TRYB JASNY/CIEMNY

Kreatywna zabawa zimowa: bałwanek i matematyka dla dzieci – jak zrobić edukacyjną pracę plastyczną?

bałwanek do narysowaniaPraca plastyczna z bałwankiem w roli głównej zaprasza do zimowej zabawy. To idealna zabawa dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a kostka do gry stanowi dodatkową atrakcję i włącza do zabawy element matematyki oraz niespodzianki. Zabawa sprawdzi się również podczas obchodów Dnia Bałwana, który obchodzimy 18 stycznia.

Skąd wziął się bałwan?


Lepienie bałwana to stara zimowa tradycja. Zwyczajowo bałwan składa się z trzech śnieżnych nałożonych na siebie kul. Na głowie nakładamy mu kapelusz lub garnek, oczy, uśmiech i guziki robimy z węgielków lub kamyków, nos z marchewki. Jako ręce używa się gałęzi, czasem szyję opasa jeszcze szalik. 

Najwcześniej udokumentowana ilustracja bałwana pochodzi z roku 1380 roku i została znaleziona w księdze godzin w Hadze.

O bałwanach powstało wiele uroczych piosenek, filmów i książek. Każde polskie dziecko zna "Bałwankową rodzinę", zachwyca się przyjaźnią Olafa z Anną i Elsą a niejeden dorosły wzruszał się na filmie Jack Frost.

Bałwanek rysunki


Do wykonania bałwankowej pracy plastycznej potrzebne będą ołówek, kredki i oczywiście kostka do gry. Jeśli dziecko nie potrafi lub z jakiegoś powodu nie chce narysować sylwetki bałwana, skorzystajcie szablonu bałwanka do druku.

bałwanek rysunkiZadaniem dziecka jest rzucić kostką 4 razy. Za każdym razem liczy liczbę oczek i dorysowuje bałwankowi odpowiednie elementy. Na końcu koloruje obrazek. Jeżeli będziecie wykonywać tę pracę plastyczną w większej grupie, powstanie cała gama różnych bałwanków! Bałwanka dziecko może też nazwać i narysować mu zimowe tło. 

Drugą możliwością jest stworzenie wiecznej pomocy dydaktycznej - wystarczy zalaminować legendę i sylwetę bałwanka. Tak zabezpieczone kartki możecie wykorzystać w chwilach nudy lub w czasie popołudniowym.

Praca plastyczna Bałwanek do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź