TRYB JASNY/CIEMNY

Nauka angielskiego dla dzieci – o czym pamiętać, aby była efektywna?

nauka angielskiego dla dzieci

Znajomość języków obcych jest kluczem do sukcesu w globalnej społeczności. Doskonale wiedzą o tym rodzice i nauczyciele. Jak jednak zachęcić dzieci do nauki angielskiego, aby przy tym nie zatraciły głodu wiedzy? To podpowie Ci ten artykuł.


Nauka to zawsze zabawa, a technologia pomaga!

Podejście to zwłaszcza opłaca się przy tematach potencjalnie trudnych. Mowa tutaj o gramatyce, słownictwie, które sprawia problemy przy wymowie albo zapisie. Dla młodszego dziecka, u którego myślenie abstrakcyjne nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięte jak u nastolatka, problem mogą sprawiać nawet niektóre czasy, jak Past Continuous podstawy. Wdrożenie do wiedzy powinieneś wtedy przedstawić w sposób ciekawy, na przykład poprzez filmiki video czy gry interaktywne. One zachęcą najmłodszych do chłonięcia wiedzy poprzez zabawę.

Technologia przychodzi tutaj z pomocą. Wiele platform czy narzędzi do nauki języków oferuje gotowe rozwiązania. Pomogą one w przygotowaniu zajęć nauczycielowi, który nie musi być asem w zagadnieniach technologicznych. Dla młodszych dzieci świetnie sprawdzą się materiały animowane z ciekawymi, przyjaznymi bohaterami. W przypadku starszych dobrym wyborem mogą być symulowane sceny w grach z wielokrotnym wyborem, które pozwolą stworzyć różne scenariusze codziennych sytuacji, np. w sklepie czy u lekarza.

Niedużo, ale treściwie

Nie ma nic gorszego niż zbyt długie lekcje, podczas których dzieci mają przyswoić ogrom wiedzy. Najmłodsi uczniowie, np. w wieku przedszkolnym, są w stanie skupić uwagę na ok. 20 minut. Im dziecko starsze, tym bardziej wydłuża się ten czas. Jednakże zawsze monotonna lekcja, którą młody adept nauki języków spędza, pochylony nad ćwiczeniami, staje się zwyczajnie nieciekawa. Warto więc wiedzę przekazywać w blokach, które aktywują działanie obu półkul mózgu. Dzięki temu nauka będzie efektywna.

Zamiast dokładać kolejne ćwiczenia do lekcji, warto elementy nauki języka angielskiego wplatać w codzienność. Mogą to być np. rozmowy po angielsku na korytarzu, rozwieszone w klasie obrazki z podpisami w języku angielskim czy nawet angielskie nazwy sal lub przedmiotów w całej przestrzeni szkolnej, tuż obok tych polskich. Dodatkowo pamiętaj też, aby zachęcać dzieci do powtórek tego, co już powinny wiedzieć. Systematyczne, krótkie powtórki w świetny sposób utrwalają zdobytą wiedzę.

Bajki i opowiadania obrazkowe zawsze w cenie

Bardzo dobrym wyborem w przypadku nauki dla dzieci są opowiadania obrazkowe czy bajki. Uczniowie mogą opowiadać je również samodzielnie! Wystarczy scenka z podstawową opowieścią. Najlepiej, aby była przedstawiona w formie spisanego tekstu i pliku audio do słuchania. Potem trzeba przekształcić na czas przeszły i przyszły. W ten sposób dzieci nie stresuje konieczność myślenia dodatkowo nad słownictwem, a jednocześnie mogą poćwiczyć zagadnienia gramatyczne w praktyce.

Nauka angielskiego dla dzieci powinna być przede wszystkim ciekawa. Uczniowie chętnie chłoną wiedzę, o ile jest ona przedstawiona w interesujący sposób. Warto więc najpierw ich poznać, a potem dostosować metody nauki do charakterystyki grupy.


Artykuł sponsorowany.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź