TRYB JASNY/CIEMNY

Angielski b2 - co warto wiedzieć?

 

Angielski b2 - co warto wiedzieć?

Dzięki znajomości języka angielskiego można porozumieć się na całym świecie. To język wykorzystywany w biznesie, handlu, sztuce, kulturze, dzięki jego znajomości można pracować lub uczyć w wybranym kraju. Naukę angielskiego można rozpocząć w dowolnym momencie, warto regularnie podnosić swoje kompetencje i zaliczać kolejne poziomy. Co oznacza angielski B2? Jakie trzeba mieć umiejętności, aby zdobyć certyfikat z tego poziomu


Poziom B2 – jakie trzeba mieć umiejętności?

Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, czyli CEFR to międzynarodowy standard, który służy do opisywania umiejętności językowych tj. czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Wyróżnia się sześć poziomów tzn.:

  • początkujący A1–A2

  • średnio zaawansowany B1–B2

  • zaawansowany C1–C2.

Poziom angielski B2 (średnio zaawansowany górny) świadczy o tym, że dana osoba posługuje się językiem angielskim w stopniu średnio zaawansowanym, w środowisku prywatnym, jak i zawodowym. Może swobodnie komunikować się po angielsku na różne tematy, jest w stanie zrozumieć różnego typu teksy, zarówno konkretne, abstrakcyjne, jak i techniczne w swojej dziedzinie. Niezbędna jest także umiejętność napisania szczegółowego tekstu na podany temat, wyrażania opinii itp. W zakresie słuchu osoba na poziomie B2 musi być w stanie śledzić główne myśli wypowiedzi, rozumieć programy i audycje w języku angielskim. Ważna jest również umiejętność czytania ze zrozumieniem różnych, nawet bardzo skomplikowanych tekstów. Jak nauczyć się języka angielskiego na poziomie B2? Dlaczego ten poziom jest tak pożądany?

Co daje znajomość angielskiego na poziomie B2?

Poziom B2 jest wystarczający, aby porozumieć się w kraju anglojęzycznym, uczyć na zagranicznej uczelni czy pracować z obcokrajowcami. Najwięcej pracodawców poszukuje pracowników, którzy posługują się angielskim na poziomie B2. Jak dojść do takiego poziomu? W nauce języka bardzo ważna jest systematyczność. Ważne, aby jak najczęściej mieć kontakt z językiem. Doskonałym sposobem na szybką i skuteczną naukę są kursy językowe, ale oprócz tego należy w domu powtarzać słówka, zasady gramatyczne, oglądać programy po angielsku. Specjaliści uważają, że poziom B2 można osiągnąć, ucząc się przez około dwa lata. Oczywiście jest to zależne od wielu czynników, m.in. zaangażowania, metod nauki, a także predyspozycji językowych.

Nauka na poziomie B2 – co jeszcze jest ważne?

Nauka na poziomie B2 musi skupiać się na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, głębszym zrozumieniu języka oraz ćwiczeniu umiejętności językowych tj. mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Uczniowie powinni wykorzystywać do nauki różne materiały, pozwalające na rozszerzenie słownictwa. Dużą pomocą są dostępne aplikacje, oglądanie filmów w oryginale, czytanie książek i czasopism pisanych po angielsku, które pomogą poznać idiomy i metafory. Na kursach lektorzy powinni stosować metody wspierające komunikacje oraz naukę wykorzystania języka w praktycznych kontekstach. Ważne są dyskusje grupowe, tworzenie prezentacji, czy projektów, które pozwalają na aktywne używanie języka. Osoby dążące do osiągnięcia poziomu B2 muszą mówić płynnie, z użyciem złożonych struktur gramatycznych. Wszyscy, którzy chcą potwierdzić swoją wiedzę, mogą zdawać egzamin i zdobyć certyfikat B2 First lub w przypadku młodzieży B2 First for Schools. To potwierdzenie posiadanych umiejętności oraz otwarte drzwi do wielu uczelni i miejsc pracy na całym świecie. Ten poziom jest wystarczający, aby używać go w pracy biurowej, na stanowiskach menadżerskich, a także brać udział w szkoleniach. Posiadanie certyfikatu B2 First ułatwia również zdawanie egzaminów na uczelnie na wyższych poziomach zaawansowania.

Znajomość języka angielskiego na poziomie B2 jest dużym ułatwieniem w życiu zawodnym i prywatnym. Warto znaleźć dobry kurs językowy, który pomoże nabyć potrzeby umiejętności i pozwoli zdobyć certyfikat, potwierdzający kompetencje językowe.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź