TRYB JASNY/CIEMNY

Dieta fleksitariańska - na czym polega, czy jest zdrowa?

Dieta fleksitariańska

Rosnąca świadomość na temat wpływu tego co jemy na nasze zdrowie, coraz większe poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne i jego zasoby, a także chęć by czuć się dobrze i mieć więcej energii na co dzień, sprawiają że wiele osób poszukuje optymalnej dla siebie diety. Czy fleksitarianizm może być odpowiedzią na te potrzeby? Na czym polega ten sposób odżywiania i jak wpływa na zdrowie? Przeczytaj i dowiedz się więcej o elastycznym wegetarianizmie.

Fleksitarianizm - na czym polega?

Nazwa fleksitarianizm pochodzi od angielskich słów "flexi" (elastyczny) i "vegetarian" (wegetarianizm), możemy ją więc dosłownie przetłumaczyć jako elastyczny wegetarianizm. Inne spotykane określenia na ten sposób odżywiania to półwegetarianizm, semiwegetarianizm czy dieta planetarna. Głównym założeniem takiej diety jest jedzenie w przeważającej mierze pokarmów wegetariańskich, jednak produkty zwierzęce są dopuszczalne w niewielkich ilościach.

Fleksitarianizm a zdrowie

Dieta fleksitariańska zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, ponieważ jest to zrównoważony sposób odżywiania, który pozwala łączyć zalety wegetarianizmu z korzyściami ze spożywania produktów zwierzęcych, co więcej nie jest bardzo restrykcyjny. Ważnym aspektem są przede wszystkim korzyści dla zdrowia z fleksitarianizmu - przewaga produktów roślinnych przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca, nadciśnienia czy udaru mózgu.Inne zalety elastycznego wegetarianizmu

Niewątpliwą zaletą takiej diety, ważną dla wielu osób, bywa utrata nadprogramowych kilogramów. Co więcej kontynuując sposób odżywiania oparty głównie o produkty roślinne znacznie łatwiej jest utrzymać wagę w ryzach. Sporadyczne kupowanie mięsa, a szczególnie tego wysokiej jakości, przyczynia się również do poprawy środowiska naturalnego - zmniejsza ślad węglowy i zapotrzebowanie na masową, często wątpliwą etycznie, produkcję wyrobów mięsnych.Fleksitarianizm - najważniejsze zasady

Dieta fleksitariańska może być najzdrowszym, bo doskonale zbilansowanym sposobem odżywiania. Aby jednak tak się stało, trzeba uważać, żeby ograniczonych produktów mięsnych nie zastąpić niezdrowymi alternatywami jak np. wysoko przetworzone pokarmy, zawierające duże ilości sodu, cukru czy nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej kaloryczności posiłków - muszą one w pełni pokrywać dzienne zapotrzebowanie na energię. Ważnym aspektem jest również dbanie o odpowiednią ilość białka, które można dostarczać do organizmu za pomocą np. warzyw strączkowych.

Fleksitarianizm może być bardzo zdrową alternatywą dla tradycyjnego sposobu odżywiania. To dieta, która kojarzy się z rozsądkiem, umiarkowaniem i odpowiedzialnym podejściem do odżywiania. Żeby tak było, trzeba jednak zadbać, aby była odpowiednio zbilansowana. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże zaplanować idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb posiłki.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź