TRYB JASNY/CIEMNY

Dzień Bezpiecznego Internetu - jak chronić nasze dzieci w sieci?

dzień bezpiecznego internetu 2024


W obecnych czasach, kiedy dostęp do Internetu jest szeroko rozpowszechniony, a dzieci i młodzież spędzają w sieci znaczną część swojego czasu, kwestia bezpieczeństwa online to priorytet. Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony corocznie 6 lutego, przypomina nam o znaczeniu edukacji cyfrowej i odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów sieci. W związku z tym, na www.dzieckiembadz.pl dzielę się z Wami zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. Dodatkowo, udostępniam te zasady do druku w formie ilustrowanej, aby każdy mógł mieć do nich łatwy dostęp i przypominać o nich w domu lub w szkole.

Dzień Bezpiecznego Internetu zasady


1. Edukacja i wspólne odkrywanie Internetu


Rozpocznijcie przygodę z Internetem razem z Waszymi dziećmi. Pokażcie im zarówno jego pozytywne strony, jak i potencjalne zagrożenia. Wspólne spędzanie czasu online nie tylko zacieśnia więzi, ale również ułatwia przekazywanie ważnych zasad bezpieczeństwa.

2. Ochrona prywatności to podstawa


Nauka o ochronie danych osobowych jest kluczowa. Wyjaśnijcie dzieciom, dlaczego nie powinny udostępniać swoich danych, takich jak adres, numer telefonu czy miejsce nauki, w Internecie.

3. Zasady korzystania z Internetu


Ustalcie jasne zasady korzystania z sieci: które strony są odpowiednie, ile czasu mogą spędzać online oraz jakie działania są akceptowalne.

4. Bezpieczeństwo w sieci poprzez narzędzia kontroli


Skorzystajcie z dostępnych narzędzi kontroli rodzicielskiej, które pomagają ograniczyć dostęp do nieodpowiednich treści i monitorować aktywność online.

5. Świadomość mediów społecznościowych


Rozmawiajcie o bezpieczeństwie na platformach społecznościowych. Uczcie, jak tworzyć bezpieczne hasła, zarządzać ustawieniami prywatności i unikać niebezpiecznych interakcji.

6. Krytyczne myślenie wobec treści online


Nauka krytycznego podejścia do informacji znalezionych w Internecie jest niezbędna. Nie wszystko, co czytamy online, jest prawdziwe.

7. Cyberprzemoc - nie bójmy się mówić


Omówienie tematu cyberprzemocy i zachęcanie do otwartego dialogu na temat wszelkich niepokojących doświadczeń w sieci jest bardzo ważne dla dobrostanu psychicznego dzieci.


8. Aktywności poza siecią


Promowanie zdrowego balansu między życiem online a aktywnościami poza ekranem jest ważne dla ogólnego rozwoju i dobrego samopoczucia.

Dzień Bezpiecznego Internetu plakat


W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, zachęcam do pobrania plakatu, który w przystępny i ilustrowany sposób przedstawia zasady bezpieczeństwa online. Jest to doskonały sposób, aby przypomnieć dzieciom i młodzieży o konieczności dbania o swoje bezpieczeństwo w sieci. Aby stworzyć plakat możecie wydrukować stronę tytułową oraz ilustracje wraz z zasadami, a następnie nakleić je na duży arkusz papieru.

Sprawdźcie również zasady bezpiecznego korzystania z Internetu w formie kolorowanek dla najmłodszych dzieci! 

Zasady korzystania z Internetu do pobrania TUTAJ


Bezpieczeństwo w sieci jest sprawą, o którą musimy dbać każdego dnia. Dzień Bezpiecznego Internetu jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie i naszym dzieciom o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pamiętajmy, że edukacja i otwarty dialog są kluczem do bezpiecznego i świadomego korzystania z zasobów cyfrowych. Zapraszam do pobrania i wydrukowania darmowych materiałów oraz przestrzegania wspólnie zasad bezpieczeństwa online.

Komentarze

  1. Super pomoc. Dziękuję bardzo za dzielenie się darmowymi materiałami.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź