TRYB JASNY/CIEMNY

Łóżeczka dostawne dla dzieci - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

łóżeczko dostawne


Nic nie zapewni dziecku w pierwszych miesiącach życia takiego poczucia bezpieczeństwa i spokoju jak bliskość rodziców. To ważne w dzień, ale i w nocy. Dlatego warto zdecydować się na co-sleeping: rozwiązanie, które wspiera budowanie więzi i poprawia jakość snu – malucha i Twojego – czyli na łóżeczka dostawne. Jak kupić bezpieczny i funkcjonalny model?Bezpieczeństwo, czyli łóżeczka dostawne z pasami mocującymi

Łóżeczka dostawne muszą zapewniać odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa – poprzez stabilną, trwałą konstrukcję, rodzaj i jakość zastosowanych materiałów oraz budowę i system zabezpieczeń. Wybierając model, w pierwszym kroku upewnij się więc, że jest zgodny z europejskimi normami EN 1130, EN 16890. Łóżeczko takie spełnia restrykcyjne wymagania i zostało przebadane przez niezależne jednostki certyfikujące.

Bezpieczne łóżeczko dostawne musi być wyposażone w mocne pasy montażowe – w ten sposób stabilnie przypniesz je do swojego łóżka. Poza pasami ważna jest także odpowiednia wysokość produktu. Wybierz model z wielostopniową regulacją, dzięki której perfekcyjnie dopasujesz go do wysokości łóżka w domu (a jeżeli łóżeczko dodatkowo się składa, to także do łóżka w hotelu czy podczas noclegu u bliskich).

Zwróć też uwagę na przeznaczenie łóżeczka – musi być bezpieczne od 1. dnia życia – i sprawdź maksymalne obciążenie (zwykle jest to 9 kg). Pamiętaj, że takie łóżeczko jest odpowiednie do momentu, w którym dziecko zacznie samodzielnie siadać.

Łóżeczka dziecięce dostawne i wolnostojące w jednym 

Bardzo dobrym rozwiązaniem są łóżeczka 2w1: dostawne i wolnostojące, czyli wyposażone w jedną opuszczaną i podnoszoną (np. na suwak) ściankę. W ten sposób w pierwszych tygodniach życia będziesz mieć niemowlę tuż przy sobie, ale po jakimś czasie zaczniesz przyzwyczajać je do spania oddzielnie. Gdy maluch będzie miał gorszą noc podczas choroby, silnych kolek czy wyrzynania się pierwszego ząbka, znów dostawisz jego łóżeczko do swojego łóżka, aby zapewnić mu kojącą bliskość.

W tego typu łóżeczkach po prostu zdejmujesz lub opuszczasz jeden bok mebla. I w ten sposób zyskujesz łatwy dostęp do śpiącego czy obudzonego dziecka oraz możesz natychmiast zareagować na jego potrzeby.

Co-sleeping ma wiele zalet, bo obniża poziom stresu u dziecka, zwiększa jego spokój i poczucie bezpieczeństwa, pomaga budować Wam silną więź, ułatwia Ci karmienie w nocy czy doglądanie chorego malucha, dzięki czemu zyskujesz dłuższy i spokojniejszy sen. Jednak przyzwyczajanie dziecka do samodzielnego spania także jest ważne. I te dwie potrzeby realizują właśnie łóżeczka dostawne 2w1.

Niektóre modele łóżeczek dostawnych pełnią także funkcję kołysek. Wystarczy obrócić nóżki, by pobujać malucha i zyskać niezastąpioną pomoc w usypianiu.

Składane łóżeczka dostawne dla niemowląt w podróży

Niektóre łóżeczka dostawne zapewniają jeszcze jedno rozwiązanie: dzięki obniżonej wadze i kompaktowej, składanej konstrukcji zamieniają się także w łóżko turystyczne, które zabierzesz w podróż i na wakacje. Nie tylko nie musisz wówczas kupować oddzielnego łóżeczka na wyjazd, ale też zapewniasz dziecku większy spokój i silniejsze poczucie bezpieczeństwa w nowym miejscu. Maluch łatwiej zaaklimatyzuje się poza domem, jeśli stworzysz mu jego namiastkę.

Wyjątkowo przydatnym elementem łóżeczka dostawnego jest też pojemny kosz lub kieszeń boczna to przestrzeń na wszystkie potrzebne akcesoria, zarówno na wyjeździe, jak i w Twojej sypialni.

Materac, jeden z najważniejszych elementów każdego łóżeczka

Najważniejszym elementem wyposażenia każdego łóżeczka, również dostawnego, jest materac – powinien być odpowiednio twardy, by zapewnić właściwe podparcie całego ciała dziecka i ułożenie kręgosłupa, tak istotne dla jego prawidłowego rozwoju i komfortowego snu.

Materac w łóżeczku dostawnym powinnaś też móc ustawić pod kątem, z łagodnym spadkiem, jeżeli dziecko ma problem z ulewaniem albo w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych. To przekłada się na bezpieczeństwo i wygodę malucha – w przebiegu kataru dziecku swobodniej się oddycha, bo mniej dokucza zatkany nos.

Komfort malucha: wentylowane boki i zdejmowane poszycie

Postaw na łóżeczko dostawne z elementami z siatki. Takie rozwiązanie zapewni optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu maluch nie będzie się przegrzewał. Jednocześnie ustawiając łóżeczko dziecka nieco dalej, niezależnie od swojego, możesz doglądać pociechy, nie wstając z łóżka.

Całe poszycie łóżeczka dostawnego powinno być także zdejmowalne i przystosowane do czyszczenia w pralce. Wówczas wszystkie tekstylne elementy łóżka będziesz mogła regularnie i wygodnie wyprać, zapewniając dziecku higienę snu. To ważne i dla zdrowia malucha, i dla jego codziennego komfortu.

Ułatwienia dla Ciebie, czyli łóżeczka dostawne na kółkach

Niektóre łóżeczka dostawne dla dzieci są wyposażone w kółka z funkcją blokady – taki model bez wysiłku i szybko przestawisz w dowolne miejsce. W ciągu dnia smacznie śpiący maluch może Ci zatem towarzyszyć we wzywających domowych obowiązkach, podczas pracy czy w chwili błogiego relaksu. Możesz mieć go na oku, a jednocześnie swobodniej zaplanować swój czas i oddać się codziennym zadaniom bez wielokrotnego odwiedzania dziecka w jego pokoju czy sypialni.

Podsumowując – kupując łóżeczko dostawne, zwróć uwagę trzy kwestie.

  1. Bezpieczeństwo łóżeczka. Zapewnia je zgodność z europejskimi normami, odpowiednio twardy, regulowany, materac i zdejmowane, możliwe do wyprania poszycie. Niezbędne są też mocne pasy montażowe.
  2. Funkcjonalność łóżeczka. Postaw na łóżeczko dostawne i wolnostojące w jednym. Dobrze sprawdzi się także w wariancie 3w1: jako kołyska ułatwiająca usypianie dziecka lub łóżeczko turystyczne o składanej, lekkiej konstrukcji.
  3. Ułatwienia dla Ciebie. To łóżeczko na kółkach, dzięki którym łatwo, szybko zmienisz miejsce jego położenia, pojemny kosz lub kieszeń na akcesoria i boki z siatki: zapewniają cyrkulację powietrza, ale i ułatwiają Ci doglądanie dziecka.

Tak dobrany model łóżeczka dostawnego będzie Wam wiernie służył przez pierwsze miesiące życia malucha, pomagając zarówno Tobie, jak i dziecku przyzwyczaić się do nowej sytuacji i zapewniając maksimum bliskości, bezpieczeństwa i komfortu.

Partnerem artykułu jest lionelo.pl

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź