TRYB JASNY/CIEMNY

Nauka programowania dla dzieci poprzez zabawę

nauka programowania dla dzieci

Zajęcia dodatkowe dla maluchów powinny wspierać ich rozwój, ale dobrze by przy okazji sprawiały im frajdę. Im coś będzie przyjemniejsze i ciekawsze, tym pociecha będzie chętniej angażować się w daną aktywność. W ostatnich latach popularne stało się wprowadzanie smyków w tajniki technologii komputerowych. Wyjaśniam, jak wygląda nauka programowania dla dzieci poprzez zabawę!


Nauka programowania dla dzieci poprzez zabawę – czy to ma sens?

Nietrudno zauważyć, że IT jest branżą przyszłości. Programiści świetnie zarabiają, nie mają żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia oraz mogą wybierać wiele różnych ścieżek rozwoju kariery. Do tego zajmują się fascynującymi rzeczami – robotami, wynalazkami, grami itp. Tak jak dawniej dzieci marzyły o tym, by zostać strażakami, astronautami czy lekarzami, tak współcześnie wiele smyków chce pracować w IT.

Jak wiadomo, naukę czegokolwiek najlepiej zaczynać jak najwcześniej, gdy mózg intensywnie się rozwija. Tak samo jest z programowaniem. Wbrew pozorom, już nawet siedmiolatki mogą stawiać pierwsze kroki na tej ścieżce. Najlepsze efekty daje jednak nauka programowania przez zabawę. Wizualne proto-kodowanie, takie jak Bloczki w Pixblocks, opierają się na kolorowych bloczkach. Dzięki nim maluchy mogą trenować logiczne myślenie, rozwijać kreatywność i poznać schemat pracy programisty.

Dlaczego warto uczyć dziecko programowania?

Nauka programowania to doskonałe ćwiczenie dla mózgu. Taka aktywność stymuluje tworzenie nowych połączeń neuronowych, zwiększając możliwości intelektualne dziecka. Przy okazji maluch może rozwijać swoje zainteresowania albo odkryć nową pasję. W ten sposób dba się o jego przyszłość. Dzięki temu dziecko będzie osiągać lepsze wyniki w nauce, a następnie w pracy.

Jeśli okaże się, że obszar ten nie do końca zainteresował pociechę, nadal jest to ciekawe zajęcie, które sprzyja rozwojowi umiejętności związanych z kreatywnością, logicznym myśleniem, podejmowaniem decyzji itp. Na pewno też rozbudzi ogólną ciekawość świata i zachęci do eksplorowania różnych tematów. Do tego takie lekcje mogą być po prostu świetną zabawą oraz okazją do poznania nowych przyjaciół.

Jak zacząć uczyć dziecko programowania?

Naukę programowania można spróbować prowadzić samodzielnie, w oparciu o liczne materiały dostępne w Internecie. Nie każdy ma jednak na to czas, a także nie wszyscy dobrze orientują się w temacie. Jeśli chce się jak najlepiej zapoznać dziecko z tym światem, tak by wprowadzenie to było atrakcyjne i przyniosło jak najwięcej korzyści, najrozsądniej jest zwrócić się do specjalistów. Doświadczony prowadzący na pewno lepiej będzie wyjaśniał wszelkie niuanse i poprawnie przekaże nową wiedzę, w dodatku w najbardziej przystępnej formie.

Twoja pociecha interesuje się nowoczesną technologią? A może po prostu chcesz zadbać o jej przyszłość i wspierać jej zdrowy rozwój? Zapisz ją na programowanie dla dzieci, by mieć pewność, że produktywnie, ciekawie i przyjemnie spędzi czas.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź