TRYB JASNY/CIEMNY

Wszystko, co musisz wiedzieć o probiotykach dla dzieci

jakie probiotyki dla dziecka

Podczas antybiotykoterapii, ale nie tylko. Dla przywrócenia równowagi flory bakteryjnej, dla uregulowania czynności przewodu pokarmowego i wsparcie układu odpornościowego. Probiotyki dla dzieci przydają się w wielu sytuacjach. Co dokładnie trzeba wiedzieć na ich temat? Jaki jest ich skład oraz działanie? Sprawdź!

Czym są probiotyki?

Probiotyki pochodzą od „pro bios”, co w tłumaczeniu z języka greckiego oznacza „dla zdrowia”. To preparaty zawierające żywe kultury bakterii, które podane w konkretnych ilościach działają korzystnie na zdrowie. Zazwyczaj wykorzystywane są bakterie kwasu mlekowego. 

Najogólniej mówiąc, szczepy bakterii obecne w probiotykach muszą między innymi mieć zdolność do przeczepiania się do komórek jelitowych, być odporne na niskie pH soków żołądkowych, nie wytwarzać toksyn, łatwo kolonizować się w przewodzie pokarmowym czy być żywe w obecności żółci.

Probiotyki wspomagają trawienie, leczą stany zapalne układu pokarmowego, zapobiegają infekcjom układu moczowego, leczą kamicę nerkową, łagodzą efekty nietolerancji laktozy, obniżają cholesterol i zapobiegają zapaleniu dziąseł.

Jak działają probiotyki dla dzieci oraz niemowląt?

Natomiast jeśli chodzi o probiotyki dla dzieci oraz niemowląt, to zawierają one zwykle te same żywe szczepy bakterii. Są one dostępne w różnych formach: w kapsułkach (do połykania lub rozpuszczenia w zimnej lub letniej wodzie, jogurcie bądź mleku), kropelkach, saszetkach (z proszkiem do sporządzenia roztworu lub przeznaczone do wsypania bezpośrednio do buzi) i tabletkach do żucia. W zależności od rodzaju mamy probiotyki dla noworodków, probiotyki dla niemowląt oraz dla starszych dzieci. Są one też dodawane do mleka modyfikowanego.

Najczęściej podajemy je w celu odbudowania flory bakteryjnej podczas antybiotykoterapii, ale też, by ochronić organizm przed różnymi czynnikami chorobotwórczymi i by utrzymać odpowiedni poziom pH układu pokarmowego małego człowieka, zmniejszyć szansę rozwoju alergii czy zapadnięcia na raka przewodu pokarmowego oraz by zredukować poziom cholesterolu. Probiotyki dla dzieci mają więc zasiedlić jelita większą ilością „dobrych” bakterii, zapobiegając namnażaniu się tych szkodliwych.

jakie probiotyki dla niemowlaka


Kiedy podajemy dzieciom probiotyki?

Probiotyki są bezpieczne, jednak w przypadku dzieci zawsze powinniśmy najpierw skonsultować się z lekarzem. Pomoże on nie tylko dobrać właściwą formę probiotyku, ale przede wszystkim właściwy jego rodzaj (z odpowiednim szczepem bakterii) i dawkę. Pamiętajmy, że każdy szczep bakterii działa na inny problem i przynosi inny efekt zdrowotny. Potrzebna jest więc porada specjalisty, który po zbadaniu dziecka będzie wiedział, na co konkretnie się zdecydować.

Zazwyczaj podajemy je podczas (oraz po) wspomnianej już antybiotykoterapii, ale nie tylko. Zaliczamy do tego również takie powody jak: kolki jelitowe, wzdęcia, biegunki lub silne zaparcia, nadmierną produkcję gazów jelitowych, ulewanie, zakażenie układu pokarmowego, zmianę środowiska lub przyzwyczajeń kulinarnych, przyjmowanie leków immunosupresyjnych oraz chemioterapię.

Poza farmaceutycznymi probiotykami dla dzieci mamy też naturalne źródła spożywcze. Mowa głównie o takich produktach jak jogurt naturalny, kefir (także kefir z mleka roślinnego), maślanka, kiszonki (kapusta, ogórki) i niepasteryzowane sery.

Podsumowując, probiotyki są cennym źródłem „dobrych” bakterii i pozwalają poradzić sobie z wieloma problemami, przywracając równowagę jelitową. Zainwestuj w zdrowie i wykorzystaj potencjał probiotyków dla dzieci!

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź