,e,m,m,m,y,y,y pizza gotowa!
Dziecko/dzieci dodatki schodzą i zabawę powtarzamy tyle razy, aż wszystkie dzieci będą miały szansę znaleźć się na pizzy.
Pizza masażyk
Dzień Pizzy to sporo doznań zmysłowych dla maluchów. Przyda się nieco odprężenia przy znanym masażyku M. Bogdanowicz:
Pizza (zabawa włoska, oprac. M.Bogdanowicz)
[Dziecko leży na brzuchu]
Najpierw sypiemy mąkę [Przebieramy po jego plecach opuszkami palców obu dłoni]
zgarniamy ją [brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające]
lejemy oliwę [rysujemy palcem falistą linię, począwszy od karku aż do dolnej części pleców]
dodajemy szczyptę soli [lekko je szczypiemy]
no… może dwie, trzy.
Wyrabiamy ciasto [z wyczuciem ugniatamy boki dziecka]
wałkujemy [wodzimy dłońmi zwiniętymi w pięści po jego plecach w górę i w dół]
wygładzamy placek [gładzimy je]
i na wierzchu kładziemy: pomidory, [delikatnie stukamy dłońmi zwiniętymi w miseczki]
krążki cebuli, [rysujemy koła]
oliwki, [naciskamy palcem w kilku miejscach]
… [dziecko samo wymyśla co dodajemy do pizzy]
posypujemy serem [szybko muskamy dziecko po plecach opuszkami palców obu dłoni]
(parmezanem, mozzarellą)
i… buch! do pieca. [Przykrywamy sobą dziecko i na chwilę pozostajemy w tej pozycji - dopóki dziecko ma na to ochotę]
Wyjmujemy i kroimy: [Kroimy plecy brzegiem dłoni]
dla mamusi, dla tatusia,
dla babci, dla brata
dla Matyldy… a teraz [dziecko wymyśla, dla kogo jeszcze będą kawałki pizzy]
polewamy keczupem, [kreślimy palcem na plecach linię z pętelkami]
i… zjadamy… mniam, mniam, mniam.
Karty pracy Dzień Pizzy
Kiedy już dzieci dowiedzą się jak powstaje pizza, pobawią się, upieką pizzę i ją zjedzą, w wolnym czasie możemy im zaproponować karty pracy doskonalące umiejętności matematyczne, spostrzegawczość i grafomotorykę.
Pomoce na Dzień Pizzy pobierzecie TUTAJ
Łatwy przepis na ciasto do pizzy
Jak już wspomniałam wcześniej, sekretem udanej pizzy jest ciasto. Jeżeli zdecydujecie się je przygotować sami z dziećmi, przyda Wam się sprawdzony przepis na pizzę.
Mój ulubiony przepis na ciasto na pizzę zawdzięczam mojej imienniczce - Ani z bloga Ania Gotuje. Ten przepis zawiera małe ułatwienie, którym jest użycie suchych drożdży zamiast tradycyjnych, co zdecydowanie ułatwia cały proces.
- 2,5 szklanki mąki pszennej typ 00
- szklanka ciepłej wody
- łyżka oliwy z oliwek
- płaska łyżeczka suchych drożdży lub 15 g drożdży świeżych (robiąc pizzę w większej grupie zachęcam do użycia jednak suchych drożdży, naprawdę ciasto wychodzi szybciej)
- płaska łyżeczka soli
- płaska łyżeczka cukru
Wszystkie składniki łączymy, mieszamy, wyrabiamy ciasto. Ciasto należy wyrabiać jak najdłużej, tak aby całkowicie odchodziło od brzegów miski. Następnie ciasto przekładamy do miski, nakrywamy ciepłą, wilgotną ściereczką i odstawiamy na 60 minut. Później ciasto znowu wyrabiamy, formujemy pizzę i zostawiamy do ponownego wyrośnięcia na 30 minut. Piekarnik nagrzewamy do 250 stopni, a w tym czasie na pizzę kładziemy sos i wybrane składniki. Ciasto cienkie pieczemy 10-12 minut, ciasto grube 12-15 minut.
Aniu, korzystam namiętnie i często z Twoich pomocy - bardzo za nie dziękuję :) Dobra robota!
OdpowiedzUsuńDziękuję <3 Bardzo cieszę się, że się przydają :)))
UsuńBardzo pozytywne i kreatywne podejście.
Usuńdziekuje za przepieknie zrobione pomoce dydaktyczne, korzystam na zajeciach.
OdpowiedzUsuńPrzyznam, że o tym "masażyku" nigdy nie słyszałam :)
OdpowiedzUsuń