TRYB JASNY/CIEMNY

Jak nauczyć dziecko higieny? Pomysły na dobrą zabawę w mycie i sprzątanie

pomysły na zabawę w mycie i sprzątanie

Nikt nie rodzi się z umiejętnością mycia zębów, prania czy dbania o porządek – tego należy się nauczyć. Jak edukować najmłodszych, aby dbali o czystość swoją i otoczenia? Oczywiście najlepszą edukację dostarcza zabawa. Naukę higieny u dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej.


Dzieci uczą się przez obserwację

Dzieci uczą się, obserwując rodziców. Jeśli dziecko widzi, że mama i tata regularnie dbają o porządek, używają pachnących płynów do prania czy z troską pielęgnują swoje ciało, z pewnością będą chciały to samo powtarzać w przyszłości. Po pewnym czasie dziecko zaczyna odbierać czynności higieniczne jako coś oczywistego i w rezultacie identycznie będzie postępować w przyszłości, bez konieczności ciągłego przypominania mu o umyciu zębów czy posprzątaniu pokoju. Oczywiście należy wpierw te nawyki wypracować. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym najlepszą formą nauki jest zabawa.

Jak bawić się z dzieckiem w higienę?

Możesz skorzystać z bezpłatnych pomocy edukacyjnych na temat higieny, które dostarczają gotowych pomysłów na zabawy. A bawić można się na wiele sposobów – wystarczy włączyć dziecko do codziennych czynności. 

  • Wspólna zabawa w to, jak uprać kołdrę puchową z piłeczkami pingpongowymi. Pozwól dziecku włożyć kołdrę do pralki i następnie przełożyć do suszarki. Kolorowe piłeczki pingpongowe, które wkłada się do suszarki, aby wypełnienie kołdry się nie zbijało, uatrakcyjnią czynność. 
  • Maluchy mogą segregować uprane skarpetki i uczyć się składania ubrań.
  • Dzieci też mogą próbować odkurzać, zamiatać, ścierać kurze – daj im kolorowe ściereczki i sprzątajcie wspólnie, a zobaczysz, ile to daje maluchom radości.
  • Możesz sięgnąć po ulubioną zabawkę dziecka i na misiu, lalce czy robocie pokazać poprawne wykonanie czynności higienicznych, takich jak umycie włosów czy ząbków.

Najważniejsza, aby nie traktować sprzątania i kąpieli jako przykrego obowiązku narzuconego przez rodziców.

Akcesoria i pomoce, które pomogą wprowadzić temat higieny u dzieci

Dzieci będą też odczuwać frajdę z oglądania książeczek. Darmowe materiały o higienie dla dzieci do wydrukowania, takie jak kolorowanki i ćwiczenia na pewno pomogą wprowadzić temat do rozmowy o higienie. Wyjaśniaj, dlaczego higiena jest ważna i jaki to ma sens. Sposób rozmowy dopasuj do wieku dziecka, podobnie jak proponowane materiały czy kolorowanki. Nie mogą być ani z zbyt trudne, ani zbyt infantylne w stosunku do poziomu rozwoju dziecka. Wsparciem mogą być kolorowe gąbki, kredki do wanny, barwiące wodę do kąpieli płyny czy szczoteczki do zębów z bohaterem z ulubionej bajki. Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonywać bez pośpiechu i stresu.

Dzieci najefektywniej uczą się przez doświadczenie

Najważniejsza jednak jest praktyka – przedszkolaki i uczniowie najefektywniej uczą się przez doświadczenie. Samodzielnie wykonywane próby i czynności sprawiają, że dziecko nabiera poczucia sprawczości, lepiej się rozwija, łatwiej mu będzie w przyszłości podejmować samodzielne decyzje. Należy udostępnić mu narzędzia, które go do tego zachęcą. Wsparciem mogą być kolorowe gąbki, kredki do wanny, barwiące wodę do kąpieli płyny, szczoteczki do zębów czy zabawkowe akcesoria do sprzątania z bohaterem z ulubionej bajki. Energia, którą poświęcamy dzieciom na każdym etapie ich rozwoju, zaprocentuje w przyszłości.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź