TRYB JASNY/CIEMNY

"W marcu jak w garncu" - kreatywna zabawa dla dzieciMarzec to miesiąc pełen niespodzianek pogodowych, a przysłowie "w marcu jak w garncu" idealnie oddaje jego kapryśny charakter. Zainspirowana tym hasłem, przygotowałam dla Was wyjątkową zabawę, która nie tylko pozwoli dzieciom lepiej zrozumieć zmienność aury, ale także rozbudzi ich kreatywność. 


Zabawa z przysłowiem "w marcu jak w garncu"

Poniżej znajdziecie do pobrania materiały, które umożliwią dziecku stworzenie własnej pogodowej symulacji. Są to dwa rodzaje kostek – jedna z symbolami marcowej pogody w łatwym do odwzorowania przez dziecko graficznym stylu, druga z kolorowymi symbolami i z kartami ruchowymi.


Po wydrukowaniu i złożeniu kostek, Wasze dziecko będzie mogło rzucić kostką pogodową i narysować w garnku – czyli na specjalnie przygotowanym obrazku – symbol pogody, który wypadnie. To doskonała okazja do rozmowy o tym, jak zmienia się pogoda i jakie może mieć to konsekwencje dla naszego otoczenia. 


Edukacyjny aspekt zabawy

Pogoda to doskonały temat edukacyjny – rozmawiając o symbolach na kostkach, możecie wyjaśnić dziecku, jak powstają chmury, dlaczego wieje wiatr, czy skąd biorą się opady. To także świetny moment, aby poruszyć tematykę pór roku i ich charakterystycznych cech.


Dodatkowe aktywności:

Zaproponujcie dziecku, aby po każdym rzucie kostką opowiedziało historię związaną z daną pogodą. Może to być opowieść o tym, jak wiatr zdmuchnął kapelusz babci, albo jak słoneczny dzień był idealny na piknik. To nie tylko rozwija wyobraźnię, ale także umiejętności narracyjne.

Korzystając z sylwet dzieci i ubrań do druku, ubierzcie dzieci odpowiednio do pogody wyrzuconej na kostce.


"W marcu jak w garncu" to przysłowie, które może być inspiracją do twórczych zabaw z dziećmi. Moja propozycja to nie tylko świetny sposób na naukę przez zabawę, ale także okazja do spędzenia czasu z dziećmi, obserwując ich rozwój i kreatywność. Zachęcam do pobrania materiałów i wspólnej zabawy!


Zabawa w marcu jak w garncu do pobrania TUTAJ

Komentarze

  1. Pięknie dziękuje za bardzo atrakcyjne pomoce:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź