TRYB JASNY/CIEMNY

Sporty walki dla dzieci i młodzieży


W dobie wszechobecnej cyfryzacji dzieci są szczególnie narażone na znaczny spadek aktywności fizycznej. Dodatkowym zagrożeniem jest fakt akceptacji tego stanu rzeczy przez rodziców, co jest często dla nich wygodne - dziecko grające na konsoli lub telefonie jest cicho, jest w domu, więc koniec końców jest łatwiejsze do kontroli. Jednak czy to jest dobre podejście? Aktywność fizyczna jest najprostszą, a zarazem najłatwiej dostępną formą dbania o zdrowie swojego dziecka. W wielu wypadkach nie potrzeba ku temu zorganizowanych zajęć lub konkretnego sprzętu, jednak często brak kreatywności oraz lenistwo skutecznie nam w tym przeszkadza. Z pomocą przychodzą treningi różnych dyscyplin sportowych, które są zorganizowane, regularne, bezpieczne oraz rozwijają w dziecku nie tylko poszczególne cechy motoryczne, ale również świadomość własnego ciała. Jednym z rozwiązań są treningi MMA dla dzieci.

Sporty walki dla dzieci

Trening sportów walki dla dzieci to przede wszystkim idealna okazja do socjalizacji dzieci. Mimo, że są to sporty indywidualne, to w trakcie procesu treningowego pracujemy razem z naszymi koleżankami oraz kolegami, którzy dokładają znaczną cegiełkę do naszego rozwoju. Różnego rodzaju sale treningowe mają swoje zasady, które dziecko musi zaakceptować i przestrzegać w momencie dołączenia do grupy. Dotyczą one nie tylko zasad samego treningu, ale również zachowania względem kolegów czy trenera.

MMA, Brazylijskie Jiu Jitsu, boks czy zapasy, dyscyplin jest naprawdę wiele, jednak wszystkie łączą się w kategorii sportów walki. Na treningach MMA dla dzieci, uczą się one bezpośredniej walki z przeciwnikiem, która może mieć swoje następstwa. Oczywiście pomijam gradację systemów walk, dozwolonych technik itd., jeżeli chodzi o kategorie wiekowe. Efektem treningu jest świadomość dziecka, że poznane techniki mogą być niebezpieczne, a co za tym idzie - dziecko uczy się odpowiedzialności za swoje działania.

MMA dla dzieci

Trening każdej dyscypliny sportowej, a szczególnie MMA opiera się na nauce nowych technik oraz doskonaleniu już tych poznanych. Nie każde techniki będą łatwe do zapamiętania, więc w niektórych przypadkach będzie trzeba na nie poświęcić więcej czasu. Tym samym dziecko uczy się cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do celu. W trakcie nauki i walki sparingowej, dzieci będą stosowały techniki MMA, które im najlepiej wychodzą i są skuteczne w ich wykonaniu, co również uczy obserwacji własnego ciała oraz umiejętności dokonywania wyboru.

W sportach walki elementem sprawdzającym są walki sparingowe, które odbywają się w kontrolowanych warunkach, a dzieci tak naprawdę bardzo je lubią. O ile trener narzuca dzieciom zadanie, o tyle nie kalkuluje się wówczas zwycięstw oraz porażek w trakcie treningu MMA. Dzieci podchodzą do tego inaczej, często biorąc przegrane bardzo do siebie oraz notując ilość wygranych walk. Walka jest idealną formą nauki radzenia sobie z porażkami oraz wyciąganiu z nich należytych wniosków, które stają się cennym doświadczeniem.

Brazylijskie Jiu Jitsu dla dzieci

W kontekście wspierania aktywności fizycznej i rozwoju dzieci, Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ) staje się coraz bardziej popularnym wyborem wśród młodych adeptów sportów walki. Jest to forma sztuki walki, która koncentruje się na walce w parterze, wykorzystując dźwignie i techniki kontrolowania przeciwnika, co czyni ją bezpieczną i odpowiednią nawet dla najmłodszych. Treningi BJJ dla dzieci skupiają się nie tylko na aspektach fizycznych, takich jak poprawa siły, elastyczności i koordynacji, ale także na rozwijaniu umiejętności takich jak dyscyplina, szacunek do innych oraz praca zespołowa. Dzieci uczą się, że technika i strategia są równie ważne co siła fizyczna, co przekłada się na lepsze zrozumienie własnych możliwości i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. BJJ, podobnie jak inne sporty walki, kładzie duży nacisk na rozwój charakteru i poczucie odpowiedzialności, co jest nieocenioną wartością w edukacji młodych ludzi. Ponadto, regularne treningi Brazylijskiego Jiu Jitsu pomagają dzieciom w budowaniu pewności siebie, co jest kluczowe w ich rozwoju i przygotowaniu do dorosłego życia.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź