TRYB JASNY/CIEMNY

Jak ocenić poziom znajomości języków obcych?

poziomy znajomości angielskiego

W niektórych sytuacjach konieczne może być dokładniejsze określenie swoich umiejętności językowych. Jeśli jednak nie posiada się certyfikatu, może być to dość trudne. Z reguły większość osób ma błędne przekonanie na temat swoich zdolności. Podpowiadam, jak ocenić swój poziom języka obcego!


Jak ocenić swój poziom znajomości języka obcego?

W Europie poziom znajomości języka obcego najczęściej określa się za pomocą Skali Rady Europy (ang. Common European Framework of Reference). Wyróżnia się sześć poziomów biegłości:

 • początkujący
  • A1 – Beginner
  • A2 – Pre-Intermediate
 • średniozaawansowany
  • B1 – Intermediate
  • B2 – Upper-Intermediate
 • zaawansowany
  • C1 – Advanced
  • C2 – Proficient

Oznaczenia te przydają się w różnych sytuacjach, głównie podczas starania się o pracę albo przed wyjazdem za granicę (na wymianę studencką, w celach zawodowych czy po prostu na wakacje). Wiele osób woli też wcześniej sprawdzić swoje umiejętności zanim zapisze się na kurs językowy.

W jaki sposób można określić poziom znajomości języka obcego?

Trudno jest jednoznacznie ocenić poziom znajomości języka obcego, ponieważ zdolność ta obejmuje wiele umiejętności. W tym celu najczęściej wykonuje się jednak specjalne testy poziomujące – przygotowywane przez szkoły, uczelnie, a czasami też miejsca pracy itp. Oczywiście nie zawsze ma się możliwość sprawdzenia się w ten sposób, ale jeśli tylko jest taka opcja, warto z niej skorzystać.

Jeśli chce się mieć wyraźne potwierdzenie swoich zdolności, najlepiej jest spróbować zdać egzamin na certyfikat, np. B2 czy C1. Wtedy nie tylko uzyska się cenne informacje zwrotne, ale też w razie powodzenia otrzyma się przydatny dokument. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że jest niestety dość kosztowne.

Ciekawym pomysłem jest umówienie się na specjalne spotkanie z lektorem, który przeprowadzi krótką rozmowę oraz test złożony z różnych zadań. Wtedy można zostać profesjonalnie ocenionym, a przy okazji dostanie się feedback na temat tego, nad czym warto jeszcze popracować. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż próba podejścia do egzaminu na certyfikat, ale w ten sposób nie uzyska się żadnego dokumentu.


Jak szybko sprawdzić swoją znajomość języka?

Jeśli jednak chce się szybko i najlepiej za darmo ocenić swoją znajomość języka, jak najbardziej można wykonać krótki test poziomujący przez Internet. W sieci da się znaleźć sporo stron oferujących dostęp do prostych, interaktywnych kwestionariuszy z zadaniami z zakresu znajomości słownictwa, gramatyki, a często też rozumienia tekstu i nagrań audio. Wynik wyświetla się zaraz po wykonaniu ostatniego zadania albo zostaje przesłany na podany e-mail. Na tej podstawie można stwierdzić np. do jakiej grupy zapisać się na kurs.

Trudno jest Ci określić to, w jakim stopniu znasz angielski? Sprawdź swoje umiejętności za pomocą kilku kliknięć, by dowiedzieć się, czy powinieneś bardziej przyłożyć się do nauki. Zrób test poziomujący z angielskiego online.


Szkoła językowa online Skrivanek - Kursy i szkolenia językowe dla firm

Poznaj kursy językowe, które są odpowiedzią na wyzwania i potrzeby Twojej firmy.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź