TRYB JASNY/CIEMNY

Które słodycze są największym "wrogiem" dentystów?

najgorsze jedzenie dla zębów

Wiele mówi się o tym, że słodycze niszczą zęby. Postanowiłam zatem przyjrzeć się kwestii tego, w jaki sposób słodycze wpływają na zęby i które smakołyki są najgroźniejsze. Wskazuję również, co poleciłby zrobić po zjedzeniu słodyczy dentysta dziecięcy.

Dlaczego słodycze szkodzą zębom?

Częste jedzenie słodyczy w przypadku malucha skutkuje zwykle koniecznością wizyty u dentysty dziecięcego. Jednak problem dotyczy również osób dorosłych. Słodycze szkodzą w takim samym stopniu zębom mlecznym, jak i stałym, bez względu na wiek ich posiadacza. Dlaczego są one tak groźne? Otóż dlatego, że zawierają cukry. Te natomiast powodują nadmiarową produkcję kwasów, które niszczą szkliwo. Co więcej, cukry tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Unikaj słodyczy z wysoką zawartością cukru

Każdy dentysta dziecięcy zgodzi się ze stwierdzeniem, że dla dobra zębów należy unikać słodyczy z wysoką zawartością cukru. Im jest go więcej, tym większe zagrożenie ze względu na zwiększoną ilość pożywki dla bakterii i większą ilość wytwarzanego kwasu, który stanowi poważne zagrożenie dla szkliwa.

Niebezpieczne słodycze rozpuszczalne w ustach

Istnieją pewne grupy słodyczy, które rozpuszczają się w jamie ustnej. Są to między innymi landrynki oraz rozmaite cukierki. W ich przypadku zagrożenie również jest większe niż przy zjadaniu innego rodzaju słodkości. Wynika to z tego, że cukry dłużej znajdują się w jamie ustnej, przez co nawet po przełknięciu zostaje ich tam spora ilość. Co więcej, wiele tego typu słodyczy jest lepkich, przez co przyklejają się do zębów.

Co radzi dentysta dziecięcy?

Zastanawiasz się, co dentysta dziecięcy poradziłby osobom, które nie zamierzają rezygnować ze słodyczy? Przede wszystkim po spożyciu słodkości należy zawsze od razu umyć zęby. Jednak to jeszcze za mało. Aby pozbyć się cukrów i zapobiec zwiększeniu ilości kwasów i rozwojowi bakterii, trzeba również wypłukać jamę ustną Najlepiej wykorzystać do tego specjalistyczny płyn o takim właśnie przeznaczeniu.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź