TRYB JASNY/CIEMNY

Bałwanek praca plastyczna

bałwanek rysunkiPraca plastyczna z bałwankiem w roli głównej zaprasza do zimowej zabawy. To idealna zabawa dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a kostka do gry stanowi dodatkową atrakcję i włącza do zabawy element matematyki oraz niespodzianki. 

Skąd wziął się bałwan?


Lepienie bałwana to stara zimowa tradycja. Zwyczajowo bałwan składa się z trzech śnieżnych nałożonych na siebie kul. Na głowie nakładamy mu kapelusz lub garnek, oczy, uśmiech i guziki robimy z węgielków lub kamyków, nos z marchewki. Jako ręce używa się gałęzi, czasem szyję opasa jeszcze szalik. 
Najwcześniej udokumentowana ilustracja bałwana pochodzi z roku 1380 roku i została znaleziona w księdze godzin w Hadze.

O bałwanach powstało wiele uroczych piosenek, filmów i książek. Każde polskie dziecko zna "Bałwankową rodzinę", zachwyca się przyjaźnią Olafa z Anną i Elsą a niejeden dorosły wzruszał się na filmie Jack Frost.

Bałwanek rysunki


Do wykonania bałwankowej pracy plastycznej potrzebne będą ołówek, kredki i oczywiście kostka do gry. Jeśli dziecko nie potrafi lub z jakiegoś powodu nie chce narysować sylwetki bałwana, skorzystajcie szablonu bałwanka do druku.

bałwanek rysunkiZadaniem dziecka jest rzucić kostką 4 razy. Za każdym razem liczy liczbę oczek i dorysowuje bałwankowi odpowiednie elementy. Na końcu koloruje obrazek. Jeżeli będziecie wykonywać tę pracę plastyczną w większej grupie, powstanie cała gama różnych bałwanków! Bałwanka dziecko może też nazwać i narysować mu zimowe tło. 

Drugą możliwością jest stworzenie wiecznej pomocy dydaktycznej - wystarczy zalaminować legendę i sylwetę bałwanka. Tak zabezpieczone kartki możecie wykorzystać w chwilach nudy lub w czasie popołudniowym.

Praca plastyczna Bałwanek do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź